Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Rząd USA zapowiada kolejne cięcia. Mniej pieniędzy trafi do sektora zdrowia

Planowane cięcia budżetowe w sektorze zdrowia USA mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia Amerykanów, ostrzegają eksperci. Tymczasem z danych wynika, że mimo iż Stany Zjednoczone przeznaczają na system opieki zdrowotnej znacznie więcej pieniędzy niż inne kraje rozwinięte, średnia długość życia ich mieszkańców nadal pozostaje niższa.

Rząd USA zapowiada kolejne cięcia. Mniej pieniędzy trafi do sektora zdrowia
Opracowanie własne FXMAG | Rex Features/East News/Gina M Randazzo/ZUMA Press Wire/
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Mniej pieniędzy na ratowanie zdrowia. Eksperci poważnie zaniepokojeni
    1. Amerykanie żyją krócej. Na opiekę zdrowotną wydają z kolei najwięcej 

      Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA (HHS) pod koniec maja opublikowało propozycję budżetu na rok fiskalny 2026. Z dokumentu wynika, że amerykański rząd planuje m.in. redukcję pieniędzy przeznaczanych na sprawne funkcjonowanie Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). 

       

      Mniej pieniędzy na ratowanie zdrowia. Eksperci poważnie zaniepokojeni

      Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA, którego sekretarzem generalnym jest Robert F. Kennedy Jr., proponuje zmniejszenie budżetu Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) z ponad 9 mld USD do nieco ponad 4 mld USD. 

      Finansowanie Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) ma zostać zmniejszone z ok. 7 mld USD do ponad 6,5 mld USD. Jednocześnie budżet Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), który w 2025 roku wynosił ponad 6,5 mld USD, zostanie zredukowany do niewiele ponad 4 mld USD. 

      Ponadto, Narodowy Instytut Raka (NCI), który w 2025 roku dysponował budżetem przekraczającym 7 mld USD, ma otrzymać ok. 4,5 mld USD. Również Narodowy Instytut ds. Starzenia się (NIA) odnotuje istotne cięcia – jego finansowanie zostanie zmniejszone z 4,4 mld USD do mniej niż 2,7 mld USD.

      Łączny budżet przeznaczony na Narodowe Instytuty Zdrowia  w 2026 roku ma zostać zmniejszony do 27,5 mld USD, co oznacza znaczący spadek w porównaniu z niemal 48,5 mld USD w roku 2025. 

      Reklama

      CNN zaznacza, że w dokumencie zapewniono, że proponowany budżet „odzwierciedla wizję prezydenta, aby uczynić Amerykanów najzdrowszymi na świecie, jednocześnie osiągając swój cel przekształcenia biurokracji”, a restrukturyzacja jednostek sektora zdrowia „zapewni efektywność [...], która pozwoli agencji skupić się na prawdziwej nauce i koordynować badania w celu jak najlepszego wykorzystania funduszy federalnych”.

      Mimo to jednak eksperci alarmują, że ograniczenie środków przeznaczanych na ochronę zdrowia będzie mieć negatywne konsekwencje zarówno dla jakości, jak i długości życia Amerykanów

      „[Cięcia budżetowe – przyp. red.] miałyby daleko idące i nieodwracalne konsekwencje nie tylko dla całego przedsięwzięcia badań biomedycznych, ale także dla milionów Amerykanów, którzy polegają na postępach w badaniach biomedycznych, aby chronić i poprawiać swoje zdrowie i życie”, powiedział dr Stephen Jameson, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Immunologów.

      „Podważenie wsparcia dla Narodowych Instytutów Zdrowia zagraża zarówno lokalnym gospodarkom, jak i naszej krajowej konkurencyjności w skali globalnej”, dodał Jameson. 

      Mary Woolley, prezes organizacji Research!America stwierdziła z kolei, że „jeśli propozycja zostanie przyjęta, Amerykanie dziś i jutro będą chorować, ubożeć i umierać młodziej

      „[...] Cięcia w finansowaniu badań nie pomagają nikomu, a zamiast tego szkodzą wszystkim”, dodała. 

      Reklama

      Według dostępnych informacji, oprócz planowanych cięć budżetowych, przewidziana jest również reorganizacja działalności wybranych obszarów funkcjonowania Narodowych Instytutów Zdrowia oraz utworzenie nowych jednostek organizacyjnych.

       

      Zobacz również: Bill Gates krytykuje rząd USA. „To ogromny błąd”

       

      Amerykanie żyją krócej. Na opiekę zdrowotną wydają z kolei najwięcej 

      W 2023 roku oczekiwana długość życia Amerykanów wzrosła o 0,9 roku do 78,4 roku w 2023 roku, wynika z danych Peterson-KFF Health System Tracker. Mimo to jednak w krajach porównywalnych oczekiwana długość życia wynosiła średnio 82,5 roku, czyli o 4,1 roku więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

       

      rzad usa zapowiada kolejne ciecia mniej pieniedzy trafi do sektora zdrowia grafika numer 1rzad usa zapowiada kolejne ciecia mniej pieniedzy trafi do sektora zdrowia grafika numer 1

      Źródło: Peterson-KFF Health System Tracker.

      Reklama

       

      Ponadto, mimo że w 2023 roku oczekiwana długość życia w Stanach Zjednoczonych powróciła do poziomu sprzed pandemii, nadal pozostawała niższa niż w porównywalnych krajach, wynika z danych. 

       

      rzad usa zapowiada kolejne ciecia mniej pieniedzy trafi do sektora zdrowia grafika numer 2rzad usa zapowiada kolejne ciecia mniej pieniedzy trafi do sektora zdrowia grafika numer 2

      Źródło: Peterson-KFF Health System Tracker.


       

      Reklama

      Dane Peterson-KFF Health System Tracker wskazują również na niepokojący trend. Stany Zjednoczone charakteryzują się najniższą średnią długością życia wśród dużych, zamożnych krajów, pomimo znacznie wyższych wydatków na opiekę zdrowotną w porównaniu z innymi państwami

       

      rzad usa zapowiada kolejne ciecia mniej pieniedzy trafi do sektora zdrowia grafika numer 3rzad usa zapowiada kolejne ciecia mniej pieniedzy trafi do sektora zdrowia grafika numer 3

      Źródło: Peterson-KFF Health System Tracker.

       

      Zobacz również: Kilkadziesiąt tysięcy osób straci pracę w jednym sektorze. Ucierpi zdrowie obywateli

      Reklama

      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      Tematy

      zdrowie

      sektor zdrowia

      budżet sektora zdrowia

      badania na koszt państwa

      cięcia budżetowe USA

      budżet państwa
      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane