Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego (IBRM) Samar przekazał w środę, że prognoza na ten rok to 940-960 tys. sztuk sprowadzonych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
Z danych wynika, że większość sprowadzonych w tym roku pojazdów (ponad 749 tys.) to samochody osobowe, których zarejestrowano o 21,4 proc. więcej rok do roku.
Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.
Natomiast import samochodów użytkowych (ponad 72 tys.) jest o 27,8 proc. większy niż przed rokiem.
"Wiek importowanych aut ustabilizował się i po dziesięciu miesiącach bieżącego roku wynosi 12,36 roku" - przekazał Samar. Wskazał, że decydujący wpływ na to mają samochody osobowe z silnikami benzynowymi, które średnio mają po 12,96 lat.
>> Czytaj także: Kolejna fala umocnienia dolara USD! Waluty Europy bardziej podane na zagrożenia
Najwięcej importowanych aut: Opel Astra, Volkswagen Golf i Audi A4
Wśród importowanych marek, w autach osobowych pierwsze miejsce zajmuje Volkswagen, a w dostawczych - Renault. "W przypadku modeli osobowych o pozycję lidera nadal walczą trzy - Opel Astra, Volkswagen Golf i Audi A4, aczkolwiek reprezentant Opla systematycznie zwiększa przewagę" - dodano. W segmencie aut dostawczych najpopularniejsze jest Renault Master.
Najwięcej aut w tym roku Polacy importowali z Niemiec (ponad 428 tys.), Francji (ponad 84 tys.), Belgii (ponad 59 tys.) i Stanów Zjednoczonych (ponad 57 tys.).
"Niezmiennie najważniejszym źródłem używanych pojazdów do Polski pozostają Niemcy z udziałem w imporcie na poziomie 52,5 proc." - ocenił Samar. Wskazano, że najwyższy wskaźnik wzrostu importu odnotowały Stany Zjednoczone - o 52,2 proc. W zestawieniu TOP20 spadek odnotowała tylko Norwegia - o 9,7 proc.
"W większości przypadków - poza Francją i Szwecją - wskaźniki wzrostu są dwucyfrowe, a w TOP10 import z każdego kolejnego kraju przekroczył barierę 10 tysięcy sztuk" - przekazano. (PAP)
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję