EUR:
Sprzedaż detaliczna w lutym obniżyła się o 3,0% r/r oraz o 0,8% względem lutego. Wyższa niż przed rokiem była jedynie sprzedaż paliw (1,1% r/r), natomiast wśród głównych kategorii najsilniej obniżała się sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (-4,9% r/r). Choć skala spadku sprzedaży była mniejsza niż zakładał konsensus (-3,5% r/r), to odczyt zasadniczo nie zmienia recesyjnego obrazu sektora konsumenckiego. Z wyłączeniem niewielkiego wzrostu we wrześniu, sprzedaż detaliczna obniża się od dziewięciu miesięcy i jest jedynie nieznacznie wyższa niż tuż przed pandemią oraz kształtuje się wyraźnie poniżej przedpandemicznego trendu. Choć takie dane nie są korzystne dla konsumenta, to z pewnością są pożądane z perspektywy zwalczenia inflacji - właśnie słaby popyt konsumpcyjny powinien być w najbliższym czasie istotnym czynnikiem dezinflacyjnym.

EUR:
Indeks Sentix, mierzący oczekiwania inwestorów finansowych, wzrósł w kwietniu do -8,7 pkt. z -11,1 pkt. Poprawa dotyczyła przede wszystkim lepszej oceny sytuacji bieżącej wobec faktu, że największe ryzyka związane z kryzysem energetycznym nie zmaterializowały się. W tym samym kierunku mogło też oddziaływać złagodzenie obaw o kondycję sektora bankowego w Europie. Subindeks oczekiwań ustabilizował się, jednak pozostaje wyraźnie ujemny.

ŚWIAT:
Wraz z publikacją World Economic Outlook, MFW przedstawił najnowsze prognozy dla globalnej gospodarki. W scenariuszu bazowym, zakładającym ograniczenie napięć w sektorze finansowym, wzrost światowego PKB spowalnia z 3,4% w 2022 do 2,8% w 2023, a w gospodarkach rozwiniętych obniża się z 2,7% do 1,3%. W alternatywnym scenariuszu, zakładającym dalsze problemy sektora finansowego, wzrost spowalnia do 2,5% (najniżej od 2001, niżej niż podczas pandemii covid-19). Jak uzasadniają autorzy raportu, słabe perspektywy odzwierciedlają restrykcyjną politykę pieniężną, niedawne pogorszenie warunków finansowych, wojnę w Ukrainie oraz nasilającą się geopolityczną fragmentację. Zgodnie z prognozą globalna inflacja obniży się z 8,7% w 2022 do 7,0% w 2023, a w przypadku większości państw nie powróci do celu inflacyjnego przed 2025. Ryzyka dla prognozy są skierowane w górę, a w przypadku wzrostu PKB prawdopodobieństwo „twardego lądowania” jest wyższe. MFW prognozuje, że polska gospodarka wzrośnie w 2023 o 0,3% oraz o 2,4% w 2024, z kolei inflacja wyniesie odpowiednio 11,9% i 6,1%. W raporcie poświęcono uwagę zagadnieniu naturalnej stopy procentowej, czyli stopie zgodnej z produktem potencjalnym oraz stabilną inflacją. Po kilku dekadach spadków, zdaje się, że poziom naturalnej stopy procentowej wzrósł w wielu krajach w następstwie pandemii. Z jednej strony wyższa naturalna stopa procentowa ogranicza przestrzeń fiskalną, z drugiej daje większą możliwość do luzowania polityki pieniężnej, ograniczając ryzyko osiągnięcia efektywnego dolnego ograniczenia dla stóp procentowych. Analiza dokonana przez MFW wskazuje jednak, że wzrost naturalnej stopy procentowej jest prawdopodobnie tymczasowy, a kiedy kontrola nad inflacją zostanie przywrócona a banki poluzują politykę pieniężną, realne stopy procentowe mają szansę powrócić do przedpandemicznych poziomów. W raporcie o stabilności finansowej, MFW przestrzega przed negatywnym oddziaływaniem napięć geopolitycznych na alokację kapitału na świecie, w szczególności jego nagłym odpływem z gospodarek rozwijających się, co może generować ryzyka dla stabilności makroekonomicznej i finansowej. P.Hilbers, dyrektor w MFW, stwierdził, że banki centralne powinny podnosić stopy procentowe nie oglądając się na zawirowania w sektorze bankowym, a priorytetem powinna pozostać walka z inflacją.

POL:
Według raportu NBP w 4q22 wzrost eksportu sektora samochodowego odpowiadał za 1/3 wzrostu eksportu ogółem, a istotnie wysoką dynamikę odnotowano w przypadku eksportu akumulatorów litowojonowych (ponad 80% r/r). Silny wzrost eksportu dotyczył samochodów ciężarowych oraz aut osobowych, przede wszystkim hybrydowych. Z kolei po stronie importu największy wpływ na jego realny spadek miało osłabienie koniunktury w przemyśle, widoczne w wyraźnym spowolnieniu (nominalnego) wzrostu dóbr zaopatrzeniowych.
USA:
Przewodniczący Fedu z Chicago A.Goolsbee (od stycznia 2023, członek z prawem głosu w FOMC) wskazał na konieczność „rozwagi i cierpliwości” w ocenie ekonomicznych skutków dotychczasowych podwyżek stóp procentowych, w szczególności w kontekście ostatnich zaburzeń w sektorze bankowym. Wskazał też, że choć rynek pracy pozostaje niewiarygodnie silny, to widać sygnały hamowania. A.Goolsbee nie wskazał preferowanej przez siebie decyzji na majowym posiedzeniu Fedu, ale kluczowym czynnikiem będzie dla niego skala zacieśnienia dostępności kredytu. Z kolei szef Fedu w Nowym Jorku J.Williams (stałe prawo głosu w FOMC dla Fed NY) powiedział, że kolejna podwyżka o 25pb byłaby dobrym punktem wyjścia, ale ostateczna decyzja zależeć będzie od napływających danych. J.Williams, tak jak i inny członek z prawem głosu N.Kashkari (Fed z Minneapolis), powiedzieli też, że sytuacja na rynku bankowym ustabilizowała się i wiele wskazuje, że najgorsze już minęło.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję