Według najnowszych danych PMI® za sierpień, sektor przemysłowy w Polsce nadal przeżywa głęboki spadek aktywności gospodarczej. Tempo spadku produkcji, liczby nowych zamówień, zatrudnienia i zakupów przekroczyło tempo lipcowe, a prognoza na przyszły rok była najniższa w 2023 roku. Mimo to, ciągle obserwowano presję na obniżanie cen, choć tempo spadków cen zakupu i produkcji zmniejszyło się w porównaniu z lipcem.
Główny wskaźnik S&P Global PMI® dla sektora przemysłowego w Polsce spadł poniżej poziomu 50,0 punktów, co oznaczało kontynuację pogarszającej się koniunktury, trwającej już od 16 miesięcy. Ostatni spadek był szczególnie wyraźny, co miało miejsce od października ubiegłego roku.
W sierpniu wszystkie pięć komponentów wskaźnika PMI miało negatywny wpływ, a najważniejszym z nich była liczba nowych zamówień, która odnotowała największy spadek zarówno pod względem wartości, jak i tempa w porównaniu z lipcem.
Spadek zamówień towarzyszył gwałtownemu spadkowi produkcji, który był największy od listopada ubiegłego roku. Poziom produkcji w trakcie realizacji również obniżył się, a firmy dążyły do zmniejszenia zapasów produktów gotowych.
Zatrudnienie w sektorze przemysłowym nadal spadało, co było najdłuższym okresem redukcji miejsc pracy od prawie 14 lat, a tempo spadku przyspieszyło.
Presja na obniżanie cen utrzymywała się w sierpniu, a spadek cen zakupu i produkcji był drugim najszybszym w historii badania.
Prognoza na 12 miesięcy pogorszyła się, ponieważ firmy spodziewają się spowolnienia gospodarczego, choć oczekiwania dotyczące produkcji nadal pozostają ogólnie pozytywne, ale są najniższe w 2023 roku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję