- Kiedy wejdzie w życie nowa forma zapomogi?
- Jaki jest jej cel?
- Dlaczego została wprowadzona?
Szwecja chce zmniejszyć liczbę imigrantów, zaoferuje nowy grant
Od 2026 rok roku migranci, którzy dobrowolnie powrócą do swoich krajów ojczystych, będą mogli otrzymać do 350 tys. koron szwedzkich (niecałe 132 tys. PLN), przekazał przed tygodniem szwedzki rząd.
To zasadnicza zmiana w polityce migracyjnej Szwecji. Jeszcze niedawno państwo to przyjmowało najwięcej migrantów na obywatela ze wszystkich krajów europejskich. W 2015 roku przyjęto nawet 163 tys. wnioski o azyl, wynika z danych podanych przez Newsweek.
Teraz, Szwecja mocno ograniczyło przyjmowanie migrantów, a 2024 rok może być pierwszym od blisko pół wieku, gdy więcej osób opuści kraj niż do niego przybędzie. Do 28 lipca państwo otrzymało zaledwie 5,6 tys. wniosków o azyl, podał urząd statystyczny Szwecji. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, będzie to najmniejsza liczba wniosków od 1997 roku, podała Szwedzka Agencja Migracyjna.
“Jesteśmy w trakcie zmiany paradygmatu naszej polityki migracyjnej” - zapowiedział szwedzki minister ds. migracji, Johan Forssell.
Dodatkową zachętą do opuszczenia kraju przez migrantów ma być zwiększona kwota grantu przyznawanego przy takiej czynności.
Obecnie imigranci mogą otrzymać do 10 tys. koron (3,8 tys. PLN) na osobę dorosłą i 5 tys. SEK (1,9 tys. PLN) na dziecko, z limitem 40 tys. SEK (15 tys. PLN) na rodzinę. Dotacja istnieje od 1984 roku, ale jest stosunkowo nieznana i niewielka. W 2023 roku skorzystała z niej... tylko jedna osoba.
Szwedzki rząd liczy na to, że 11-krotny wzrost kwoty zwiększy popularność grantu. Od 2026 roku dla niektórych imigrantów będzie to nawet 350 tys. koron szwedzkich zapomogi na opuszczenie kraju. Obecnie nie jest jasne, jakie będą dokładne kryteria otrzymania nowej formy dotacji.
Wzrost sumy do 350 tys. koron szwedzkich nastąpi pomimo przeprowadzonego w zeszłym miesiącu przez rząd badania, które odradzała znaczne zwiększenie kwoty dotacji. Oczekiwana skuteczność nie uzasadniała potencjalnych większych kosztów. Jednak premier Ulf Kristersson obiecał przeciwdziałać imigracji i przestępczości po tym, gdy doszedł do władzy w 2022 roku i słowa chce dotrzymać.
Ludvig Aspling, rzecznik Szwedzkich Demokratów ds. imigracji, zasugerował, że polityka ta najbardziej spodobałaby się migrantom, którzy byli długotrwale bezrobotni lub zależni od państwowej opieki społecznej.
Szwecja nie jest jedynym krajem, gdzie wprowadzone zostały zapomogi dla migrantów, które mają pomóc im finansowo w powrocie do krajów ojczystych. Przykładowo, jest to około 1000 EUR w Niemczech czy ponad 5 tys. PLN w Norwegii. Bardzo hojna w tym zakresie jest Dania, która oferuje blisko 60 tys. PLN.
Zobacz również: Szwecja drugim najniebezpieczniejszym krajem dla kobiet. Polska dużym zaskoczeniem
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
22 dni temu
Chetnie wyemigruje i wrócę za tydzien