Głównym wydarzeniem makroekonomicznym ubiegłego tygodnia w Polsce był wstępny odczyt inflacji za kwiecień. Z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym miesiącu inflacja wstępnie wzrosła o 12,3% w ujęciu r/r oraz o 2% w ujęciu m/m. W podziale na komponenty, wzrost żywności i napojów bezalkoholowych wzrósł o 12,7% r/r, nośniki energii o 27,3% r/r, a paliwa do prywatnych środków transportu o 27,8% r/r. Przy czym, kategoria paliwa do prywatnych środków transportu zanotowała spadek dynamiki w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.
GUS opublikował także dane dotyczące sytuacji na rynku prazy. Stopa bezrobocia wyniosła 5,4% i jest to spadek względem lutego o 0,1%. W marcu 2021r. stopa bezrobocia wyniosła 6,4%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec marca wyniosła 902,1 tys. wobec 921,8 tys. miesiąc wcześniej.
Przyszły tydzień rozpocznie się od publikacji kwietniowych wskaźników PMI dla przemysłu. Opublikowane w ubiegłym tygodniu wstępne wyniki dla głównych gospodarek świata wskazały na utrzymanie się aktywności biznesowej na relatywnie stabilnym poziomie, choć w przypadku przemysłu coraz wyraźniej na wynik rzutują rosnące koszty. Ma to związek przede wszystkim z wyższymi cenami surowców energetycznych, komponentów oraz płac.
Głównym wydarzeniem tygodnia będzie jednak środowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Konsensus rynkowy zakłada, że Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecyduje o podwyższeniu stopy funduszy o 50pb. do 0.75-1.00%. Równie istotna dla rynków będzie ocena kształtowania się ścieżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Z wypowiedzi niektórych członków FOMC wynika, że Fed nie powinien wykluczać podwyżek nawet o 75pb.
Lokalnie tematyka polityki pieniężnej również pozostanie wiodąca, gdyż w czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada wzrost stopy referencyjnej o 75pb do poziomu 5.25%. My spodziewamy się mocniejszego ruchu ze strony RPP i prognozujemy, że stopa referencyjna po raz kolejny zostanie podniesiona o 100pb. W kontekście złotego istotna będzie również konferencja prezesa Glapińskiego, która zwykle odbywa się dzień po posiedzeniu. Data majowej konferencji nie jest jeszcze znana.
Tydzień na rynku zakończy się publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o 400 tys. wobec 431 tys. w poprzednim miesiącu. Istotna będzie również dynamika płacy godzinowej, która w ostatnich miesiącach wyraźnie przyspieszyła.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję