Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA (HHS) pod koniec maja opublikowało propozycję budżetu na rok fiskalny 2026. Z dokumentu wynika, że amerykański rząd planuje m.in. redukcję pieniędzy przeznaczanych na sprawne funkcjonowanie Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH).
Mniej pieniędzy na ratowanie zdrowia. Eksperci poważnie zaniepokojeni
Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA, którego sekretarzem generalnym jest Robert F. Kennedy Jr., proponuje zmniejszenie budżetu Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) z ponad 9 mld USD do nieco ponad 4 mld USD.
Finansowanie Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) ma zostać zmniejszone z ok. 7 mld USD do ponad 6,5 mld USD. Jednocześnie budżet Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), który w 2025 roku wynosił ponad 6,5 mld USD, zostanie zredukowany do niewiele ponad 4 mld USD.
Ponadto, Narodowy Instytut Raka (NCI), który w 2025 roku dysponował budżetem przekraczającym 7 mld USD, ma otrzymać ok. 4,5 mld USD. Również Narodowy Instytut ds. Starzenia się (NIA) odnotuje istotne cięcia – jego finansowanie zostanie zmniejszone z 4,4 mld USD do mniej niż 2,7 mld USD.
Łączny budżet przeznaczony na Narodowe Instytuty Zdrowia w 2026 roku ma zostać zmniejszony do 27,5 mld USD, co oznacza znaczący spadek w porównaniu z niemal 48,5 mld USD w roku 2025.
CNN zaznacza, że w dokumencie zapewniono, że proponowany budżet „odzwierciedla wizję prezydenta, aby uczynić Amerykanów najzdrowszymi na świecie, jednocześnie osiągając swój cel przekształcenia biurokracji”, a restrukturyzacja jednostek sektora zdrowia „zapewni efektywność [...], która pozwoli agencji skupić się na prawdziwej nauce i koordynować badania w celu jak najlepszego wykorzystania funduszy federalnych”.
Mimo to jednak eksperci alarmują, że ograniczenie środków przeznaczanych na ochronę zdrowia będzie mieć negatywne konsekwencje zarówno dla jakości, jak i długości życia Amerykanów.
„[Cięcia budżetowe – przyp. red.] miałyby daleko idące i nieodwracalne konsekwencje nie tylko dla całego przedsięwzięcia badań biomedycznych, ale także dla milionów Amerykanów, którzy polegają na postępach w badaniach biomedycznych, aby chronić i poprawiać swoje zdrowie i życie”, powiedział dr Stephen Jameson, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Immunologów.
„Podważenie wsparcia dla Narodowych Instytutów Zdrowia zagraża zarówno lokalnym gospodarkom, jak i naszej krajowej konkurencyjności w skali globalnej”, dodał Jameson.
Mary Woolley, prezes organizacji Research!America stwierdziła z kolei, że „jeśli propozycja zostanie przyjęta, Amerykanie dziś i jutro będą chorować, ubożeć i umierać młodziej”
„[...] Cięcia w finansowaniu badań nie pomagają nikomu, a zamiast tego szkodzą wszystkim”, dodała.
Według dostępnych informacji, oprócz planowanych cięć budżetowych, przewidziana jest również reorganizacja działalności wybranych obszarów funkcjonowania Narodowych Instytutów Zdrowia oraz utworzenie nowych jednostek organizacyjnych.
Zobacz również: Bill Gates krytykuje rząd USA. „To ogromny błąd”
Amerykanie żyją krócej. Na opiekę zdrowotną wydają z kolei najwięcej
W 2023 roku oczekiwana długość życia Amerykanów wzrosła o 0,9 roku do 78,4 roku w 2023 roku, wynika z danych Peterson-KFF Health System Tracker. Mimo to jednak w krajach porównywalnych oczekiwana długość życia wynosiła średnio 82,5 roku, czyli o 4,1 roku więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Peterson-KFF Health System Tracker.
Ponadto, mimo że w 2023 roku oczekiwana długość życia w Stanach Zjednoczonych powróciła do poziomu sprzed pandemii, nadal pozostawała niższa niż w porównywalnych krajach, wynika z danych.

Źródło: Peterson-KFF Health System Tracker.
Dane Peterson-KFF Health System Tracker wskazują również na niepokojący trend. Stany Zjednoczone charakteryzują się najniższą średnią długością życia wśród dużych, zamożnych krajów, pomimo znacznie wyższych wydatków na opiekę zdrowotną w porównaniu z innymi państwami.

Źródło: Peterson-KFF Health System Tracker.
Zobacz również: Kilkadziesiąt tysięcy osób straci pracę w jednym sektorze. Ucierpi zdrowie obywateli
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję