Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, podał TSUE w czwartkowym komunikacie. Komisja Europejska wniosła do TSUE wniosek o stwierdzenie, czy Polska, ustanawiając nowy system odpowiedzialności sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych, uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy prawa UE. "W ogłoszonym dziś wyroku Trybunał uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii" - podano w komunikacie.
Trybunał orzekł, że ustanowiona w ramach reform sądownictwa Izba Dyscyplinarna SN
nie daje w pełni rękojmi niezawisłości i bezstronności, a w szczególności nie jest chroniona przed "bezpośrednimi lub pośrednimi wpływami polskiej władzy ustawodawczej i wykonawczej". Zdaniem TSUE system odpowiedzialności dyscyplinarnej dopuszcza między innymi kwalifikowanie treści orzeczeń wydawanych przez sędziów sądów powszechnych jako przewinienia dyscyplinarne. Poza tym sędziowie krajowi są narażeni na postępowania dyscyplinarne z tego powodu, że zdecydowali się zwrócić do Trybunału z pytaniami prejudycjalnymi.
"W przypadku, gdy Trybunał stwierdza uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego,
na danym państwie członkowskim spoczywa obowiązek przyjęcia środków niezbędnych do tego, by uchybienie to ustało" - podał TSUE w komunikacie. W środę TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania krajowych przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Podczas środowego psoiedzenia Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że przepisy Unii Europejskiej, na podstawie których państwa członkowskie są zobowiązane przez TSUE do stosowania środków tymczasowych dotyczących sądownictwa, są niezgodne z polska Konstytucją.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję