Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. POL:
    1. POL:
      1. POL:
        1. POL:
          1. USA:
            1. EUR:
              1. EUR:
                1. USA:
                  1. POL:
                    1. CHN:
                      1. POL:
                        1. POL:
                          1. POL:
                            1. POL:
                              1. CHN:

                                POL:

                                Rzecznik rządu P.Müller poinformował o osiągnięciu porozumienia rządu z Komisją Europejską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Zdaniem rzecznika w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych, zostało osiągnięte porozumienie w sprawie „kamieni milowych”. i projekt został przekazany do finalnej akceptacji przez KE, która to powinna być „formalnością” i nastąpić w ciągu „kilku, kilkunastu dni”. Wypłaty z KPO do Polski powinny nastąpić w drugiej połowie roku. W podobnym tonie wypowiedział się Minister Rozwoju W.Buda, który poinformował, że negocjacje z KE w sprawie KPO zostały zamknięte, a strony osiągnęły porozumienie we wszystkich kwestiach. W.Buda powiedział, że kompromis zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i „pewną modyfikację” zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej – zmiany w tym zakresie miałyby zostać przeprowadzone do końca 2q22.

                                Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 1

                                POL:

                                Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 12,4% r/r z 11% r/r w marcu, o 0,1pp powyżej szacunku flash. Korekta w górę w stosunku do danych wstępnych dotyczyła kategorii bazowych, nieznacznie w dół zrewidowano miesięczną dynamikę cen żywności i napojów. Główną przyczyną wzrostu inflacji w ciągu miesiąca był gwałtowny wzrost cen żywności i napojów alkoholowych – ten komponent odpowiada za 0,9pp z łącznego wzrostu inflacji o 1,4 pp. Drugim czynnikiem podbijającym CPI była w kwietniu inflacja bazowa, która wg naszego szacunku wzrosła do 7,7% r/r z 6,9% r/r. Więcej w Makro Flashu: Inflacja rośnie silniej od szacunków.

                                POL:

                                Deficyt rachunku obrotów bieżących w marcu wyniósł 2,972 mld EUR (PKO: 4,873 mld EUR; kons.: 2,732 mld EUR). W ujęciu płynnego roku deficyt zwiększył się do 2,2% PKB z 1,7% PKB po lutym. W marcu pogłębił się także łączny deficyt rachunku bieżącego i kapitałowego - wyniósł 0,7% PKB (najwięcej od października 2014). Więcej w Makro Flashu: „Nearshoring wspiera eksport”.

                                POL:

                                P.Litwiniuk, członek RPP, powiedział, że jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie w stopniu gwałtownym. W jego ocenie obecny cykl podwyżek stóp procentowych przebiega zbyt szybko, podczas gdy powinien następować w tempie pozwalającym interesariuszom sektora bankowego, w tym kredytobiorcom, na zaadoptowanie się do wyższych stóp. P.Litwiniuk wyraził obawę, że kampania wyborcza w 2023 wydłuży okres podwyższonej inflacji do roku 2024, 2025.

                                USA:

                                Indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w maju spadł do 59,1 pkt. (z 65,2 pkt. w kwietniu) odzwierciedlając rosnące obawy konsumentów przed inflacją. Oceny bieżącej sytuacji są najniższe od 2013. Warunki do zakupów dóbr trwałych są w ocenie amerykańskich konsumentów najgorsze w historii badania (czyli od 1978). Wyniki ankiety wskazują, że inflacja zaczęła „podgryzać” konsumpcję, jednocześnie jednak długoterminowe oczekiwania inflacyjne nadal są solidnie zakotwiczone.

                                EUR:

                                Produkcja przemysłowa w strefie euro w marcu spadła o 1,8% m/m, głównie ze względu na spadek produkcji dóbr kapitałowych/inwestycyjnych (m.in. motoryzacja) o 2,7% m/m oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych o 2,3% m/m. Spośród pięciu kategorii składowych w ujęciu miesięcznym wzrosła tylko produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (por. wykres na marginesie). Dane wskazują na dotkliwość zaburzeń dostaw (szczególnie w segmencie dóbr inwestycyjnych) związanych zarówno z rosyjską agresją na Ukrainę jak i polityką zero-covid w Chinach, przyczyniającą się do wstrzymania prac wielu fabryk oraz opóźnień w transporcie morskim. Szczególnie dotkliwe jest to dla motoryzacji, której produkcja spadła o ponad 7% m/m, a jej poziom jest jednym z najniższych od wybuchu pandemii (pomijając kwiecień i maj 2020, kiedy fabryki wstrzymały prace). O ile produkcja w przetwórstwie przemysłowym w całej UE w marcu 2022 była tylko minimalnie wyższa niż przed pandemią, to w niektórych państwach produkcja znacząco przekracza wyniki z początku 2020. Najsilniejsze przyrosty produkcji względem lutego 2020 odnotowano na Litwie (44,6%), w Polsce (18,9%) oraz w Danii (18,8%).

                                Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 2

                                EUR:

                                Wiceprezes EBC L.de Guindos stwierdził, że EBC „definitywnie” zakończy skup obligacji w lipcu, ale nadal nie ma pewności czy EBC podwyższy stopy procentowe już lipcu. Decyzja ta ma zależeć od wyników projekcji makroekonomicznej (poznamy ją w czerwcu), sytuacji epidemicznej i skutków wojny w Ukrainie. P. Hernandez de Cos powiedział, że na posiedzeniu w czerwcu EBC najprawdopodobniej zakończy QE, podwyżka stóp nastąpi „bardzo szybko” po tym.

                                Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 3

                                USA:

                                N.Kashkhari powiedział, że zakres i szybkość działań Fedu zależeć będzie od tego, jak szybko ustępować będą szoki na rynku energii oraz ograniczenia podażowe. Jego zdaniem, gdyby sytuacja na tych rynkach poprawiła się, to Fed nie musiałby zacieśniać polityki bardzo agresywnie. L.Mester oceniła, że inflacja musi obniżać się przez kilka miesięcy, aby Fed mógł uznać, że minęła szczyt. Jej zdaniem realizacja takiego scenariusza do wrześniowego posiedzenia oznaczałaby, że Fed może zwolnić tempo podwyżek stóp. W przypadku utrzymywania się wysokiej inflacji, tempo podwyżek powinno być zwiększone.

                                POL:

                                Wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków w Polsce wyniosła w 2021 591,2 mln PLN i była o 41,3% wyższa niż w 2020. Największą sprzedaż (ponad 75% wolumenu) odnotowano w województwie mazowieckim. Z kolei największą popularnością (prawie 80% kwoty sprzedaży) cieszyły się dzieła malarskie. Rosnąca wielkość rynku dzieł sztuki może być związana ze zwiększającą się popularnością tzw. inwestycji alternatywnych i próbami chronienia kapitału przed inflacją.

                                Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 4

                                CHN:

                                Wolumen nowych kredytów w Chinach w kwietniu wyniósł tylko 645,1 mld CNY, o 80% mniej niż w marcu i zdecydowanie poniżej oczekiwań rynkowych (1 515 mld CNY). Spadek miał miejsce pomimo wcześniejszych komunikatów PBoC i rządu o zamiarach zwiększenia skali finansowania gospodarki. Dynamika TSF, a więc szerokiego miernika kredytu i płynności w chińskiej gospodarce obniżyła się do 10,2% r/r w kwietniu wobec 10,6% r/r w marcu. Za tak słaby wynik może odpowiadać lockdown w wielu regionach Chin i będący jego konsekwencją spadek popytu na finansowanie przez firmy (szczególnie małe), których aktywność została istotnie ograniczona. Z drugiej strony bardziej ostrożne mogą być też banki, które mogą zacieśniać kryteria kredytowe ze względu na pogarszającą się sytuację finansową kredytobiorców. Dane sugerują, że PBoC będzie musiał zaangażować się na większą skalę w dostarczanie płynności na rynek aby wspierać popyt ze strony firm, w szczególności małych i średnich. Główną trudnością pozostaje jednak fundamentalna nieskuteczność narzędzi polityki pieniężnej (stopy procentowe, stopa rezerwy obowiązkowej) w przeciwdziałaniu skutkom administracyjnie ustalanych lockdownów.

                                POL:

                                Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ze względu na brak opadów i wysokie usłonecznienie silnie zaczął spadać wskaźnik wilgotności gleby, co zwiększa ryzyko zagrożenia suszą, a szczególnie niekorzystne warunki mogą występować w lipcu i sierpniu. Zwiększa to ryzyko jeszcze silniejszych wzrostów cen krajowych warzyw i owoców.

                                POL:

                                Minister rodziny i polityki społecznej M.Maląg poinformowała, że do zeszłego czwartku na podstawie uproszczonych procedur zatrudnienie w Polsce znalazło 132 tys. obywateli Ukrainy.

                                POL:

                                Według NBP ceny transakcyjne nieruchomości na rynku pierwotnym w 7 największych miastach wzrosły w 1q22 o 4,6% q/q oraz o 16,8% r/r. Spośród 17 badanych miast spadek cen w 1q22 odnotowano tylko w Szczecinie (o 3% q/q), wszędzie ceny były wyższe niż rok wcześniej, w tym najsilniej wzrosły w Białymstoku (33,4% r/r) i w Zielonej Górze (29,5% r/r). Indeks hedoniczny zmian cen na rynku wtórnym pokazał mniejszą skalę wzrostu cen, w 7 największych miastach o 3,9% q/q i 15,6% r/r. Spośród 17 miast spadek cen q/q odnotowano tylko w Rzeszowie (-1,6%), w ujęciu r/r ceny rosły wszędzie, w tym najsilniej w Szczecinie, Poznaniu, i Kielcach (o około 20%), a najsłabiej w Trójmieście (o 7,3%).

                                Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: W końcu porozumienie w sprawie KPO? - 5

                                POL:

                                Zysk sektora bankowego w 1q22 wyniósł 6,2 mld PLN.

                                CHN:

                                Bank Chin pozostawił główne stopy procentowe bez zmian. Jednocześnie obniżył stopę procentową dla kredytów mieszkaniowych dla osób nabywających mieszkanie po raz pierwszy.

                                Reklama

                                Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

                                Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

                                Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


                                komentarze

                                Komentarze

                                Sortuj według:  Najistotniejsze

                                • Najnowsze
                                • Najstarsze

                                Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

                                Reklama
                                Reklama