POL:
Budżet państwa po sierpniu miał 27,5 mld PLN nadwyżki wobec 34,7 mld PLN nadwyżki po lipcu. W samym sierpniu odnotowano 7 mld PLN deficytu, a kształtowanie się wyniku fiskalnego odbiegało negatywnie od wzorca z ubiegłego roku – wynika to z przekazania w tym roku 9,6 mld PLN zysku NBP do Funduszu przeciwdziałania COVID-19 (stąd spadek dochodów niepodatkowych wobec lipca). W ujęciu narastającym dochody budżetu były o 7,8% wyższe niż przed rokiem, w tym dochody podatkowe o 13,4%. Wydatki rosły natomiast o 14,8% r/r. Sam sierpień pokazał dochody podatkowe o zaledwie 0,1% wyższe niż przed rokiem, w tym dochody z PIT i CIT rosły o 2,9% r/r, a z VAT były niższe o 5% r/r. Negatywnie na wpływy z VAT oddziałuje Tarcza Antyinflacyjna, jednak w ujęciu skumulowanym po sierpniu rosną one nadal solidnie, o 7,9% r/r. Nadal nie widzimy zagrożenia dla całorocznego planu budżetowego (deficyt 29,9 mld PLN). Dochody wspiera wydajna fiskalnie struktura wysokiego nominalnie wzrostu PKB, a ciężar kryzysu energetycznego zostanie w znaczącej części poniesiony w przyszłym roku.
UK:
Brytyjski funt pozostaje pod presją po ogłoszeniu znacznego pakietu luzowania fiskalnego „mini budżet” przez nowy rząd Torysów. Funt pozostaje historycznie słaby, co jest wyraźnie widoczne w perspektywie ostatnich 100 lat (por. wykres na pierwszej stronie). Obecnie kurs GBPUSD ustabilizował się w okolicach 1,07, po tym jak w poniedziałek spadł do rekordowo niskiego poziomu 1,04. Rentowności brytyjskich obligacji 30-letnich wzrosły powyżej 5%, czyli o ponad 150pb w ciągu 4 dni. Wysoka niepewność odnośnie do przyszłych stóp procentowych zamroziła rynek kredytów hipotecznych – najwięksi kredytodawcy wstrzymali udzielanie nowych kredytów. Na rynku pojawiają się też obawy o wypłacalność niektórych funduszy emerytalnych inwestujących w obligacje. Wszystko to zmusiło Bank Anglii do rozpoczęcia interwencji (skupu) na rynku długoterminowych obligacji, która ma potrwać od 28 września do 14 października. W wyniku interwencji, rentowności obligacji 30-letnich obniżyły się o ponad 100pb. Zapowiedziany wcześniej program redukcji sumy bilansowej banku (sprzedaży obligacji) o 80 mld GBP rocznie ma być realizowany od 31 października. Przy okazji warto wspomnieć, że skup obligacji (dostarczanie płynności na rynek) „kanibalizuje” wpływ podwyżek stóp procentowych i pozostaje w sprzeczności ze wspomnianą powyżej sprzedażą obligacji. Potencjał BoE do obrony wartości GBP pozostaje ograniczony, ponieważ rezerwy walutowe (wg definicji MFW) wynoszą tylko ok. 80 mld GBP (ok. 3% PKB). Główny ekonomista BoE H.Pill ostrzegł, że wysoki wzrost zadłużenia rządowego będzie wymagał „istotnej reakcji ze strony polityki monetarnej”, ale BoE nie zdecydował się jeszcze na awaryjne podwyżki stóp. Według rynkowej wyceny stóp procentowych (futures), stopa BoE ma wzrosnąć do 6,25% do maja 2023. Międzynarodowe organizacje zgłaszają obawy o stabilność fiskalną Wielkiej Brytanii – MFW wskazuje, że pakiet fiskalny pozostaje nieodpowiedni w otoczeniu wysokiej presji inflacyjnej i utrudnia antyinflacyjną politykę BoE. W podobnych słowach wypowiedziała się agencja Moody’s, wg której wysokie obniżki podatków bez pokrycia w obniżce wydatków zwiększają strukturalny deficyt i obniżają perspektywy dla wzrostu gospodarczego. Negatywnie o pakiecie wypowiedział się też szef Fed z Atlanty, R.Bostic, wg którego zwiększa on niepewność co do przyszłej polityki gospodarczej. Wśród działań, które może wykorzystać Wielka Brytania do poradzenia sobie z obecnym kryzysem, można wymienić (1) wycofanie/ograniczenie skali pakietów fiskalnych; (2) awaryjne podwyżki stóp procentowych; (3) zawieszenie programu sprzedaży aktywów (obecnie opóźnionego w czasie); (4) wykorzystanie Elastycznej Linii Kredytowej (flexible credit line) z MFW, podobnie jak w 1976.
EUR:
Ch.Lagarde powtórzyła zapewnienie, że stopy procentowe będą podnoszone podczas kilku kolejnych posiedzeń EBC, aby zapewnić zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych, które umożliwi powrót inflacji do celu. Szefowa EBC podkreśliła, że obniżenie inflacji do celu jest głównym zadaniem banku centralnego i nie mają na nie wpływu rosnące obawy recesyjne. Jej zdaniem większą szkodą dla gospodarki byłoby dopuszczenie do odkotwiczenia się inflacji. Dodała, że pierwszym zadaniem EBC jest podniesienie stóp do poziomu neutralnego.
EUR:
Prezes Banku Austrii R.Holzmann powiedział, że na październikowym posiedzeniu EBC najlepszą decyzją byłaby podwyżka stóp o 75pb. Jego zdaniem podwyżka o 50pb to “minimum”, a ruch o 100pb wydaje mu się (jeszcze) niepotrzebny. Powiedział też, że na najbliższym niedecyzyjnym posiedzeniu Rady Prezesów na Cyprze (5 października) odbędzie się dyskusja o rozpoczęciu procesu redukcji bilansu EBC. R.Holzman wskazał, że pomoc fiskalna dla gospodarstw domowych nie powinna przeszkadzać EBC w przeprowadzaniu podwyżek stóp, a rządy powinny skupiać się na działaniach celowanych w najbardziej potrzebujących, a nie ustalać limity wzrostu cen energii (dostępne dla wszystkich). Inne głosy z EBC również popierają zdecydowaną podwyżkę na następnym posiedzeniu. O.Rehn z Finlandii powiedział, że jest miejsce na kolejny znaczący ruch, o 75pb lub 50pb czy w innym wymiarze, ponieważ istnieją mocne argumenty za zdecydowanymi i wyprzedzającymi działaniami. P.Kažimír ze Słowacji stwierdził, że podwyżka o 75pb jest dobrą opcją na kolejne posiedzenie, ale wiele zależy od napływających danych.
USA:
Deficyt w handlu towarami zmniejszył się w sierpniu do 87,3 mld USD i był najniższy od października 2021. W ciągu miesiąca import obniżył się o 4,6 mld USD do 267,1 mld USD, do czego przyczynił się znaczący spadek importu dóbr zaopatrzeniowych (o 6,9%) oraz kapitałowych (o 1,8%), przy w miarę stabilnym imporcie dóbr konsumpcyjnych (-0,2%). Eksport towarów spadł o 1,7 mld USD do 179,8 mln USD, głównie za sprawą słabszego eksportu samochodów (-8,9%) oraz dóbr zaopatrzeniowych (o 3,5%) i przy solidnym wzroście eksportu dóbr konsumpcyjnych (o 8%). Dane mogą sugerować, że wymiana międzynarodowa będzie miała pozytywny wpływ na PKB w 3q22.
USA:
Liczba umów na sprzedaż domów spadła w sierpniu o 2% m/m po spadku o 0,6% m/m w lipcu. Dane były gorsze od oczekiwań i potwierdzają trwające schładzanie rynku mieszkaniowego w USA, w związku z rosnącym oprocentowaniem kredytów hipotecznych.
POL:
I.Duda i G.Masłowska zostały zgłoszone jako kandydatki do RPP przez grupę posłów PiS. I.Duda była ostatnio prezesem PKO BP, a G.Masłowska jest posłanką PiS kadencji IV-IX. G.Masłowska była już kandydatką do RPP na początku roku, ale z przyczyn osobistych wycofała swoją kandydaturę.
POL:
Agencja ratingowa S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2022 do 4,0% (z 4,5%) i w 2023 do 1,2% (z 2,1%). Jednocześnie agencja podwyższyła prognozę inflacji CPI – w 2022 do 13,3% i w 2023 do 11,5%, oczekując kontynuacji podwyżek stóp NBP w najbliższym czasie. Prognozy PKB i inflacji pozostają spójne z zaprezentowanymi w naszym najnowszym Kwartalniku Ekonomicznym: Wojenny Interwencjonizm.
POL:
EBOiR obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 do 1,5% z 3,5% przy utrzymaniu prognozy wzrostu w tym roku na poziomie 4%. Zdaniem EBOiR szczyt inflacji wystąpi w miesiącach zimowych. Polityka fiskalna (w Polsce i na świecie) powinna uwzględniać nie tylko krótkoterminową perspektywę, ale również długookresowe koszty. EBOiR preferowałby w tym kontekście celowane rozwiązania, a nie powszechne (i droższe fiskalnie) rozwiązania dla wszystkich.
POL:
W projekcie ustawy o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 znajduje się zapis wykluczający wydatki rządowych funduszy celowych z limitu wynikającego z reguły wydatkowej. Już wcześniej z reguły wyłączone były m.in. Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. Koszty związane z zamrożeniem cen prądu mają zostać pokryte właśnie z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.
POL:
Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na 2023.
POL:
Wicepremier J.Sasin powiedział, że w ciągu 2-3 tygodni „będziemy mogli powiedzieć o wypracowaniu pewnych rozwiązań” co do pomysłu podatku od nadmiarowych zysków.
SWI:
SNB podkreślił w Kwartalnym Biuletynie, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych do 0,5pp miała na celu zatrzymanie presji inflacyjnej i zapobieganie rozprzestrzenianiu się inflacji z dóbr na usługi. Wrześniowa projekcja pokazała wyższą inflację niż czerwcowa, a inflacja byłaby znacznie wyższa bez podwyżek stóp procentowych. Gospodarka Szwajcarii, podobnie jak globalna, weszła w okres spowolnienia. SNB oczekuje wzrostu PKB o 2% w 2022, jednak niepewność prognoz jest niezwykle wysoka. Inflacja CPI w sierpniu wyniosła 3,5%, a ankietowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują niejasny obraz sytuacji – te z dłuższym horyzontem pozostają na poziomie spójnym ze stabilnością cen. Badania oczekiwań w horyzoncie do 12 miesięcy pokazują na jej wzrost w okolice 4%.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję