Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zobacz co mówił prezes NBP prof. Adam Glapiński – czy stopy procentowe jeszcze pójdą w górę?

|
selectedselectedselected
NA ŻYWO! Zobacz co mówi prezes NBP prof. Adam Glapiński – czy stopy procentowe jeszcze pójdą w górę? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja będzie w tym roku mocno spadać, pod koniec roku powinna wynosić około 7% - zapewnia prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Zobacz także: Kawa zamiast szampana dla prezesa Glapińskiego

 

  • NBP zakłada, że CPI w listopadzie wyniesie 7,4%.
  • Prezes NBP prof. A. Glapiński uważa, że pod koniec roku inflacja będzie sięgać 6-7%.
  • Prezes NBP zastrzegł, że RPP pozostaje w trybie "wait-and-see".
  • Prezes NBP nie wykluczył, że przy jednocyfrowej inflacji pod koniec roku możliwa będzie obniżka stóp.
  • Prof. Glapiński stwierdził, że polską gospodarkę czeka "miękkie lądowanie".

 

 

Reklama

„Płaskowyż inflacyjny się kończy. Na koniec roku inflacja będzie wynosiła około 7%, w listopadzie powinna wynosić 7,4%, tak wynika z modelu NBP. Osobiście sądzę, że nawet będzie jeszcze niższa. Oczywiście, to jest prognoza przy założeniu, że nie stanie się nic nadzwyczajnego, że nie wybuchnie wojna na Tajwanie” – tak rozpoczął dzisiejszą konferencję prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

 

RPP pozostaje w trybie czuwania, polska gospodarka nie wpadnie w recesję

Prezes NBP prof. A. Glapiński nie ma wątpliwości, że inflacja będzie spadać. Kilka razy powtórzył, że powinna spaść do końca roku o mniej więcej 10 pp. Powiedział: "Inflacja będzie lecieć na łeb, na szyję. Pod koniec roku będzie jednocyfrowa. Dochody realne zaczną rosnąć pod koniec roku."

"Inflacja w okolicach 6-7% to jest moje zdanie. Być może będzie można wtedy obniżyć stopy, ale to jest tylko moje zdanie. To nie jest zdanie RPP czy NBP – podkreślił prezes NBP. "Marzę, żeby inflacja pod koniec roku wynosiła 2,5%. Ale muszę być realistą" - dodał.

Zastrzegł jednak, że istnieją czynniki ryzyka, które mogą zahamować dezinflację. „Nadal będziemy zaciekle walczyć z inflacją. Nadal nie zakończyliśmy cyklu podwyżek. RPP pozostaje w trybie wait-and-see” – zapewnił Glapiński.

Jak zwykle, prezes NBP zaprezentował się jako wielki optymista, jeśli chodzi o polską gospodarkę. „Wszystko wskazuje, że nasza gospodarka nie wejdzie w recesję. Będziemy mieć miękkie lądowanie” – podkreślił prof. Glapiński. "Gospodarka polska to jest dziś ostatnia rzecz, o jaką się należy martwić. Nasze zadłużenie wiele innych krajów europejskich wzięłoby z pocałowaniem w rękę."

Czytaj także: Fatalne dane z polskiej gospodarki to jednak nie wypadek przy pracy - mamy ostateczne potwierdzenie, że nadchodzi techniczna recesja

Reklama

 

Co zakłada projekcja inflacyjna NBP

Przypomnijmy, że wczoraj Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna NBP wciąż wynosi 6,75% w skali roku. Ostatnia podwyżka stóp miała miejsce we wrześniu 2022. Cykl podwyżek nie został formalnie zakończony.

Marcowa projekcja inflacyjna ekspertów NBP jest bardziej optymistyczna, niż ta z listopada zeszłego roku. Zakłada bowiem mocniejszy spadek inflacji, przy jednoczesnym wyhamowaniu wzrostu gospodarczego w niższym tempie.

stopy inflacja polska konferencja przemowienie adam glapinski prezes nbp marzec 2023 grafika numer 1stopy inflacja polska konferencja przemowienie adam glapinski prezes nbp marzec 2023 grafika numer 1

Dokument zakłada, że – o ile nie ulegną zmianie stopy procentowe - roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 10,2 – 13,5% w 2023 r. (wobec 11,1 – 15,3% w projekcji z listopada 2022 r.), 3,9 – 7,5% w 2024 r. (wobec 4,1 – 7,6%) oraz 2,0 – 5,0% w 2025 r. (wobec 2,1 – 4,9%).

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale -0,1 – 1,8% w 2023 r. (wobec -0,3 – 1,6% w projekcji z listopada 2022 r.), 1,1 – 3,1% w 2024 r. (wobec 1,0 – 3,1%) oraz 2,0 – 4,3% w 2025 r. (wobec 1,8 – 4,4%).

Czytaj również: Posiedzenie RPP – marzec 2023. Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce – oto interesujące prognozy znanych analityków

Reklama

 

Aktualne stopy procentowe w Polsce

Po marcowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, stopy procentowe w Polsce wynoszą:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej,
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej,
  • stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej.

Zobacz również: Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Są też nowe interesujące projekcje NBP dot. inflacji i wzrostu gospodarczego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Redaktor portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama