Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Przełom ws. KPO. „To kwota, która już pracuje dla polskiej gospodarki”

Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej przekazał nowe informacje ws. środków z Krajowego Planu Odbudowy. „Ważny news”, napisał we wpisie na platformie X odnosząc się do wartości podpisanych umów.

Przełom ws. KPO. „To kwota, która już pracuje dla polskiej gospodarki”
Piotr Molecki/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Nowe informacje ws. KPO. To kwota, która już pracuje dla polskiej gospodarki”
    1. Polska czeka na ruch Rady UE. Przełom już w czerwcu 

      Jan Szyszko, wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej poinformował, że wartość podpisanych umów z Krajowego Planu Odbudowy przekroczyła już 55 mld PLN.

       

       

      Nowe informacje ws. KPO. To kwota, która już pracuje dla polskiej gospodarki”

      „Ważny news KPO: WSZYSTKIE pieniądze z części grantowej KPO (ponad 100 mld PLN) są już w naborach i konkursach. Z kolei wartość podpisanych umów z KPO przebiła 55 mld PLN – to kwota, która już pracuje dla polskiej gospodarki. W półtora roku z szarego końca Unii awansowaliśmy do top 15 inwestorów w Europie”, napisał Jan Szyszko we wpisie na platformie X.

      Wypłaty na inwestycje z Krajowego Funduszu Odbudowy są dokonywane co czwartek. Dziś głos w tej sprawie zabrała również Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. 

      „Dzisiaj, jak w każdy czwartek, wypłata na inwestycje z KPO. Z Polskiego Funduszu Rozwoju przelewamy 446 638 766 PLN, czyli prawie pół miliarda na nowoczesne rolnictwo – 38,7 mln PLN, edukację cyfrową społeczeństwa – 18,8 mln PLN, nowoczesne laboratoria medyczne – 13,8 mln PLN i największa inwestycja: 335 mln PLN w infrastrukturę kolejową”, napisała Pełczyńska-Nałęcz. 

      Reklama

      „Już 100% pieniędzy z granatowej części KPO jest dostępna w konkursach! KPO przyśpiesza, a wraz z nim przyśpiesza Polska”, dodała. 

      Ministra dodała również, że pozostałe środki zostaną przeznaczone na “inne mniejsze wypłaty inwestycyjne”, w tym m.in. 3 mln PLN na autobusy niskoemisyjne, 2 mln PLN na cyberbezpieczeństwo oraz 2 mln PLN na ocieplenie szkół

       


       

      Zobacz również: Gospodarka Polski przyspieszy. O tyle wzrośnie w tym i przyszłym roku

       

      Polska czeka na ruch Rady UE. Przełom już w czerwcu 

      20 czerwca 2025 Rada UE ma przyjąć zmiany wprowadzone w KPO w związku z powołaniem przez Polskę Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności

      Reklama

      Przypomnijmy, że nasz kraj jako pierwszy w Europie powołał Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa przeznaczając na to 26 mld PLN z KPO. Otrzymane pieniądze pokryją koszty bezpieczeństwa związane m.in. z budową dróg, schronów, czy wodociągów. Według dostępnych informacji środki mają trafić także do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

      „[...] To absolutny priorytet naszej prezydencji, to absolutny priorytet dzisiaj w Unii Europejskiej. Budujmy siłę Polski, siłę Unii przez inwestycje. Zbrojenia, przemysł zbrojeniowy, firmy prywatne i państwowe, obronę cywilną, cyberbezpieczeństwo. To sprawa absolutnie kluczowa. To główna misja naszej działalności publicznej dzisiaj. Ochronić niepodległość, suwerenność, zapewnić bezpieczeństwo naszym rodzinom”, mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, rozpoczynając pierwsze posiedzenie komitetu.

      Środki z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności mogą finansować projekty związane z ochroną ludności (np. budową schronów i obiektów ochronnych dla ludności, a także infrastruktury niezbędnej z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb społecznych), modernizacją przemysłu (inwestycje dot. wzrostu produktywności firm, wsparcie dla B+R w obszarach podwójnego zastosowania) oraz ochroną (w tym cyberbezpieczeństwem) infrastruktury krytycznej.

      Głos w tej sprawie zabrał niedawno również Jan Szyszko, który obecny podczas odbywającego się teraz największe wydarzenie technologiczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej Impact 25’ powiedział: 

      „W ramach części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy powołujemy Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. Przekierowujemy z programu Zielonej Transformacji Miast 26 mld PLN na obszar, który obecnie jest priorytetem. Te pieniądze trafią do mniejszych miast na rozwój i zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu ciężkiego i obronnego”. 
       

       

      Reklama

      Zobacz również: 32% polskich firm narażonych na ataki. Polska z drugim najgorszym wynikiem w UE


      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      Tematy

      kpo

      środki KPO

      krajowy plan odbudowy

      wypłata środków z KPO

      co to jest kpo

      czy środki z KPO są unijne

      unia europejskaUE

      kpo polska

      wsparcie dla polskiej gospodarki

      KPO na czym polega

      KPO nabory

      kpo pieniadze

      wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy

      KPO aktualności

      budżet państwa dotacje europejskie fundusze unijnepieniądze z uniipieniądze z UEgospodarka światagospodarka dane gospodarczeprognozy
      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane