Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stany Zjednoczone unikną recesji? Zobacz, co uważają analitycy Goldman Sachs

|
selectedselectedselected
Stany Zjednoczone unikną recesji? Zobacz, co uważają analitycy Goldman Sachs | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ciągu ostatniego roku wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych spowolnił do poniżej potencjału tempo około 1% z powodu słabnącego impulsu otwarcia gospodarki, spadku realnych dochodów rozporządzalnych (sprostowanie fiskalne i wysoka inflacja) oraz agresywnego zacieśnienia monetarnego.

W naszej prognozie wzrost pozostaje w zasadzie na tym samym poziomie w 2023 roku. W przeciwieństwie do roku temu, kiedy nasza prognoza na 2022 i 2023 była poniżej konsensusu, ponieważ oczekiwaliśmy negatywnego wpływu zacieśnienia monetarnego i zwłaszcza fiskalnego, nasza obecna prognoza na 2023 jest znacznie powyżej konsensusu.

Stany Zjednoczone unikną recesji? Proznozy gospodarcze Goldman Sachs - 1Stany Zjednoczone unikną recesji? Proznozy gospodarcze Goldman Sachs - 1

 

Nasze niezgodność z konsensusem jest jeszcze bardziej widoczna, gdy skupimy się na prawdopodobieństwie recesji. Jak pokazano na Wystawie 3, szacujemy, że istnieje 35% prawdopodobieństwo, że gospodarka Stanów Zjednoczonych wejdzie w recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Reklama

Stany Zjednoczone unikną recesji? Proznozy gospodarcze Goldman Sachs - 2Stany Zjednoczone unikną recesji? Proznozy gospodarcze Goldman Sachs - 2

 

Dlaczego nasze prawdopodobieństwo recesji - choć jest ponad dwa razy wyższe niż niezależne prawdopodobieństwo wejścia w recesję w dowolnym okresie 12 miesięcy - wciąż wyraźnie poniżej 50%?

Jednym z natychmiastowych powodów jest to, że przychodzące dane dotyczące aktywności nie są zbliżone do recesyjnych. Raport zaawansowany PKB pokazał wzrost w wysokości 2,6% (skorygowany o sezon) w III kw. 2020 r., liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła o 261 tys. w październiku, a liczba początkowych roszczeń o bezrobociu wyniosła 225 tys. w tygodniu od 5 listopada. Bardziej podstawowo, istnieją mocne powody oczekiwania pozytywnego wzrostu w nadchodzących kwartałach. Nie ulega wątpliwości, że zacieśnianie warunków finansowych mocno obciąża wzrost. Ale realne dochody rozporządzalne osoby fizyczne odzyskują po gwałtownym spadku widzianym w pierwszym półroczu, gdy zacieśnienie fiskalne i gwałtownie wyższa inflacja odbiły się na nich - do tempa wzrostu o 3% + w ciągu najbliższego roku.

I choć istnieją ryzyka po obu stronach, uważamy, że wzrost realnych dochodów jest prawdopodobnie silniejszym czynnikiem, gdy przejdziemy przez 2023 rok, zwłaszcza dlatego, że obciążenie warunkami finansowymi prawdopodobnie osłabnie, zakładając, że urzędnicy Fed nie przeprowadzą znacznie większego zacieśnienia niż to, które obecnie przewiduje rynek stóp procentowych.

Stany Zjednoczone unikną recesji? Proznozy gospodarcze Goldman Sachs - 3Stany Zjednoczone unikną recesji? Proznozy gospodarcze Goldman Sachs - 3

Reklama

 

 

 

***Materiał pochodzi z raportu Goldman Sachs: "Global Economics Analyst. Macro Outlook 2023: This Cycle Is Different"którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Goldman Sachs

Goldman Sachs

Goldman Sachs Group, Inc. jest wiodącą globalną firmą specjalizującą się w bankowości inwestycyjnej, instrumentach finansowych i zarządzaniu inwestycjami, która oferuje szeroki zakres usług finansowych dla obszernej i zróżnicowanej bazy klientów, obejmującej korporacje, instytucje finansowe, instytucje rządowe, a także klientów indywidualnych. Goldman Sachs został założony w 1869 roku, ma swoją siedzibę w Nowym Jorku oraz biura we wszystkich głównych centrach finansowych na całym świecie.

 


Reklama
Reklama