Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Stopa bezrobocia rejestrowanego za październik opublikowana przez GUS była zgodna z wcześniejszym szacunkiem MRiPS i wyniosła drugi miesiąc z rzędu 5,1%. W piątek GUS opublikował także miesięczne, wyrównane sezonowo dane o liczbie bezrobotnych zarejestrowanych dla lat 2011-2022. W ramach tych szacunków liczba bezrobotnych w październiku br. jest na historycznym minimum, jest niższa niż miesiąc wcześniej i dla każdego dowolnie wybranego miesiąca.

W listopadzie GUS, w ramach badania koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach, zadał dodatkowe pytania przedsiębiorcom – odnoszące się m. in. do rynku pracy. W perspektywie trzech najbliższych miesięcy przedsiębiorcy będą skłonni ograniczać zatrudnienie pracowników niewykwalifikowanych niż wykwalifikowanych (największy wzrost w porównaniu z sierpniem odnotowano w handlu). Podwyżki wynagrodzeń są determinowane w największym stopniu kondycją finansową firmy oraz utrzymaniem realnego wzrostu wynagrodzeń (podwyżki inflacyjne). W większości sektorów wzrósł odsetek firm, które decyzje o zatrudnieniu i wynagrodzeniach podejmują na podstawie bieżących danych, jak i oczekiwań.

Wiadomości giełdowe: Rynek pracy jeszcze rozgrzany  - 1Wiadomości giełdowe: Rynek pracy jeszcze rozgrzany  - 1

Stopa bezrobocia wg BAEL w 3Q’22 wyniosła 2,9% wobec 2,6% kwartał wcześniej i była niższa o 0,1 pp. w porównaniu z 3Q’21. Liczba bezrobotnych była o 26 tys. niższa w 3Q’22 niż rok wcześniej. Liczba pracujących w 3Q’22 zmniejszyła się względem poprzedniego kwartału o 80 tys. oraz o 124 tys. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok wcześniej. Takie zmiany skutkowały obniżeniem współczynnika aktywności zawodowej do 57,8% w 3Q’22 – spadek o 0,4 pp. wobec 3Q’21. Wskaźnik aktywności zawodowej obniżył się także w ujęciu kwartał do kwartału. Dane BAEL sugerują, że pogarszająca się koniunktura gospodarcza powoli przekłada się na rynek pracy – w 3Q’22 spadek liczby pracujących w większym stopniu wynikał z przejścia do bezrobocia niż w stan bierności zawodowej.

Wiadomości giełdowe: Rynek pracy jeszcze rozgrzany  - 2Wiadomości giełdowe: Rynek pracy jeszcze rozgrzany  - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama