Globalny przepływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) według danych OECD wzrósł o 1% w 2024 roku w porównaniu do 2023 roku. Przepływy BIZ na świecie łącznie wyniosły w minionym roku 1,48 bln USD.
Polska jest jednym z krajów, w którym spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych był szczególnie wysoki. W 2024 roku zmniejszyły się one aż o 55%. To najniższy wynik od 2017 roku.
W 2023 roku wartość inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 100 mld PLN. Tymczasem, rok później było to już około 49 mld PLN, czyli o ponad połowę mniej.
“Największe inwestycje bezpośrednie napłynęły z Luksemburga, Niemiec, Holandii, Hiszpanii oraz Francji. W przypadku tych krajów wiązało się to z wysokimi reinwestowanymi zyskami i/lub znacznymi transakcjami z tytułu instrumentów udziałowych. Największy odpływ kapitału odnotowano do Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii, co wynikało przede wszystkim ze spłaty zadłużenia” – czytamy w raporcie Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za IV kwartał 2024 roku.
Na wyraźnie niższy wynik w 2024 roku składa się kilka czynników. To między innymi niższe transakcje związane z nabyciem akcji i innych udziałów kapitałowych o blisko 26,5 mld PLN, mniejsze zyski reinwestowane w kraju o około 15 mld PLN. Na końcowy wynik ma także wpływ wzrost odpływów z tytułu instrumentów dłużnych o ponad 11 mld PLN.
Czytaj też: Polska znokautowała resztę UE. Czy wygramy kolejną rundę?
BIZ największe w USA
Spadków BIZ doświadczyła aż połowa państw OECD, głównie w Europie, ale i większość gospodarek wschodzących.
Jak czytamy w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego największy przepływ zagranicznych inwestycji nastąpił w 2024 roku do Stanów Zjednoczonych za kwotę 308 mld USD. Równocześnie USA zmniejszyły inwestycje za granicą do 299 mld USD z 394 mld USD.
Drugi wynik BIZ osiągnął Luksemburg. Bezpośredni inwestycje zagraniczne do tego kraju wyniosły 106 mld USD. Trzecie miejsce zajęła Kanada, do której BIZ wyniósł 64 mld USD.
Spadek BIZ w wielu krajach
Spadek BIZ zanotowały Chiny, blisko 63% z 51 mld dolarów do 19 mld dolarów. To już trzeci rok z rzędu, gdy Państwo Środka notuje niższy BIZ.
Rekordowe BIZ notowano w 2021 roku, kiedy wyniosły 344 mld USD.
Spadek BIZ zauważalny jest także w krajach Unii Europejskiej. W Niemczech w 2024 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły 25,8 mld USD. To mniej niż w 2023 roku o ponad 33%. Wówczas BIZ wyniósł 38,9 mld USD.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny.
Drugim ważnym czynnikiem były odpływy netto związane z odsprzedażą wcześniej nabytych lub utworzonych udziałów. Taka sytuacja dotknęła między innymi Holandię, Belgię i Węgry, gdzie przepływ BIZ był niższy kolejno o 77, 10 i 4 mld dolarów.
Zobacz również: Imigranci filarem gospodarki Polski. Dane nie kłamią
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję