- Silny frank szwajcarski jest poważnym problemem dla firm w Szwajcarii
- W sektorze produkcji luksusowych zegarków panuje zapaść
- Firmy proszą rząd i bank centralny o ratowanie sytuacji
SNB tnie stopy procentowe o 25 pb
Stopa procentowa SNB została obniżona o 25 pb do poziomu 1,00%. To już trzecie cięcie stopy procentowej przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) w 2024 roku oraz trzecie w tym cyklu luzowania polityki pieniężnej.
Jeszcze na początku tego roku główna stopa procentowa SNB wynosiła 1,75%. Była to największa wartość od 2008 roku. Bank centralny Szwajcarii podnosił wcześniej stopę procentową z poziomu -0,75% w czerwcu 2022 roku do 1,75% w czerwcu 2023 roku.
Stopa procentowa SNB
Źródło: Trading Economics
Ostatnia, czwartkowa decyzja SNB o obniżce stopy procentowej o 25 pb była szeroko oczekiwana przez rynek i prognostów. Ekonomiści ING zapowiadali właśnie taki ruch, a ich prognoza się sprawdziła:
“W czwartek spodziewana jest obniżka stóp procentowych o 25 pb, a SNB może wyraźniej interweniować na rynkach walutowych” - czytamy w analizie zespołu ING Think.
Inflacja nie jest problemem w Szwajcarii, ale jest nim silny frank
Gospodarka Szwajcarii uniknęła silnego impulsu inflacyjnego, który po pandemii uderzył w Polskę i inne gospodarki Europy. Stopa inflacji konsumenckiej w Szwajcarii po raz ostatni przekroczyła poziom 3,5% w… 1993 roku.
Na horyzoncie pojawia się wręcz zagrożenie deflacyjne. Stopa inflacji w Szwajcarii w sierpniu 2024 roku wyniosła zaledwie 1,1%. Po raz ostatni wskaźnik CPI przekroczył poziom 2% w maju 2023 roku, czyli 16 miesięcy temu.
Stopa inflacji konsumenckiej w Szwajcarii
Źródło: Trading Economics.
“Inflacja w Szwajcarii nadal zaskakuje w dół. Inflacja zasadnicza wyniosła 1,1% w sierpniu, po 1,3% w lipcu. Jest to znacznie mniej niż w innych krajach rozwiniętych i mieści się w docelowym zakresie SNB wynoszącym 0-2%. W swoich nowych prognozach z września rząd przewiduje obecnie średnią inflację na poziomie 1,2% w 2024 roku i 0,7% w 2025 roku” - czytamy w analizie ING Think.
“Podczas gdy inflacja nie jest już problemem, siła franka szwajcarskiego stała się bardzo wyraźna dla szwajcarskich eksporterów, którzy coraz głośniej mówią na ten temat” - dodali.
W ubiegłym tygodniu szwajcarski przemysł zegarmistrzowski zwrócił się bezpośrednio do SNB z apelem o osłabienie franka szwajcarskiego. Problemy sektora są podnoszone przez producentów zegarków już od miesięcy. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj: “Producenci luksusowych zegarków proszą rząd Szwajcarii o pomoc finansową”
Kurs franka CHF - co dalej?
“Podczas gdy silny frank szwajcarski ułatwił SNB kontrolowanie inflacji w 2021 i 2022 roku, to obecnie stanowi poważny problem dla szwajcarskich eksporterów w kontekście słabszego globalnego popytu” - zauważyli ekonomiści ING.
“SNB prawdopodobnie zwiększy interwencje na rynku walutowym, a nawet może powrócić do określania franka szwajcarskiego jako ‘przewartościowanego’” - dodali. - “Byłby to wyraźny sygnał gotowości banku centralnego do dalszych interwencji w celu ograniczenia dalszego umocnienia. Zwłaszcza w kontekście oczekiwanej zmienności na światowych rynkach w nadchodzących miesiącach, która jest ogólnie synonimem tendencji do umocnienia franka szwajcarskiego”
Zobacz również: Wielka Brytania pokonała recesję. OECD znacznie podniosła prognozy dla UK
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję