Ważny wskaźnik po raz kolejny na minusie! To źle wróży gospodarce

Indeks Instytutu ZEW wyniósł we wrześniu -11,4. To nieco lepiej od ostatniego wyniku (-12,3) oraz prognoz (-15). O wiele gorsza jest ocena bieżącej sytuacji ekonomicznej.
Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech spadła znacząco o 8,1 pkt., do -79,4, co jest najniższym poziomem od trzech lat.
"Dane niemieckiego instytutu ZEW pokazują nam nieco słabsze wskazania niż zakładano, warunki bieżące w gospodarce cały czas się pogarszają, co również idzie w parze z samymi oczekiwaniami" - komentują analitycy
Źródło: ZEW
Co prawda prognozy uległy poprawie, ale wciąż są na sporym minusie. To powinno ograniczać zbytni entuzjazm co do kierunku, w jakim zmierza największa gospodarka UE. Eksperci rynku finansowego są jeszcze bardziej pesymistyczni co do obecnej sytuacji gospodarczej niż w sierpniu.
"Rozwój ten rzuca światło na nieco zwiększone oczekiwania co do sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy" - komentuje prezes ZEW Achim Wambach.
Skoro w rzeczywistości jest źle, dlatego indeks nieznacznie wzrósł? Analitycy tłumaczą to polepszeniem perspektyw światowych rynków oraz przewidywaniom dotyczącym ożywienia w Chinach.
"Lepsze perspektywy gospodarcze dla Niemiec pokrywają się z bardziej optymistycznym spojrzeniem na rozwój sytuacji na międzynarodowym rynku akcji" - dodał Wambach.
Warto przypomnieć, że zgodnie z raportem Komisji Europejskiej, Niemcy będą jedyną dużą gospodarką Europy, która doświadczy recesji w tym roku. W najnowszych szacunkach obniżono prognozę, wskazując na skurczenie się gospodarki o 0,4%. Już w kwietniu o zagrożeniu recesją informował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Co więcej, według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec (Destatis) w sierpniu inflacja wyniosła 6,1%r/r.
"Lipcowe dane wskazują, że niemiecki handel zagraniczny nadal pozostaje pod wpływem spowolnienia w światowej gospodarce. Czynnikiem oddziałującym w kierunku ograniczenia aktywności w światowym handlu, które dotyka niemiecki przemysł, jest dostosowanie poziomu zapasów do słabszej koniunktury" - komentują analitycy Credit Agricole w cyklicznym raporcie Makromapa.
Wskaźnik sytuacji dla strefy euro również uległ redukcji, spadając o 0,6 pkt do nowego odczytu na poziomie -42,6 pkt.
Po odczycie para EUR/USD traci 0,26%, utrzymując się na niższych poziomach w pobliżu 1,0720.
Źródło: TradingView
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję