- Inflacja w strefie euro wyniosła we wrześniu 1,8%
- Po przeszło trzech latach inflacja znalazła się w celu inflacyjnym EBC
- Rynek spodziewa się niebawem dalszych cięć stóp procentowych
Inflacja w strefie euro w końcu w celu EBC
Eurostat podał, że inflacja HICP w strefie euro we wrześniu wyniosła 1,8% rok do roku, a zatem zgodnie z prognozami. Miesiąc wcześniej było to 2,2%. Z kolei inflacja bazowa wyniosła 2,7%, podczas gdy prognozy wskazywały na 2,8%, czyli tyle, ile zanotowano w sierpniu.
W swoim komunikacie Eurostat stwierdza:
"Patrząc na główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że usługi będą miały najwyższą roczną stopę we wrześniu (4%, w porównaniu z 4,1% w sierpniu), następne są żywność, alkohol i tytoń (2,4%, w porównaniu z 2,3% w sierpniu), produkty przemysłowe nieenergetyczne (0,4%, stabilne w porównaniu z sierpniem) oraz energia (-6%, w porównaniu z -3% w sierpniu)".
Źródło: macronext.pl
Inflacja HICP pierwszy raz od połowy 2021 roku znalazła się poniżej progu 2%, czyli celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego. Komentując te dane, część ekspertów cytuje słowa Christine Lagarde, szefowej EBC, która stwierdziła w Brukseli, iż: "niektóre wskaźniki ankietowe sugerują, że ożywienie gospodarcze napotyka przeciwności". Lagarde dodała, że ostatnie zdarzenia wzmacniają przekonanie, iż "inflacja powróci do celu w odpowiednim czasie" i zapewniła, że będzie to brane pod uwagę na kolejnym posiedzeniu dot. polityki pieniężnej.
Przeczytaj także: Problemy przemysłu Niemiec i Francji
Teraz głównym problemem jest spowolnienie gospodarcze
Gdy znikają obawy dot. inflacji, na sile przybierają te dot. spowolnienia gospodarczego. W efekcie można się spodziewać dalszego cięcia stóp. W komentarzu ING można przeczytać m.in.:
"Pytanie brzmi, jak szybko EBC chce obniżyć stopy procentowe ponownie do neutralnych. Jeśli utrzyma restrykcyjne stopy procentowe zbyt długo, gdy gospodarka już zwalnia, ryzykuje, że inflacja spadnie poniżej celu 2%. Biorąc pod uwagę presję na wzrost gospodarczy, wydaje się, że EBC ma otwarte drzwi do szybszego działania. Chociaż nie wydaje się to przesądzone, to w październiku może dojść do dalszego łagodzenia kursu."
Niemcy z niższą inflacją. W Polsce wzrosty
Wczoraj okazało się, że inflacja w największej gospodarce UE we wrześniu wyniosła 1,6% rok do roku. W przypadku Niemiec to najniższa wartość wskaźnika od ponad trzech i pół roku. Po raz ostatni wartość na poziomie równym lub niższym od 1,6% odnotowana była w lutym 2021 roku, gdy było to 1,5%. Skąd te spadki? Dowiecie się tego pod tym adresem.
Z kolei dane dla Polski opublikował GUS. Niestety, w tym przypadku nie było już mowy o spadkach. Inflacja wzrosła i to do najwyższego poziomu od 9 miesięcy: 4,9%. Tym samym wskaźnik CPI oddalił się od górnej granicy celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Jakie mogą być tego konsekwencje przeczytacie w tym teście.
Przeczytaj także: Co zdecyduje Fed? Oto największe ryzyka dla amerykańskiej gospodarki
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję