Recesja pozostaje możliwym biegiem wydarzeń na 2024 rok. Szczególnie zagrożona jest gospodarka Europy, ale i Stany Zjednoczone mogą popaść w sidła załamania koniunktury. Sprawdź nową prognozę ekspertów XTB na 2024 rok.
- Recesja jest prawdopodobnym scenariuszem dla Europy na 2024 rok
- USA pozytywnie zaskakiwały siłą gospodarki, ale niewykluczone, że tąpnięcie aktywności zdarzy się także tam
- Jaka jest prognoza recesji na 2024 rok?
Recesja na horyzoncie - to nie koniec zawirowań w gospodarce
Załamanie aktywności gospodarczej jest możliwym scenariuszem na kolejny rok. W gospodarce w ostatnich latach działo się wiele, co jest pokłosiem potężnego szoku w postaci pandemii COVID.
“Sytuacja gospodarcza w ciągu ostatnich kilku lat była bardzo zmienna. Cykl gospodarczy w zaawansowanej fazie rozwoju został przerwany przez pandemię COVID i wszystko, co po niej nastąpiło, czyli potężne luzowanie monetarne i fiskalne, inflację oraz wynikające z niej podwyżki stóp procentowych” - skomentowali ekonomiści z działu analiz XTB w nowym raporcie prognoz na 2024 rok.
Obawy, że prędzej czy później do recesji dojdzie towarzyszą rynkowi już od miesięcy. Trudno się im dziwić, zacieśnienie polityki pieniężnej było największe od dziesięcioleci. W Polsce stopy procentowe w nieco ponad rok wzrosły o 6,65 punktu procentowego! Natomiast w USA było to 5,25 punkty procentowego w półtora roku. Tempo podwyżek było zawrotne, po jeszcze dynamiczniejszym ich obniżeniu w 2020 roku.
Jak dotąd, spowolnienie gospodarcze było ograniczone, zwrócili uwagę analitycy XTB.
“Niektóre wskaźniki sugerują, że dołek gospodarczy może być już za nami. Pokazują to wskaźniki aktywności gospodarczej w USA, choć przede wszystkim obserwujemy to w postaci odpornego popytu konsumenckiego” - stwierdzili ekonomiści XTB.
“Realna sprzedaż w zasadzie nie zmieniała się od dwóch lat, a mimo to wciąż pozostaje powyżej długoterminowego trendu, gdyż wartości z 2021 roku zostały zawyżone nadmierną stymulacją” - dodali. - “Badania nastrojów konsumentów pokazują raczej brak optymizmu, a nadmierne oszczędności z okresu pandemii i stymulacji zostały już wyczerpane, to jednocześnie nie obserwujemy odzwierciedlenia tych negatywnych czynników w twardych danych”.
W Stanach Zjednoczonych stopa wzrostu gospodarczego wyglądała bardzo solidnie w ostatnich kwartałach. W III kwartale 2023 roku zannualizowana stopa wzrostu PKB wyniosła nawet 5,2% rok do roku!
Stopa wzrostu PKB w danym kwartale w USA (dane zannualizowane).
Źródło: Trading Economics, US Bureau of Economic Analysis.
Dane te są zannualizowane, co oznacza, że jeśli takie tempo kwartalne byłoby utrzymane przez cały rok, w takim stopniu wzrosłaby gospodarka.
“Nie dajmy się jednak zwieść optymizmowi przedstawianemu przez mocne dane. Jesteśmy tuż po najbardziej agresywnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej od ponad czterech dekad” - zwrócili uwagę ekonomiści XTB.
“Jak widać, ryzyko mocniejszego tąpnięcia gospodarki wciąż występuje, choć ta pozostaje jak dotąd zaskakująco odporna. Jeśli Fed zdecydowałby się na obniżki stóp procentowych w przyszłym roku, może to uchronić USA przed poważniejszym spowolnieniem” - dodali.
Wysokość stopy procentowej (stopy funduszy federalnych) w USA
Źródło: tradingview.com
Obecnie, rynek wycenia 71,1% szans na obniżkę stopy procentowej przez Rezerwę Federalną na posiedzeniu w marcu 2024 roku, jak wynika z danych zebranych przez CME FedWatch Tool.
Czytaj również: Prognozy kursu euro (EUR). Złoty (PLN) to najmocniej oblegana waluta świata - ekspert TYLKO W FXMAG
Europa na skraju recesji
Choć Stany Zjednoczone konsekwentnie zaskakują ekonomistów korzystną sytuacją w gospodarce, to Europa wyraźnie rozczarowuje:
“Wskaźniki aktywności gospodarczej, takie jak PMI pokazują, że sytuacja w Europie jest zdecydowanie najtrudniejsza wśród wszystkich kluczowych regionów gospodarczych. Szczególnie głęboki spadek zaobserwowaliśmy w sektorze produkcyjnym” - powiedzieli ekonomiści XTB.
Według nich, perspektywy gospodarki europejskiej są trudne przede wszystkim z nagromadzenia zapasów po pandemii COVID oraz ekstremalnie wysokich cen energii. Oprócz tego, w długim terminie istotne są czynniki związane z postępującą deglobalizacją oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
“Wydaje się, że niemal na całym świecie większość firm przemysłowych poradziła sobie z nadmiernymi zapasami, choć w przypadku Europy obciążenie to wraz z innymi czynnikami wydaje się zbyt duże” - stwierdzili analitycy XTB. - “Pojawiły się nadzieje, że konsumenci napędzą gospodarkę poprzez sektor usług, ale wydaje się, że dzieje się wręcz odwrotnie”
“Trzeba też pamiętać, że obecna stopa depozytowa EBC wynosi 4%, podczas gdy przez ostatnie kilka lat była ujemna, a wcześniej - przez ponad dekadę - bliska zeru” - zauważyli ekonomiści XTB.
Stopa procentowa EBC na przestrzeni lat
Źródło: tradingview.com
“W rezultacie trudno dostrzec pozytywne perspektywy dla popytu konsumpcyjnego w 2024 roku. Podsumowując, gospodarka USA trzyma się na ten moment nieźle, ale w Europie bardzo blisko jest do recesji, choć o jej intensywności zadecydują już czynniki globalne” - podsumowali eksperci z XTB.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję