EUR:
Podaż pieniądza M3 we wrześniu wzrosła o 6,3% r/r (wobec wzrostu o 6,1% r/r w sierpniu). Kredyty dla przedsiębiorstw wzrosły nieco szybciej niż przed miesiącem (8,9% r/r wobec 8,8% r/r w sierpniu), a kredyty dla gospodarstw domowych rosły o 4,4% r/r (wobec 4,5% r/r w sierpniu). Dane o podaży pieniądza pokazują, że dotychczas dokonane zacieśnienie polityki pieniężnej nie przekłada się jeszcze na popyt na kredyty, choć w ankietach EBC banki sygnalizują, że ten spadek popytu już nadchodzi. To sugeruje, że EBC, patrząc się w lusterko wsteczne, będzie nadal mocno promować jastrzębi kurs polityki pieniężnej.
USA:
Deficyt handlowy we wrześniu pogłębił się do 92,2 mld USD, przy spadku eksportu oraz rosnącym imporcie. Mimo tego handel zagraniczny był składową PKB, która sprawiła, że gospodarka USA przerwała w 3q22 techniczną recesję. Konsensus spodziewa się, że wzrost PKB w 3q22 wyniósł 2,4% q/q saar, po dwóch kwartałach spadków w trakcie 1h22. Największym „hitem” eksportowym USA w 2022 jest gaz LNG.
USA:
Sprzedaż nowych domów we wrześniu obniżyła się do 603 tys. (z 677 tys. w sierpniu). Sprzedaż nieruchomości kuleje po tym, jak oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w USA wzrosło do najwyższego poziomu od 2001 (według danych Mortgage Bankers Association, MBA). Przeciętne oprocentowanie nowego kredytu na 30 lat przy stałym oprocentowaniu wynosi obecnie (dla najpopularniejszego produktu) 7,16%. Raty kredytów zwiększyły się w USA ponad dwukrotnie od początku 2022. Dane z rynku nieruchomości mogą stać się jednym z ważnych argumentów przemawiających za nieco słabszym zacieśnianiem polityki pieniężnej Fed. Wczoraj na taki krok zdecydował się Bank Kanady, który zmniejszył skalę podwyżek z dotychczasowych 75pb do 50pb.
POL:
I.Dąbrowski (RPP) powiedział, że wzrost inflacji CPI powyżej 20% w Polsce jest możliwy w pesymistycznym scenariuszu, a tempo wzrostu cen ustabilizuje się w okolicy celu w 2024. Dodał, że tendencje światowe, spadki cen energii i spodziewane umocnienie złotego mogą działać antyinflacyjnie. Ocenił także, że stopy procentowe są w tej chwili na takim poziomie, że oddziałują prawidłowo na oczekiwania inflacyjne i decyzje podmiotów, a luka popytowa domyka się.
POL:
L.Kotecki (RPP) ocenił, że inflacja w lutym wystrzeli i z dużym prawdopodobieństwem przekroczy 20%. Jego zdaniem czekają nas trzy, może cztery lata z wysoką inflacją. Członek RPP powtórzył, że należy w końcu na serio zastanowić nad emisją obligacji antyinflacyjnych przez Narodowy Bank Polski.
GER:
Niemiecki koncern chemiczny BASF ogłosił, że w związku z utrzymującymi się wysokimi cenami energii i surowców energetycznych w Europie, zamierza trwale ograniczyć produkcję na starym kontynencie. Jednocześnie koncern podtrzymał deklaracje rozbudowy swoich mocy produkcyjnych w Chinach – aktualne zaangażowanie w projekt inwestycyjny w Zhanjiang w południowych Chinach wynosi 10 mld USD. Koncern podkreśla, że rynek chemiczny w Chinach jest obecnie największy i rośnie najszybciej, z punktu widzenia strategii rozwoju BASF jest on więc priorytetem. Wyzwania, przed którymi stoi przemysł w Europie, dotyczą nie tylko prawdopodobnie trwale wysokich cen energii. BASF wskazuje też na wysokie koszty pracy, sztywne reguły zatrudniania pracowników oraz – przede wszystkim – niepewność dotyczącą setek regulacji działalności przemysłu chemicznego planowanych przez UE.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję