W ostatnich miesiącach zmienność rynkowa wzrastała w dniach publikacji danych o inflacji, co może wpływać na dzisiejsze notowania. Opublikowany przez NBP Raport o Inflacji, w którym znalazła się obniżona względem listopadowej projekcji ścieżka inflacji, spowodował umocnienie złotego. Kurs EURPLN spadł do 4,28, a USDPLN utrzymał się w okolicy 3,92. Wydarzenia z rynków bazowych oddziaływały na rentowności obligacji krajowych, które wzrosły wzdłuż całej długości krzywej.
Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się publikacja lutowej inflacji CPI z USA, wobec której oczekuje się stabilizacji miary ogółem na poziomie 3,1% r/r oraz spadku inflacji bazowej do 3,7% r/r z 3,9% r/r w styczniu. Dane za styczeń ujawniły nieoczekiwanie duży wzrost cen usług, który może się odwrócić. Prawdopodobnie w lutym inflacja była napędzana przez wzrost cen paliw, podczas gdy ceny towarów bazowych działały hamująco. Z ostatnich wypowiedzi członków Fed wynika, że są bliscy osiągnięcia przekonania, iż w najbliższym czasie inflacja trwale spadnie do pożądanego celu, co jest kluczowe dla możliwości obniżania stóp procentowych.
Wśród danych europejskich poznamy dziś niemiecką zrewidowaną inflację CPI za luty. Wstępne dane wskazały spadek do 2,5% r/r z 2,9% r/r miesiąc wcześniej. Uporczywa okazała się inflacja bazowa, która utrzymała się na poziomie 3,4% r/r i co potencjalnie mogłoby stanowić przeszkodę dla wczesnych obniżek stóp procentowych w strefie euro. Dodatkowo dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej za styczeń w Czechach, gdzie oczekuje się 3. z rzędu odczytu z dodatnią dynamiką, pod spadkach notowanych przez blisko cały 2023.
Przegląd wydarzeń ekonomicznych:
POL: NBP opublikował szczegóły marcowej projekcji inflacji i PKB. Ze względu na niepewność związaną z przyszłymi regulacjami przygotowane zostały dwa scenariusze inflacyjne – zakładające wycofanie działań osłonowych oraz ich przedłużenie. Ten drugi został zaprezentowany jako scenariusz bazowy. W przypadku całkowitego wycofania tarcz inflacja w 4q24 byłaby o 5pp wyższa niż w scenariuszu bazowym i wyniosłaby 8,4% r/r. Jednocześnie w 2h25, za sprawą efektów bazy, spadłaby poniżej 2% r/r. W scenariuszu bazowym inflacja kształtuje się bardziej stabilnie i w całym horyzoncie mieści się w paśmie celu inflacyjnego. Według obu scenariuszy inflacja od 1q26 znajduje się na podobnym poziomie. W scenariuszu z przedłużeniem działań osłonowych wzrost PKB w 2024 ma wynieść 3,5%, 4,2% w 2025 i 3,3% w 2026. W drugim scenariuszu prognozuje się niższy wzrost PKB. Więcej na ten temat w Makro Flash: Dwa scenariusze inflacyjne i w każdym wracamy do celu.
POL: Według danych GUS w 4q23 liczba wolnych miejsc pracy spadła o 16,1% r/r. Wolnymi miejscami pracy dysponowało 5,0% podmiotów gospodarki narodowej, co oznacza spadek z 6,3% r/r. Wskaźnik wolnych miejsc pracy (udział wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie miejsc pracy), na koniec 2023 wyniósł 0,82% (sa) i zmalał o 0,15 pp. r/r. Spadek wskaźnika oznacza zmniejszenie się popytu na pracę, który od 2q22 (początku kryzysu energetycznego) pozostaje w spadkowym trendzie. Najwięcej wolnych miejsc pracy było w sekcji przetwórstwo przemysłowe (20,6% ogólnej liczby), jednak w ujęciu rocznym odnotowano spadek o 21,6% r/r. Niższa niż przed rokiem liczba wolnych miejsc pracy dotyczyła również sekcji: informatyka i komunikacja (35% r/r), administrowanie i działalność wspierająca (33,3% r/r) oraz pozostała działalność usługowa (28,6% r/r). Wzrost nastąpił w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię (83,3% r/r), rolnictwo (25% r/r) i opieka zdrowotna (22,2% r/r).
CZE: Inflacja CPI spadła w lutym do 2,0% r/r z 2,3% r/r miesiąc wcześniej i była niższa od oczekiwań (kons:2,1% r/r). Tym samym po trzech latach inflacja wróciła do celu inflacyjnego. Za dezinflację w Czechach odpowiadają głównie ceny żywności, które spadły o 4,8% r/r, po spadku o 3,9% r/r w styczniu. Wzrost rocznej dynamiki odnotowano w grupach użytkowanie mieszkania (0,9% r/r po wzroście 0,8% r/r w styczniu) oraz transporcie (0,12% r/r po wzroście 0,04% r/r w styczniu). W pozostałych grupach dynamika roczna spadła, lub pozostała na styczniowym poziomie. W świetle lepszych od oczekiwań danych bank centralny prawdopodobnie będzie kontynuował cykl obniżek stóp procentowych (w ruchach po 50 pb.), lub nawet go przyśpieszy. Dodatkowym argumentem stojącym za obniżkami pozostaje słaba koniunktura gospodarcza. Przeciwnym argumentem natomiast jest czeska korona, która przez ostatni rok znacznie się osłabiła, a obniżka stóp może spowodować jej dalszą deprecjację.
ROM: Deficyt handlowy w styczniu zmniejszył się do 1,96 mld EUR z 2,32 mld EUR w styczniu 2023, czemu towarzyszył spadek importu o 4,8% r/r do najniższego od dwóch lat poziomu. Zakupy z UE spadły o 3,0% r/r. Z krajów spoza UE import obniżył się o 9,5% r/r, głównie w wyniku zakłóceń w łańcuchach dostaw przez wojnę na Bliskim Wschodzie. Eksport spadł w mniejszej skali niż import, o 1,3% r/r do 7,09 mld EUR, w wyniku spadku sprzedaży zarówno do UE (-1,4% r/r), jak i do krajów spoza UE (‑0,9% r/r).
POL:Tyrowicz (RPP) napisała, że prawdopodobieństwo inflacji poniżej 3,5% jest powyżej 50% dopiero w 2026. Natomiast prawdopodobieństwo inflacji poniżej 2,5% jest najniższe od roku oraz do końca 2026 nie przekroczy 50%.
POL: Duda podpisał postanowienie ws. zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego na niedzielę 9.06.2024.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję