Inflacja producencka w kwietniu w strefie euro okazała się niższa od prognoz i zmalała wyraźnie w stosunku do marca 2023. To wróży dalsze spadki inflacji CPI, czyli konsumenckiej, jako że wskaźnik PPI jest do pewnego stopnia wskaźnikiem wyprzedzającym dla CPI.
- W kwietniu 2023 inflacja PPI w strefie euro poszła w górę o 1,0% r/r (zakładano 1,5%).
- W stosunku do marca 2023, wskaźnik PPI zmalał o -3,2%.
- Ceny producentów przemysłowych w strefie euro w kwietniu 2023 r. spadły o -10,1% m/m w sektorze energetycznym.
- W całej Unii Europejskiej w kwietniu ceny producentów spadły o 2,9% m/m, a w ujęciu rocznym wzrosły o 2,3%.
Pokazały się bardzo ciekawe dane o inflacji producenckiej w strefie euro. W kwietniu 2023 inflacja PPI poszła w górę o 1,0% r/r, tymczasem prognoza zakładała wzrost o 1,5% - podał Eurostat. W marcu wzrost wyniósł 5,5%. W stosunku do marca 2023, wskaźnik PPI zmalał o -3,2%.
To sugeruje, że dezinflacja w strefie euro postępuje szybciej, niż się spodziewano.
Zobacz również: Masz euro, złote, dolary czy franki? Sprawdź, co czeka nas na rynku Forex! Zapytaliśmy najlepszych analityków
Euro area industrial #ProducerPrices -3.2% in April 2023 over March, +1.0% over April 2022 https://t.co/mebchFcyfY pic.twitter.com/68de5F2RH7
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) June 5, 2023
Przypomnijmy, że wskaźnik cen dóbr produkcyjnych PPI (Producer Price Index) to inflacja cen producenckich. Jest to miara średnich zmian cen towarów i usług kupowanych przez producentów na rynku krajowym. PPI jest używany jako wskaźnik inflacji kosztów produkcyjnych, które mogą być przenoszone na konsumentów. Dlatego jest traktowany również jako wskaźnik wyprzedzający inflacji CPI.
jakby do tego dodać z czasem spadające jednak marże, to przełożenie na #CPI może być istotne. https://t.co/2NI52JM6ME
— Daniel Kostecki, CAI (@Dan_Kostecki) June 5, 2023
Co za spadek cen w sektorze energetycznym!
Według danych Eurostatu, ceny producentów przemysłowych w strefie euro w kwietniu 2023 r. w ujęciu m/m spadły o -10,1% w sektorze energetycznym i o -0,6% dla dóbr pośrednich. Ceny natomiast wzrosły o 0,2% dla dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, o 0,3% dla dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku i o 0,4% dla dóbr kapitałowych. Ceny w przemyśle ogółem z wyłączeniem energetyki spadły o 0,1%.
Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 3,1% spadku w ujęciu miesięcznym i 1% r/r wzrostu. Widać więc wyraźnie, że dezinflacja na Starym Kontynencie poczyna sobie coraz śmielej.
W Unii Europejskiej ceny producentów przemysłowych spadły o 8,9% w sektorze energetycznym i o 0,6% dla dóbr pośrednich, podczas gdy ceny wzrosły o 0,1% dla trwałych dóbr konsumpcyjnych i o 0,4% zarówno dla dóbr kapitałowych, jak i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych.
„Ceny w przemyśle ogółem z wyłączeniem sektora energetycznego spadły o 0,2%. Największe miesięczne spadki cen producentów przemysłowych odnotowano w Belgii (-9,1%), Włoszech (-6,5%) i Irlandii (6,3%). Irlandii (6,3%), podczas gdy wzrosty zaobserwowano w Niemczech (+0,3%), Danii (+0,2%) oraz Grecji, Cyprze, Malcie i Słowenii (wszystkie +0,1%)" - podał Eurostat.
W całej Unii Europejskiej ceny producentów spadły o 2,9% m/m, a w ujęciu rocznym wzrosły o 2,3%.
Najwyższe roczne wzrosty cen producentów przemysłowych odnotowano na Węgrzech (+41,7%), Łotwie (+22,7%) i Słowacji (+18,2%). Największe spadki odnotowano w Irlandii (-21,4%), Grecji (-13,1%) i Belgii (-6,8%).
Zwróćmy uwagę, że w Polsce ceny producentów spadły o 1,7% m/m i wzrosły o 8,4% w ujęciu rocznym, podał Eurostat.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję