USA:
R.Bostic (Atlanta Fed) stwierdził, że decyzja o zmniejszeniu skali podwyżki do 25pb na lutowym posiedzeniu może być wsparta czwartkowym odczytem inflacji CPI, jeśli pokaże on spowalnianie dynamiki cen konsumenta, przy widocznym już obniżaniu się dynamiki wzrostu płac. Bostic wyraził przekonanie, że stopa Fed może wzrosnąć do 5,00-5,25%, a po zaprzestaniu podwyżek będzie utrzymywana bez zmian przez długi czas. M.Daly (San Francisco Fed) oczekuje, że Rezerwa Federalna będzie musiała podnieść stopę powyżej 5%, chociaż trudno na razie określić jej docelowy poziom.
EUR:
Indeks Sentix w styczniu wzrósł do -17,5 pkt. z -21,0 pkt. w grudniu. Była to trzecia z rzędu poprawa nastrojów inwestorów w strefie euro. Nie oznacza to jednak, że sytuacja gospodarcza strefy poprawi się w najbliższym czasie. Inwestorzy oceniają raczej, że sytuacja gospodarcza nie będzie się już mocniej pogarszać, a najgorsze efekty szoku energetycznego właśnie „przetaczają się” przez gospodarkę realną.
EU:
Stopa bezrobocia zharmonizowanego w strefie euro w listopadzie ustabilizowała się na poziomie 6,5%, a w Polsce pozostała na poziomie 3,0%. Polska jest od dłuższego czasu w grupie państw ze skrajnie niskim bezrobociem, z drugą najniższą stopą bezrobocia po Czechach i na takim samym poziomie jak w Niemczech.
EUR:
Europejski Bank Centralny w temacie specjalnym do comiesięcznego Biuletynu ocenił, że spadek płac realnych będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. Powodować to będzie, że presja płacowa ze strony m.in. związków zawodowych będzie wysoka. Sprzyjać temu ma także ogólna sytuacja na rynku pracy, która w niektórych sektorach gospodarki jest bardzo napięta. To, zdaniem autorów analizy, wywierać będzie dalszą presję na ceny, szczególnie w sektorach usługowych. Z drugiej strony, duża część z tych usług ma charakter B2B, więc ich wpływ na inflację HICP będzie pośredni i ograniczony.
POL:
Ministerstwo Finansów poinformowało, że stan środków na rachunkach budżetowych na koniec 2022 wyniósł 118,4 mld PLN, a stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa w 2023 na koniec 2022 wyniósł ok. 44%.
POL:
Według oceny Izby Zbożowo-Paszowej obecna sytuacja pogodowa zwiększa ryzyko strat w zbiorach ozimin w przypadku wystąpienia silnych mrozów w styczniu/lutym.
ŚWIAT:
Indeks FAO światowych cen żywności w grudniu obniżył się (w ujęciu dolarowym) do 132,4 (ze 135,0 w listopadzie). W ujęciu złotowym roczna dynamika indeksu obniżyła się do 7,2% (najniżej od grudnia 2020) z 13,7% w listopadzie (szczyt był na poziomie 49,6% w marcu 2022). Biorąc pod uwagę historycznie silną korelację (z opóźnieniem) pomiędzy dynamiką globalnych cen żywności mierzonych indeksem FAO a krajowymi cenami żywności mierzonymi w CPI wykres obok), w trakcie 2023 powinniśmy zobaczyć wyraźny trend dezinflacyjny na krajowym rynku żywności.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję