Inflacja w Europie może pozostać wysoka przez dłużej, ostrzegają ekonomiści. Eksperci Bank of America szacują, że czeka nas trwałe przekroczenie celu inflacyjnego. Wskaźnika poziomu cen poniżej celu w 2024 i 2025 roku w strefie euro nie spodziewa się też sam EBC. Tymczasem, gospodarka europejska stoi w obliczu marnych perspektyw.
Cena ropy pozostaje wysoka, a w rezultacie paliwa drogie
Choć gaz potaniał, to możliwe, że niebawem nadejdzie duże odbicie notowań tego surowca
Jakie są prognozy dla inflacji w Europie na 2024 rok?
Ropa i gaz kluczowe dla inflacji w Europie
Rynek surowcowy pozostanie istotny dla kształtowanie cen w Europie. Według Bank of America, szczególnie należy obserwować ceny ropy naftowej. Dyktują one ceny paliw, które przecież są zasadniczym elementem wydatków obywateli, a także jednym z głównych składników koszyka inflacyjnego CPI.
“Wyższe ceny ropy naftowej powinny doprowadzić do nieco większej inflacji w najbliższym czasie, ale niższe ceny gazu prawdopodobnie będą miały odwrotny skutek za kilka miesięcy” - czytamy w analizie HSBC.
Reklama
Jednak nie wszyscy są zgodni co do tego, że ceny gazu pozostaną niskie. Owszem, są one teraz wyraźnie niższe niż w przed inwazją na Ukrainę. Są o około 15% niższe niż na początku roku i utrzymują się w okolicach 25-27 EUR za MWh. Tymczasem, u szczytu kryzysu energetycznego w 2022 roku sięgały wysoko ponad 300 EUR/MWh.
Według banku HSBC tani gaz to tylko krótkotrwałe zjawisko. Spodziewają się oni, że jeszcze w 2024 roku wzrosną one o nawet 50%. Więcej o sytuacji na rynku gazu ziemnego i prognozach cen LNG pisaliśmy tutaj: “Cena gazu wzrośnie o 50%?”
Tymczasem, ropa jest droga i zapewne taka pozostanie. Nad tym czuwa OPEC+, który steruje cenami surowca poprzez ograniczenia wydobycia. Obecnie, kurs ropy Brent jest wyższy niż średnia cena z 5 lat przed pandemią, czyli okresu 2015-2019.
“Trwałe przekroczenie celu inflacyjnego” - prognoza Bank of America
Nie powinno się zatem oczekiwać, że inflacja spadnie do celu Europejskiego Banku Centralnego w 2024 roku, uważa Bank of America. Dla przypomnienia, wynosi on 2%.
Reklama
“Ogólnie rzecz biorąc, prognozy średniorocznej inflacji (w strefie euro) to inflacją zasadnicza na poziomie 2,3% w 2024 roku” - stwierdzili ekonomiści Bank of America.
“Zmierzamy w kierunku trwałego przekroczenia celu inflacyjnego” - dodali.
Wykres: Prognozy inflacyjne Bank of America dla strefy euro.
✕
Źródło: Eurostat.
Reklama
Nawet sam EBC zakłada, że celu nie uda się trwale osiągnąć w 2024, a nawet 2025 roku:
“Dzięki ustępowaniu presji kosztowej i oddziaływaniu polityki pieniężnej EBC inflacja ogółem powinna spaść z 5,4% w 2023 roku do 2,7% w 2024 i 2,1% w 2025, a w 2026 wynieść 1,9%” - czytamy w najnowszych perspektywach inflacji EBC.
“Perspektywy gospodarcze w Europie pozostają ponure” - zauważyli ekonomiści Berenberg.
Reklama
“Europejska gospodarka pozostaje na ścieżce minimalnego wzrostu. Pozytywny znak (przy wskaźniku stopy wzrostu PKB, przyp. red.) jest utrzymywany z trudem” - zaznaczyli.
Pocieszeniem jest to, że perspektywy europejskiej gospodarki mogą ulegać poprawie.
“Prezes EBC stwierdziła, że dostrzega oznaki ożywienia gospodarczego, które powinno ponownie nabrać tempa w ciągu roku” - czytamy w analizie Berenberg.
O słabości wzrostu gospodarczego w strefie euro świadczą także prognozy samego Europejskiego Banku Centralnego, który oczekuje wzrostu PKB na poziomie 0,8% rok do roku w 2024 roku po bardzo słabym 0,6% w 2023 roku. Odbicie miałoby nastąpić w 2025 i 2026 roku, o 1,5% zarówno w 2025 i 2026 roku.
W oczy rzucają się przede wszystkim problemy Niemiec. Gospodarka naszych zachodnich sąsiadów cudem uniknęła recesji po rewizji prognoz za przedostatni kwartał. Więcej o poważnych problemach Niemiec pisaliśmy tutaj: “Gospodarka Niemiec to Trabant, a nie Mercedes”
Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję