Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Światowa gra stóp procentowych: FED kontra EBC w walce o gospodarczy kurs. Dyskusja o obniżkach

|
selectedselectedselected

Gospodarka USA przeżywa pierwsze oznaki osłabienia, szczególnie na rynku pracy: wzrost stopy bezrobocia, spadek liczby wakatów i tempo tworzenia nowych miejsc pracy. Kluczową kwestią są nadchodzące obniżki stóp procentowych, mające złagodzić ewentualne spowolnienie gospodarcze, uzależnione jednak od dalszego spadku inflacji. Decyzje FED-u będą kształtowane przez przyszłe dane makroekonomiczne.

Światowa gra stóp procentowych: FED kontra EBC w walce o gospodarczy kurs
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Gospodarka Stanów Zjednoczonych. Kiedy pierwsze obniżki w USA?

Gospodarka amerykańska pozostaje ciągle relatywnie silna, ale mamy też pierwsze oznaki słabnięcia rynku pracy. Przykładowo stopa bezrobocia wzrosła do 4% (z 3,4%), spada liczba wakatów, a także stopa dobrowolnych odejść pracowników z pracy (quits rate). W badania ankietowych mamy też do czynienia z obniżaniem przez przedsiębiorstwa planów zatrudniania nowych pracowników. Przyrost miejsc pracy też ostatnio spowolnił (w odczytach miesięcznych).

 

 

Dlatego dla rynków kluczową kwestią pozostają nadchodzące obniżki stóp procentowych, które powinny złagodzić przyszłe spowolnienie (soft landing). Aby obniżki stóp w USA mogły się rozpocząć potrzebujemy niższej inflacji. Pierwszy taki raport otrzymaliśmy w tym tygodniu, kiedy inflacja za maj nie zmieniła się, a inflacja bazowa wzrosła jedynie o 0,16%. To najlepszy raport o inflacji od wielu miesięcy, ale wydaje się że FED go zignorował. To tylko jeden punkt danych i członkowie FED-u obawiają się przypisywać zbyt dużo wagi do jednego raportu, szczególnie po doświadczeniach ostatnich miesięcy. Jeżeli kolejne miesiące potwierdzą słabsze odczyty inflacji to z pewnością FED przystąpi obniżek i to może nawet we wrześniu. Także wszystko zależny od kolejnych danych macro, które powinny być dla rynków ważniejsze od przekazu samego FED-u (forward guidance). Nie należy też przypisywać zbyt dużej wagi do rynkowej wyceny przyszłej ścieżki stopy federalnej, ani do słynnych kropek FED-u. Z reguły nie sprawdzają się, a o faktycznej ścieżce zdecydują między innymi dane makro, chociaż FED bierze też pod uwagę też inne czynniki (np. słynny ostatni pivot szefa FED-u z grudnia 2023 roku – nie do końca zrozumiały przez rynek).

Reklama

 

Zobacz takżeGiełda jak przed krachem w 1929 roku. Ostrzeżenie ekspertów

 

Czy EBC będzie dalej ciąć stopy procentowe?

Cykl obniżek stóp procentowych w strefie euro już się rozpoczął i będzie kontynuowany. Nie mniej tempo spadku stóp procentowych może być mniejsze niż początkowo dyskontował to rynek. Przeszkodą do szybszych cięć stóp może być głównie podwyższony wzrost wynagrodzeń i bardziej uporczywa inflacja. ECB obniżając stopy o 25 bps na początku czerwca jednocześnie podniósł własną prognozę inflacji zarówno na rok 2024 jaki i 2025 (w porównaniu do projekcji marcowej). Inflacja HICP dla strefy euo została podniesiona o 20bps w 2024 (do poziomu 2,5%) i podobnie o 20 bps w 2025 roku (do poziomu 2,2%).

 

 

Reklama

W przypadku wynagrodzeń ECB podniósł prognozę wzrostu wynagrodzeń w 2024 roku o 30bps do poziomu 4,8% (compensation per employee), ale jednocześnie obniżył o 10 bps prognozę na 2025 do poziomu 3,5%. Podobnie w przypadku wzrostu PKB, ECB podniósł prognozę wzrostu w 2024 roku aż o 30bps do poziomu 0,9%. Pozostałe zmienne prognozowane przez ECB też zostały podobnie zrewidowane. Zatem nie jest to środowisko do szybkich obniżek stóp, niemniej cykl obniżek się rozpoczął i będzie kontynuowany.

 

Zobacz także: Prawda o pracy w Wielkiej Brytanii. Co czwarty Brytyjczyk nie zamierza pracować

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jarosław Jamka

Jarosław Jamka

Zarządzający strategiami „jamkaglobal.com” w Niezależnym Domu Maklerskim S.A. Doświadczony ekspert zarządzający funduszami, od 29 lat zawodowo związany z rynkiem kapitałowym. Posiada tytuł doktora nauk ekonomicznych, licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Osobiście zarządzał funduszami akcji, obligacji, mutli-asset oraz global macro cross-asset. Przez wiele lat zarządzał największym polskim funduszem emerytalnym o aktywach powyżej 30 mld zł. Jako dyrektor inwestycyjny kierował pracą wielu zespołów zarządzających. Doświadczenie zdobywał jako: Członek Zarządu ING PTE, Wiceprezes i Prezes Zarządu ING TUnŻ, Wiceprezes Zarządu Money Makers S.A., Wiceprezes Zarządu Ipopema TFI, Wiceprezes Zarządu Quercus TFI, Członek Zarządu Skarbiec TFI, a także Członek Rad Nadzorczych ING PTE oraz AXA PTE.
Posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu:

- funkcjonowania globalnych rynków kapitałowych,

- produktów inwestycyjnych,

- funduszy inwestycyjnych,

- cykli koniunkturalnych i giełdowych,

- alokacji aktywów,

- zarządzania aktywami i ryzykiem.

Od 14 lat specjalizuje się w zarządzaniu globalnymi strategiami inwestycyjnymi opartymi o różne klasy aktywów (global macro cross-asset).

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama