Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w kwietniu do 5,2% (ING i konsensus: 5,3%) z 5,4% w marcu. Liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy obniżyła się o 25tys. osób. Skala spadku liczby bezrobotnych była w ubiegłym miesiącu zbliżona do naszych oczekiwań, natomiast głębszy od szacunków spadek stopy bezrobocia wynikał z większej liczby osób aktywnych zawodowo.
Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w 1kw23 stopa bezrobocia wyniosła 2,9% tj. tyle samo co w 4kw23, pozostając na jednym z najniższych poziomów w krajach Unii Europejskiej (UE). Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 58,4%, wobec 58,2% w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a wskaźnik zatrudnienia podniósł się do 56,7% z odpowiednio 56,5%.
RPP: Obniżki stóp NBP możliwe w listopadzie lub grudniu – I. Dąbrowski
Pod koniec roku, w listopadzie lub grudniu, może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych – uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) I. Dąbrowski. Dodał, że decyzja nie będzie pochopna, a kluczowe będą dane, które spłyną po wakacjach. Członek Rady zwrócił uwagę (podobnie jak my), że spadek inflacji z 18% do 7-8% jest dużo łatwiejszy niż z 8% do 3,5%, dlatego na spadek inflacji do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP) potrzeba będzie do ośmiu kwartałów.
Odnosimy wrażenie że banki centralne innych krajów komunikują odwrotne podejście, tj. większą od oczekiwań uciążliwość wysokiej inflacji i konieczność utrzymania a nawet podwyżek stóp ponieważ obecnie spowolnienie gospodarcze jest zbyt małe aby pozwolić zapanować nad długoterminowym zagrożeniem inflacyjnym, np. krzywa dochodowości w USA wycenia 60% szans na podwyżkę w lipcu, czeski bank centralny komunikuje, że obecnie zakres wybory to podwyżka albo niezmienione stopy, a krzywa dochodowości w UK po danych inflacyjnych ponownie wycenia podwyżki stóp, w obu krajach tj. UK i Czechach recesja konsumpcji trwa znacznie dłużej niż w Polsce a obraz inflacyjny jest wciąż niezadowalający dla banków centralnych.
MF: Po kwietniu deficyt budżetu państwa wynosi PLN10mld
W okresie styczeń-kwiecień 2023 deficyt budżetu państwa w ujęciu kasowym wyniósł PLN10mld. Po marcu deficyt wynosił PLN11,8mld, co oznacza, że w kwietniu budżet zamknął niewielką nadwyżką. W pierwszych 4 miesiącach br. dochody z VAT wzrosły o 6,4%r/r (PLN5,1mld), a z CIT o 2,0%r/r (0,4mld), natomiast dochody z PIT spadły o 36,2% (PLN9,2mld) z powodu podwyższonych zwrotów podatkowych w rozliczeniu rocznym.
Utrzymuje się popyt na POLGBs na rynku pierwotnym
Na wczorajszym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o wartości PLN7,4mld, przy popycie na poziomie PLN8,2mld. Największy udział w sprzedaży miały 5-letnie benchmarki. Po wczorajszej aukcji stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych w 2023 wzrósł do 85%.
Rząd planuje wzrost nakładów na ochronę zdrowia
Ministerstwo zdrowia zwiększa finansowanie służby zdrowia o PLN15mld rocznie, z czego PLN7mld zostanie przeznaczone na wzrost minimalnych wynagrodzeń – powiedział minister A. Niedzielski.
Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję