- W jakiej kondycji jest niemiecki sektor produkcyjny?
- Co dalej z przemysłem motoryzacyjnym?
- Jak na dane z niemieckiej gospodarki reaguje kurs euro (EUR)?
Fabryki w Niemczech odbijają!
Na podstawie wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) grudzień przyniósł spore zaskoczenie. Sektor produkcyjny w Niemczech zdecydowanie odżył, wzrost zamówień wyniósł 8,9% (oczekiwano:-0,1%, poprzednio: 0,0%) w stosunku do poprzedniego miesiąca (skorygowane sezonowo) oraz 2,7% w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku.
Zamówienia krajowe wzrosły o 9,4%, zagraniczne z kolei o 8,5% (zamówienia ze strefy euro wzrosły o 34,5%).
"Napływające zamówienia spadły powyżej średniej w dwóch największych sektorach dóbr kapitałowych, czyli przemyśle motoryzacyjnym (-4,5%) i inżynierii mechanicznej (-11,9%). Natomiast pozostała konstrukcja pojazdów skorzystała z wyjątkowo dużych zamówień, szczególnie w miesiącach: lutym, czerwcu i grudniu 2023 r. W rezultacie pozostała konstrukcja pojazdów odnotowała w 2023 r. o dobrą jedną trzecią (+34,7%) więcej napływających zamówień niż w roku poprzednim, co czyni ją jedynym obszarem przemysłu produkcyjnego, w którym odnotowano wzrost napływających zamówień w porównaniu z rokiem poprzednim" - wyjaśnia Destatis.
Zobacz również: Jeśli Polska ma dogonić Niemcy, potrzebne są wolnorynkowe reformy – ekonomista dla FXMAG
Zamówienia w przemyśle - Niemcy
Źródło: Destatis
Niemniej, w szerszej perspektywie w całym poprzednim roku zamówienia spadły o 5,9% po skorygowaniu kalendarzowym w porównaniu z 2022 r.
Zobacz również: Bańka nieruchomości pękła! Olbrzymi spadek cen mieszkań w Szwecji i Niemczech
Jak wyjaśniają niemieccy statystycy, ten gwałtowny grudniowy wzrost można utożsamić ze sporym wolumenem dużych zamówień w wielu branżach. Dotyczy to głównie lotnictwa w obszarze budowy pozostałych pojazdów (+110,9% w grudniu). Pozytywny wpływ na wynik miały również zamówienia w obszarach produkcji wyrobów metalowych (+18,0%) oraz sprzętu elektrycznego (+38,7%). Co warto odnotować, spadły zamówienia w przemyśle motoryzacyjnym (-14,7%).
Wskaźnik PMI sygnalizuje jednak, że Niemcom daleko do normalności, szczególnie w usługach.
"Sektor usług nadal boryka się z presją inflacyjną. Wskaźnik PMI dla cen sprzedaży, pomimo że jest poniżej szczytów z 2022, to utrzymuje się znacznie powyżej długoterminowej średniej. Według ankietowanych przedsiębiorstw rosnące koszty są w dużej mierze wynikiem silnych podwyżek płac. Wynika to głównie ze strukturalnych niedoborów na rynku pracy, które ostatnio są dodatkowo wykorzystywane przez strajkujące związki zawodowe" - komentują ekonomiści Centrum Analiz PKO BP.
Zobacz również: Mocny spadek inflacji w Niemczech! Pierwsza taka sytuacja od 2009 roku
Kurs euro odbija - na długo?
Jak zauważają eksperci XTB, euro odbiło po pozytywnych danych.
"Dane opóźnione, ale jednocześnie pozytywnie wpływające na produkcję przemysłową w kolejnych miesiącach. Być może dane faktycznie sygnalizują wychodzenie z warunków recesyjnych w Niemczech. EURUSD odbija mocniej po danych" - komentują analitycy XTB.
Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl zauważa z kolei, że duży wpływ na kurs EUR/USD mogą mieć w tym tygodniu dane z Chin. Uważa on, że w kolejnych dniach tygodnia dolar może "złapać zadyszkę" (przy braku ważnych danych makroekonomicznych). Przypomina, że nastroje inwestycyjne zaczynają ulegać poprawie pod wpływem oczekiwanego ogłoszenia przez Pekin kompleksowego pakietu rozwiązań mających ustabilizować lokalne rynki akcji.
Notowania EUR/USD - 1 rok
Źródło: TradingView
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję