Od szokującego wyniku wyborów w 2016 roku, kiedy Trump zasiadł w Białym Domu, stawka w wyborach w USA gwałtownie wzrosła. Odnosi się to również do światowych rynków finansowych, na których, jak zauważają eksperci Saxo, królują obecnie właśnie amerykańskie akcje i to na niespotykaną dotąd skalę. Stanowią one aż 65% wagi indeksu MSCI ACWI, obejmującego zarówno rynki rozwinięte, jak i wschodzące, w tym Chiny. Nic dziwnego, że we wtorek uwaga inwestorów skoncentruje się na debacie. W badaniu przeprowadzonym wśród użytkowników platformy Saxo, nadchodzące wybory w USA zostały wymienione jako jeden z kluczowych czynników wpływających na decyzje inwestycyjne w bieżącym kwartale.
– Odbywająca się we wtorek debata prezydencka to jedno z kluczowych wydarzeń przed 5 listopada, które może znacząco przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron i wpłynąć na ostateczny wynik. Szczególnie, jeśli jakaś część wyborców nagle zobaczy Trumpa lub Harris w zupełnie innym świetle niż dotychczas – zauważa John J. Hardy, Główny strateg makroekonomiczny, Saxo.
Krajobraz przed debatą
Badania sugerują, że Amerykanie nigdy wcześniej nie byli aż tak podzieleni w istotnych kwestiach politycznych. Kierunki polityczne zaproponowane przez Harris i Trumpa są skrajnie różne. Jednocześnie trwa walka o niezdecydowanych wyborców.
– Często, gdy coraz bardziej zbliżamy się do dnia wyborów, kandydaci, starają się nie pokazywać swoich skrajnych poglądów, by przekonać niezdecydowanych, niezwiązanych z żadną partią. Trump stara się unikać wrażenia, że jest zbyt określonym przeciwnikiem aborcji, ponieważ znaczna część Amerykanów (około 60-40%) uważa, że terminacja ciąży powinna być legalna w większości przypadków – zauważa John J. Hardy, Główny strateg makroekonomiczny, Saxo.
Jak twierdzi ekspert, Harris również zbliża się ze swoimi poglądami w kierunku centrum.
– W jej kampanii królują spoty, które pokazują ją jako nieugiętą w kwestii południowej granicy USA, co miałoby zamazać wrażenie, że Demokraci są zbyt łagodni w kwestii nielegalnej imigracji. I dodaje – kandydatka proponuje również skromniejszą podwyżkę podatku od długoterminowych zysków kapitałowych niż Biden i czterokrotne zwiększenie podatku od wykupu akcji spółek – z 1% do 4%. To ostatnie niemal całkowicie zniechęciłoby firmy do wykupu akcji na rzecz wypłaty dywidend. Byłaby to ogromna zmiana, która kompletnie przeobraziłaby krajobraz dywidend w przeciętnej amerykańskiej firmie. Około trzy czwarte firm z indeksu S&P 500 w USA wykupuje akcje, co w okresie 12 miesięcy do marca osiągnęło wartość około 800 miliardów dolarów.
Trzy scenariusze
Obecnie eksperci Saxo dostrzegają trzy kluczowe scenariusze wyborcze, które mogą odbić się na rynkach w różny sposób. Ich prawdopodobieństwa odnoszą się do początku września. Szanse obu kandydatów są jednak bardzo wyrównane i mogą się zmieniać, między innymi po nadchodzącej debacie.
Trump zdobywa wszystko: W tym scenariuszu Trump wygrywa, a Republikanie mają większość zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie.
Prawdopodobieństwo: 45%.
Ten scenariusz najpewniej przyniesie dalsze cięcia podatkowe, mimo że sytuacja związana z zadłużeniem USA jest znacznie gorsza niż przed cięciami z 2017 roku. Trump zapowiedział także, że będzie dążył do deregulacji w wielu sektorach. W polityce zagranicznej pełne zwycięstwo Trumpa mogłoby oznaczać mniejsze wsparcie dla Ukrainy. Cięcia podatkowe i prawdopodobnie zwiększone wydatki mogłyby pomóc gospodarce USA uniknąć recesji. Odbyłoby się to jednak za cenę nowej fali inflacji, wynikającej z rosnącego zadłużenia USA i obiecanej przez Trumpa deportacji milionów imigrantów, co z kolei przełożyłoby się na jeszcze bardziej napiętą sytuację na rynku pracy.
Harris i impas: W tym scenariuszu Harris wygrywa, a Demokraci zdobywają Izbę Reprezentantów, ale nie Senat.
Prawdopodobieństwo: 45%.
To prawdopodobnie najgorszy scenariusz dla gospodarki USA, ponieważ Harris i Demokraci mieliby w nim bardzo ograniczoną możliwość wdrażania jakichkolwiek inicjatyw. To z kolei może prowadzić do braku możliwości prowadzenia nowej polityki fiskalnej, a nawet przedłużenia dużych programów wdrożonych pod rządami Bidena i Trumpa. W efekcie mogłoby to wywołać lub pogłębić recesję. Scenariusz impasu byłby korzystny dla gigantów naftowych i gazowych, ponieważ transformacja ekologiczna promowana przez Demokratów musiałaby się zmierzyć z oporem i opóźnieniami.
Harris zdobywa wszystko: Harris wygrywa, a Demokraci kontrolują zarówno Izbę, jak i Senat.
Prawdopodobieństwo: 10%.
Choć ten scenariusz jest najmniej prawdopodobny, to nie można go wykluczyć, biorąc pod uwagę aktualny impet kampanii Harris oraz sygnały świadczące o tym, że Demokraci mogą zdobyć wystarczającą liczbę mandatów w Izbie Reprezentantów. To jednak kontrola nad Senatem będzie tu znacznie większym wyzwaniem. W tym scenariuszu można spodziewać się większego wsparcia dla Ukrainy oraz mniej agresywnej polityki wobec Chin. Harris wyraziła zamiar podniesienia stawek podatkowych dla korporacji oraz podatków od zysków kapitałowych, co mogłoby negatywnie wpłynąć na wyceny akcji i przynieść krótkoterminowe spadki na rynkach. Jednak są sektory, które dzięki ukierunkowanym wydatkom fiskalnym, mogłyby liczyć na znacznie większe korzyści, niż w jakimkolwiek innym scenariuszu.
Lista akcji, na które warto zwrócić uwagę przy różnych wynikach wyborów w USA
Na podstawie analizy trzech możliwych scenariuszy dotyczących wyników wyborów w USA, eksperci Saxo stworzyli trzy zestawy inspiracji, które mogą pomóc w zrozumieniu, jak te wybory potencjalnie wpłyną na rynki. W miarę wzrastającej niepewności co do wyniku wyborów, reakcje mogą być bardziej punktowe i zmienne, szczególnie w noc wyborczą 5 listopada, podczas liczenia głosów.
- Trump zdobywa wszystko: w tym scenariuszu eksperci zwrócili szczególną uwagę m.in. na firmy takie jak Rheinmetall AG, JPMorgan Chase & Co., Chevron Corp., Newmont Corp., Kongsberg Gruppen ASA, czy BXP Inc..
- Harris i impas: może szczególnie wpłynąć na akcje m.in. Eli Lilly & Co., Walmart Inc., UnitedHealth Group Inc., Chevron Corp., Procter & Gamble Co., czy NextEra Energy Inc..
- Harris zdobywa wszystko: scenariusz, w którym zdaniem ekspertów na korzyści mogą liczyć m.in. NVIDIA Corp., Intel Corp., First Solar Inc., UnitedHealth Group Inc., Enphase Energy Inc., czy Siemens AG.
Pełna lista firmy, które mogą zyskać w zależności od danego scenariusza dostępna jest na stronie SaxoInvestor. Przedstawione sektory i związane z nimi akcje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych, a jedynie przypuszczenia ekspertów, dotyczące tego, które branże i akcje mogą sobie dobrze radzić w obliczu danego scenariusza. Ze względu na trudności w przewidywaniu przyszłości te prognozy są obarczone dużą niepewnością. Wybrane akcje zostały wybrane według kapitalizacji rynkowej dla każdego sektora, aby zachować maksymalną obiektywność. Oznacza to, że przy wyborze tych instrumentów nie brano pod uwagę aspektów fundamentalnych, wycen, prognozowanych cen ani innych podstawowych danych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję