- Jakie są stopy procentowe w USA?
- O ile Rezerwa Federalna obniży dziś oprocentowanie?
- Jak giełda reaguje na cięcia stóp?
- Jak obniżka stóp procentowych wpływa na walutę?
- Jak obligacje reagują na obniżki stóp procentowych?
Stopy procentowe w USA: o ile w dół?
Aktualnie rynki wyceniają 61% szans na obniżki stopy procentowej o 50 pb. Jeszcze w piątek było to 50% szans (i 50% szans na ruch w dół o 25 pb), a miesiąc temu jedynie 25%, wynika z danych CME FedWatch Tool. Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych mieszczą się w przedziale 5,25-5,5%.
Rynkowi eksperci nie są zgodni co do skali obniżek stóp procentowych. Główny ekonomista Goldman Sachs przewiduje cięcie o 25 pb, wskazując, że większe obniżki byłyby możliwe tylko w przypadku wyraźnego kryzysu lub znacznego wzrostu zwolnień, co obecnie nie ma miejsca. Francesco Pesole, analityk ING Think, podziela to stanowisko, uważając, że “decyzja będzie napięta między 25 a 50 pb”, jednak jego zespół skłania się ku mniejszemu cięciu, czyli o 25 pb.
Z kolei Michael Feroli, główny ekonomista JPMorgan w USA, prognozuje "słuszną decyzję" Rezerwy Federalnej w postaci obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych.
“Niezależnie od tego, co Fed zrobi jutro, połowa rynku będzie rozczarowana” - pisał na portalu X ekonomista Adam Kobeissi z The Kobeissi Letter. Podkreślił również, że nigdy wcześniej nie było tak dużej niepewności związanej z posiedzeniem Rezerwy Federalnej.
Zobacz również: Wstrząśnie kursem dolara. Rośnie niepewność wokół najważniejszej decyzji dla rynków w 2024
Aktywa a obniżki stóp procentowych
Najważniejsze dla przyszłości poszczególnych aktywów będzie to, czy w USA wystąpi recesja, czy nie. Inwestorzy będą uważnie śledzić, czy Fed zdoła uniknąć recesji do 2025 roku.
Kluczem do wszystkiego jest to, czy gospodarka uniknie recesji - powiedział Michael Arone, główny strateg inwestycyjny State Street Global Advisors.
Z historycznego punktu widzenia, indeks S&P 500 przynosi stopę zwrotu na poziomie 15% w ciągu roku od pierwszej obniżki stóp procentowych, jeśli recesji nie ma. W przypadku jej wystąpienia, giełda traci średnio 15% w pierwszym roku, według obliczeń Kobeissi Letter.
Wykres. Zachowanie indeksu SP500 a rozpoczęcie cyklu obniżek stóp przez FED
Z innych analiz wynika, że indeks S&P 500 spadł średnio o 4% w ciągu sześciu miesięcy po pierwszej obniżce stóp procentowych, jeśli gospodarka znajdowała się w recesji. Dla porównania, w okresie bez recesji S&P 500 po obniżkach stóp przez Fed wzrastał średnio o 14%, według obliczeń Reuters.
Jeśli gospodarka wpada w recesję, obniżki stóp procentowych nie są wystarczającym wsparciem, aby zrównoważyć spadek zysków korporacyjnych oraz wysoki stopień niepewności i braku zaufania - mówił Keith Lerner, dyrektor ds. inwestycji w Truist Advisory Services.
Tymczasem dolar ma tendencję do mniejszego wzrostu w czasie recesji, choć jego wyniki mogą być uzależnione od kondycji gospodarki USA w porównaniu do innych krajów. Analiza Goldman Sachs, na którą powołuje się Reuters, pokazuje, że USD umocnił się o 7,7% wobec koszyka walut rok po pierwszej obniżce stóp procentowych, gdy gospodarka nie była w recesji. W przypadku "twardego lądowania" wzrost dolara w tym samym okresie wyniósł tylko 1,8%.
Wykres. Mediana zmiany U.S. dollar trade-weighted index w ciągu ostatnich 10 cykli obniżek stóp procentowych.
Jednocześnie dolar zazwyczaj przewyższa inne waluty, gdy USA tną stopy wraz z wieloma bankami centralnymi. Scenariusz "wspólnych cięć stóp" wydaje się teraz możliwy. Przypomnijmy, że 12 września Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Z kolei obligacje skarbowe radziły sobie lepiej w okresach recesji, gdyż inwestorzy poszukiwali bezpieczeństwa w amerykańskich obligacjach rządowych. Indeks Bloomberg U.S. Treasury Index przyniósł zwrot na poziomie 6,9% 12 miesięcy po pierwszej obniżce stóp w przypadku recesji, podczas gdy w scenariuszach „miękkiego lądowania” zwrot wyniósł 2,3%, jak wynika z analizy strategów Citi, przywołanej przez Reuters.
Czytaj także: Kurs dolara spadł o ponad złotówkę. Uważaj, to wydarzenie wstrząśnie USD
Obniżki stóp procentowych: nie daj się zaskoczyć!
Warto przypomnieć, że ostatnia obniżka stóp procentowych w USA miała miejsce ponad 4 lata temu, więc decyzja ta może stanowić istotny krok w kierunku nowego cyklu polityki pieniężnej. Po ogłoszeniu decyzji monetarnej Rezerwa Federalna prawdopodobnie zasygnalizuje swoje dalsze plany na nadchodzące miesiące. O szczegółach dotyczących postanowień amerykańskiego banku centralnego, wpływie na dolara oraz sytuacji na rynkach będziemy rozmawiać tuż po ogłoszeniu decyzji z Danielem Kosteckim, głównym analitykiem rynków w CMC Markets. Transmisja na żywo rozpocznie się o 20:10 na kanale FXMAG:
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję