Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ważny wskaźnik po raz kolejny na minusie! To źle wróży gospodarce

|
selectedselectedselected
PILNE! Ważny wskaźnik po raz kolejny na minusie! To źle wróży gospodarce| FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeks Instytutu ZEW wyniósł we wrześniu -11,4. To nieco lepiej od ostatniego wyniku (-12,3) oraz prognoz (-15). O wiele gorsza jest ocena bieżącej sytuacji ekonomicznej. 

 

  • Według KE Niemcy doświadczą recesji w 2023 r.
  • Wśród negatywnych nastrojów pojawiają się jednak nadzieje na stabilne stopy procentowe w strefie euro i USA. 
  • Oczekuje się również łagodzenia polityki stóp procentowych w Chinach.

 

Reklama

 

Pesymistyczne nastroje w niemieckiej gospodarce

Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech spadła znacząco o 8,1 pkt., do -79,4, co jest najniższym poziomem od trzech lat

"Dane niemieckiego instytutu ZEW pokazują nam nieco słabsze wskazania niż zakładano, warunki bieżące w gospodarce cały czas się pogarszają, co również idzie w parze z samymi oczekiwaniami" - komentują analitycy XTB w komentarzu do wyników.

Zobacz również: Recesja w Niemczech! Komisja Europejska rewiduje prognozy, wskazując na spadek w największej gospodarce UE!

 

Indeks ZEW - Niemcy 

wazny wskaznik po raz kolejny na minusie to zle wrozy dla gospodarki grafika numer 1wazny wskaznik po raz kolejny na minusie to zle wrozy dla gospodarki grafika numer 1

Źródło: ZEW

Reklama

 

Co prawda prognozy uległy poprawie, ale wciąż są na sporym minusie. To powinno ograniczać zbytni entuzjazm co do kierunku, w jakim zmierza największa gospodarka UE. Eksperci rynku finansowego są jeszcze bardziej pesymistyczni co do obecnej sytuacji gospodarczej niż w sierpniu. 

"Rozwój ten rzuca światło na nieco zwiększone oczekiwania co do sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy" - komentuje prezes ZEW Achim Wambach.

Zobacz również: Wielka korporacja ogłasza, że zacznie zatrudniać Polaków... i rośnie o ponad 10%!

 

Nadzieją wzrost na światowych rynkach?

Skoro w rzeczywistości jest źle, dlatego indeks nieznacznie wzrósł? Analitycy tłumaczą to polepszeniem perspektyw światowych rynków oraz przewidywaniom dotyczącym ożywienia w Chinach. 

Reklama

"Lepsze perspektywy gospodarcze dla Niemiec pokrywają się z bardziej optymistycznym spojrzeniem na rozwój sytuacji na międzynarodowym rynku akcji" - dodał Wambach. 

Warto przypomnieć, że zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, Niemcy będą jedyną dużą gospodarką Europy, która doświadczy recesji w tym roku. W najnowszych szacunkach obniżono prognozę, wskazując na skurczenie się gospodarki o 0,4%. Już w kwietniu o zagrożeniu recesją informował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Co więcej, według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec (Destatis) w sierpniu inflacja wyniosła 6,1%r/r. 

"Lipcowe dane wskazują, że niemiecki handel zagraniczny nadal pozostaje pod wpływem spowolnienia w światowej gospodarce. Czynnikiem oddziałującym w kierunku ograniczenia aktywności w światowym handlu, które dotyka niemiecki przemysł, jest dostosowanie poziomu zapasów do słabszej koniunktury" - komentują analitycy Credit Agricole w cyklicznym raporcie Makromapa.  

Wskaźnik sytuacji dla strefy euro również uległ redukcji, spadając o 0,6 pkt do nowego odczytu na poziomie -42,6 pkt.

Po odczycie para EUR/USD traci 0,26%, utrzymując się na niższych poziomach w pobliżu 1,0720. Dolar jest pod presją zbliżających się odczytów makroekonomicznych, które przesądzą o dalszym kierunku prowadzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla euro będzie posiedzenie EBC. Oczekuje się, że stopy procentowe zostaną podniesione o 25 pb.

Zobacz również: CEO ustępuje ze stanowiska, prognozy zostają zrewidowane, a notowania w dół. To zły dzień dla giganta 

 

Notowania EUR/USD

Reklama

wazny wskaznik po raz kolejny na minusie to zle wrozy dla gospodarki grafika numer 2wazny wskaznik po raz kolejny na minusie to zle wrozy dla gospodarki grafika numer 2

Źródło: TradingView

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama