Obawy o inflację zaczęły odżywać po tym, jak grupa eksporterów ropy OPEC+ ogłosiła w środę cięcie docelowej produkcji o 2 mln baryłek dziennie. Oznaki siły rynku pracy również zdawały się pogłębiać obawy o inflację. W piątek Departament Pracy USA podał, że we wrześniu w gospodarce przybyło 263 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadła do wieloletniego minimum na poziomie 3,5%. Bardziej niepokojący mógł być zaskakujący spadek wskaźnika aktywności zawodowej do 62,3%, wskazujący, że konkurencja o dostępnych pracowników pozostanie intensywna. Niemniej jednak, wzrost płac wydawał się spowalniać, a średnie zarobki godzinowe nadal spadały w ujęciu rocznym do 5%, w porównaniu z marcowym szczytem 5,6%.
Protokół z wrześniowego posiedzenia polityki pieniężnej EBC pokazał stosunkowo jednoznaczne poparcie dla agresywnych działań z powodu rosnących obaw o utrwalenie się wysokiej inflacji. Niektórzy decydenci początkowo poparli podwyższenie głównej stopy procentowej o 0,50%, ale po dyskusji "bardzo duża" liczba osób opowiedziała się za podniesieniem jej o 0,75%. Niektórzy decydenci opowiedzieli się za skromniejszym posunięciem, ponieważ zbliżające się ryzyko recesji może złagodzić presję inflacyjną i wystarczyć do powrotu inflacji do celu. Presja cenowa w strefie euro nasila się; dane wskazują na głębsze spowolnienie w Niemczech.
Wyższy niż przewidywano skok cen producentów w strefie euro w sierpniu podkreślił ryzyko wzrostu inflacji bazowej. Ceny fabryczne wzrosły o 5,0% w ujęciu sekwencyjnym (m/m) i o 43,3% w ujęciu rocznym, głównie z powodu rosnących kosztów energii. We wrześniu presja cenowa nadal rosła, jak pokazała ostateczna wersja badania S&P Global dotyczącego indeksów menedżerów zakupów (PMI) w przemyśle i usługach. Zarówno złożone indeksy cen nakładów, jak i produkcji wzrosły, a firmy zdecydowały się przenieść rosnące koszty na klientów. Ponadto, coraz więcej niemieckich firm planuje podwyżki cen, według instytutu Ifo. Słabsze od oczekiwań wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za sierpień sugerowały, że spowolnienie gospodarcze w Niemczech może się pogłębiać.
Na początku tygodnia S&P Global podał, że odczyt manufacturing PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 43,0. Był to wynik wyższy od oczekiwań i wyższy od sierpniowego odczytu PMI na poziomie 40,9, ale nadal wskazujący na szybkie kurczenie się sektora produkcyjnego. Wydaje się jednak, że polski bank centralny przyjął w środę ostrożne podejście, utrzymując swoją kluczową stopę procentową na poziomie 6,75%, pomimo inflacji w skali roku wynoszącej około 17%. Zaskoczyło to wielu inwestorów, którzy spodziewali się, że decydenci zatwierdzą podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych, jak to miało miejsce na początku września.
W drugim tygodniu września opublikowane zostaną finalne szacunki inflacji CPI w krajach strefy euro oraz Stanach Zjednoczonych. W głównej gospodarce strefy euro, w Niemczech według wstępnych szacunków inflacja CPI przekroczyła poziom 10.0% r/r, znacząco przekraczając poziom z sierpnia (7.9% r/r). Na skokowy wzrost cen wpływ miało m.in. zakończenie rządowego pakietu ulg energetycznych w letnich miesiącach. Historycznie wysoki poziom cen w Niemczech i w pozostałych krajach strefy euro jest kolejnym argumentem za podwyżką o 75pb. stopy procentowej przez EBC na październikowym posiedzeniu (27 październik).
W kontekście działań banku centralnego, równie dużą uwagę rynków może przyciągnąć szacunek CPI z USA. Od czerwca inflacja w USA spowolniła z 9.1% do 8.3% r/r w sierpniu. Wolniejszy wzrost inflacji CPI wzbudził nadzieje w rynku, że szczyt inflacji już minął i być może Fed złagodzi swoją retorykę. Jednak z opublikowanych w ostatnich dniach wypowiedzi członków FOMC wynika, że bank jest w dalszym ciągu nastawiony na podwyżki stóp procentowych.
Lokalnie uwagę rynków przyciągnąć może finalny szacunek inflacji CPI w Polsce. Wstępny szacunek zaskoczył negatywnie przekraczając poziom 17.0% w ujęciu rocznym Dużym zaskoczeniem był wzrost inflacji bazowej, która szacowana jest na około 11% r/r. Wraz z finalnym szacunkiem piątkowe dane będą również zawierać zmianę cen poszczególnych kategorii wchodzących w skład wskaźnika CPI.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję