Jan Szyszko, wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej poinformował, że wartość podpisanych umów z Krajowego Planu Odbudowy przekroczyła już 55 mld PLN.
Nowe informacje ws. KPO. „To kwota, która już pracuje dla polskiej gospodarki”
„Ważny news KPO: WSZYSTKIE pieniądze z części grantowej KPO (ponad 100 mld PLN) są już w naborach i konkursach. Z kolei wartość podpisanych umów z KPO przebiła 55 mld PLN – to kwota, która już pracuje dla polskiej gospodarki. W półtora roku z szarego końca Unii awansowaliśmy do top 15 inwestorów w Europie”, napisał Jan Szyszko we wpisie na platformie X.
Wypłaty na inwestycje z Krajowego Funduszu Odbudowy są dokonywane co czwartek. Dziś głos w tej sprawie zabrała również Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.
„Dzisiaj, jak w każdy czwartek, wypłata na inwestycje z KPO. Z Polskiego Funduszu Rozwoju przelewamy 446 638 766 PLN, czyli prawie pół miliarda na nowoczesne rolnictwo – 38,7 mln PLN, edukację cyfrową społeczeństwa – 18,8 mln PLN, nowoczesne laboratoria medyczne – 13,8 mln PLN i największa inwestycja: 335 mln PLN w infrastrukturę kolejową”, napisała Pełczyńska-Nałęcz.
„Już 100% pieniędzy z granatowej części KPO jest dostępna w konkursach! KPO przyśpiesza, a wraz z nim przyśpiesza Polska”, dodała.
Ministra dodała również, że pozostałe środki zostaną przeznaczone na “inne mniejsze wypłaty inwestycyjne”, w tym m.in. 3 mln PLN na autobusy niskoemisyjne, 2 mln PLN na cyberbezpieczeństwo oraz 2 mln PLN na ocieplenie szkół.
Zobacz również: Gospodarka Polski przyspieszy. O tyle wzrośnie w tym i przyszłym roku
Polska czeka na ruch Rady UE. Przełom już w czerwcu
20 czerwca 2025 Rada UE ma przyjąć zmiany wprowadzone w KPO w związku z powołaniem przez Polskę Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.
Przypomnijmy, że nasz kraj jako pierwszy w Europie powołał Fundusz Obronności i Bezpieczeństwa przeznaczając na to 26 mld PLN z KPO. Otrzymane pieniądze pokryją koszty bezpieczeństwa związane m.in. z budową dróg, schronów, czy wodociągów. Według dostępnych informacji środki mają trafić także do polskiego przemysłu zbrojeniowego.
„[...] To absolutny priorytet naszej prezydencji, to absolutny priorytet dzisiaj w Unii Europejskiej. Budujmy siłę Polski, siłę Unii przez inwestycje. Zbrojenia, przemysł zbrojeniowy, firmy prywatne i państwowe, obronę cywilną, cyberbezpieczeństwo. To sprawa absolutnie kluczowa. To główna misja naszej działalności publicznej dzisiaj. Ochronić niepodległość, suwerenność, zapewnić bezpieczeństwo naszym rodzinom”, mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, rozpoczynając pierwsze posiedzenie komitetu.
Środki z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności mogą finansować projekty związane z ochroną ludności (np. budową schronów i obiektów ochronnych dla ludności, a także infrastruktury niezbędnej z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb społecznych), modernizacją przemysłu (inwestycje dot. wzrostu produktywności firm, wsparcie dla B+R w obszarach podwójnego zastosowania) oraz ochroną (w tym cyberbezpieczeństwem) infrastruktury krytycznej.
Głos w tej sprawie zabrał niedawno również Jan Szyszko, który obecny podczas odbywającego się teraz największe wydarzenie technologiczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej Impact 25’ powiedział:
„W ramach części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy powołujemy Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. Przekierowujemy z programu Zielonej Transformacji Miast 26 mld PLN na obszar, który obecnie jest priorytetem. Te pieniądze trafią do mniejszych miast na rozwój i zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu ciężkiego i obronnego”.
Zobacz również: 32% polskich firm narażonych na ataki. Polska z drugim najgorszym wynikiem w UE
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję