W styczniu odnotowano spore zmiany bieżących i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca, wynika z nowych danych GUS. To istotna poprawa w koniunkturze gospodarczej Polski z perspektywy konsumenta, oszacował polski urząd statystyczny.
- Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) od GUS wyniósł -12,6 w styczniu
- To odczyt wyraźnie niższy od tych z grudnia i listopada
- Wskaźnik ten syntetycznie opisuje obecne tendencje konsumpcji indywidualnej
Poprawa koniunktury w Polsce
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) w styczniu wyniósł -12,6. To wyraźnie niższa wartość wobec tej z grudnia, gdy było to -15,2 po -15,1 w listopadzie 2023 roku.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) określa oczekiwane zmiany sytuacji finansowej gospodarstw domowych w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Odnosi się on także do zmian ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju.
W styczniu 2024 r. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (#BWUK) osiągnął wartość -12,6 (wzrost o 2,6 p. proc. m/m i o 25,5 p. proc. r/r).https://t.co/Yz4zCEZL5R#GUS #statystyki #KoniunkturaKonsumencka #NastrojeKonsumentów #koniunktura pic.twitter.com/3t4v8HYT8y
— GUS (@GUS_STAT) January 18, 2024
Wskaźnik ten powstaje w wyniku badania ankietowego opracowywanego przez Główny Urząd Statystyczny. Może on przyjmować wartość od -100 do +100 pkt.
Wartość powyżej zera oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie. Wartość ujemna odzwierciedla natomiast odwrotne relacje.
Zatem, w styczniu 2024 roku mieliśmy wciąż do czynienia z przewagą konsumentów z nastawieniem pesymistycznym wobec mniejszości optymistów. Jednak przewaga "pesymistów" nad "optymistami" istotnie skurczyła się wskazując na poprawę postrzeganej koniunktury.
Czytaj również: Polska krajem frontowym. Czy atak Rosji to realne zagrożenie? Gen. Jarosław Kraszewski w FXMAG
Nadchodzą lepsze czasy w Polsce
Obok bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej Główny Urząd Statystyczny publikuje również wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK). Określa on zmiany sytuacji finansowej gospodarstw domowych, a także ogólną sytuację ekonomiczną kraju, trendy na rynku pracy i możliwości oszczędzania w nadchodzących 12 miesiącach.
W przypadku wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK) to w styczniu 2024 roku jego wartość wyniosła -3,8. To wyższa wartość niż w grudniu, gdy było to -6,4 oraz w listopadzie -7,4.
Wyższa wartość wskaźnika wyprzedzającego od bieżącego może sugerować, że konsumenci oczekują lepszej koniunktury za 12 miesięcy niż jest ona przez nich oceniana obecnie.
Zobacz również: Polski złoty niesiony na fali silnej gospodarki. Ekspert TYLKO W FXMAG
Polski złoty (PLN) osłabia się. Dolar (USD) i euro (EUR) w górę
Tymczasem, ostatnie dni przyniosły wyraźne osłabienie polskiej waluty. Kurs dolara do złotego wspiął się do 4,05 PLN, choć jeszcze niedawno osunął się do 3,89 PLN.
Z kolei kurs euro do złotego (EUR/PLN) w czwartek sięga 4,41 PLN, wspinają się na dwumiesięczne maksima i zyskując kolejną sesję z rzędu.
“Najbardziej straszący dziś wykres na GPW? Naszym zdaniem USDPLN. Trend spadkowy złamany, wybicie z -RGR i zbudowany potencjał dalszego wzrostu oraz związanego z tym osłabienia PLN” - skomentowali analitycy BOŚ w czwartek rano.
Najbardziej straszący dziś wykres na GPW? Naszym zdaniem USDPLN. Trend spadkowy złamany, wybicie z -RGR i zbudowany potencjał dalszego wzrostu oraz związanego z tym osłabienia PLN. Wykres CFD USDPLN z bossaFX. pic.twitter.com/IuFoxujqqV
— blogi.bossa.pl (@BlogiBossaPL) January 18, 2024
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję