Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Przebudzenie polskiego przemysłu. Tak dobrze nie było od prawie 3 lat

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu utrzymał się na poziomie powyżej 50 punktów - wskazują najnowsze dane S&P Global. Wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca oznacza, że rodzimy przemysł znajduje się aktualnie w najlepszej kondycji od blisko trzech lat. 


 

Przebudzenie polskiego przemysłu. Tak dobrze nie było od prawie 3 lat
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. PMI dla polskiego przemysłu rośnie drugi miesiąc z rzędu
    1. Niemcy i Francja z najlepszymi wynikami od miesięcy
      1. Mieszane nastroje w Europie

        Choć konsensus rynkowy zapowiadał jeszcze większy wzrost wskaźnika PMI, to na tle reszty Europy, Polska i tak wypada bardzo dobrze. Wiele krajów Starego Kontynentu, mimo poprawy sytuacji w porównaniu do poprzedniego miesiąca, niezmiennie plasuje się pod progiem 50 punktów.

         

        PMI dla polskiego przemysłu rośnie drugi miesiąc z rzędu

        PMI (Wskaźnik Menadżerów Logistyk) to indeks  wykorzystywany do oceny koniunktury w przemyśle, który jest przedstawiany w skali punktowej o zakresie 0-100. Wynik powyżej 50 punktów oznacza dobrą sytuację gospodarczą.

        Comiesięczne odczyty dla Polski aż do stycznia 2025 roku mieściły się  poniżej progu 50 punktów. Sytuacja odwróciła się w lutym, kiedy wskaźnik PMI wyniósł 50,6 punktów. W marcu wynik był jeszcze lepszy i wzrósł do 50,7 punktów, osiągając najwyższy poziom od trzech lat. Jednocześnie był niższy niż konsensus rynkowy, który wynosił 50,9 punktów.

         

        przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 1przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 1

        Źródło: Macronext

        Reklama

         

        “Według najnowszych wyników badania, w marcu koniunktura w polskim sektorze wytwórczym nadal się poprawiała. Produkcja i nowe zamówienia ponownie się zwiększyły, a eksport wzrósł po raz pierwszy od ponad trzech lat. Prognozy też uległy poprawie. Tymczasem presja kosztowa, mimo nasilenia, była historycznie słaba"- podaje w raporcie S&P Global. 

        Autorzy zwrócili również uwagę, że liczba zamówień realizowanych przez polski przemysł wzrosła drugi miesiąc z rzędu, w tempie najszybszym od lutego 2022 roku. Wzrost produkcji określono jako umiarkowany, ale przy tym wystarczający, aby wygenerować zapasy produktów gotowych.

         

        Czytaj także: Inflacja w Polsce - są nowe dane! Ceny nie spadły od 18 miesięcy

         

        Niemcy i Francja z najlepszymi wynikami od miesięcy

        W przypadku strefy euro marcowy odczyt wskaźnika PMI wyniósł 48,6 punktów i był o 1 punkt wyższy od wyniku za luty 2025 roku. Rosnący trend może cieszyć, ale warto zauważyć, że PMI strefy euro od czerwca 2022 roku nie może przebić granicy 50 punktów.

        Reklama

        Wśród krajów strefy euro duże powody do zadowolenia mają Niemcy. Wskaźnik PMI dla tamtejszego przemysłu w marcu wyniósł 48,3 punkt, co w ujęciu miesiąc do miesiąca oznacza wzrost aż o 1,8 punktu i najwyższy poziom od sierpnia 2022 roku. To także trzeci z rzędu miesiąc, w którym PMI dla Niemiec idzie w górę. Jednocześnie Niemcy „pod kreską” pozostają tak długo, jak cała strefa euro - ostatni raz wynikiem PMI powyżej 50 punktów mogli pochwalić się w maju 2022 roku

        przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 2przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 2

        Źródło: Macronext


        Jeszcze większy wzrost PMI zanotował przemysł we Francji. Najnowszy odczyt wskazał 48,5 punktu wobec 45,8 punktu w lutym. Dla Francji to najlepszy wynik od stycznia 2023 (49,5 punktu). 

         

        przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 3przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 3

        Źródło: Macronext

        Reklama

         

        Mieszane nastroje w Europie

        Sytuacja w przemyśle w innych europejskich krajach była zróżnicowana. Szczególnie źle wypadła Wielka Brytania - jej wskaźnik PMI dla przemysłu w marcu 2025 roku to zaledwie 44,9 punktu, o 2 punkty mniej niż w lutym. A przecież jeszcze we wrześniu 2024 roku PMI Wielkiej Brytanii wynosiło aż 51,5 punktu. 

         

        przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 4przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 4

        Źródło: Macronext


        Spadki, choć nie tak drastycznie, odnotowano również w przypadku Włoch, gdzie w marcu wskaźnik PMI wyniósł 46,6 punktu wobec 47,4 w lutym, oraz w Hiszpanii, która drugi miesiąc z rzędu uzyskała wynik poniżej 50 punktów (49,5 w marcu i 49,7 lutym). Wcześniej, niezmiennie od lutego 2024 roku, wskaźnik PMI dla hiszpańskiego przemysłu utrzymywał się na poziomie powyżej 50 punktów. 

        Reklama

         

        przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 5przebudzenie polskiego przemyslu tak dobrze nie bylo od prawie 3 lat grafika numer 5

        Źródło: Macronext


        Poprawą kondycji rodzimego przemysłu mogą się natomiast pochwalić Węgry. W marcu wskaźnik PMI wyniósł tam 51,2 punktu i był o 0,2 punktu wyższy niż w lutym. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy Węgry tylko raz znalazły się poniżej progu 50 punktów (w styczniu 2025 roku wskaźnik PMI wyniósł 49,8 punktu. Wyraźny wzrost - z 47,7 do 48,2 punktu - zanotowały z kolei Czechy


        Czytaj także: Europa znokautowała USA. Takiej przewagi nie było od dziesięcioleci


        Karol Bochenek

        Karol Bochenek

        Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z branżą dziennikarską związany od 2017 roku. Publikował m.in. w Onecie, Weszło i Wprost.


        Tematy

        PMIwskaźnik PMI

        pmi dla polski

        PMI dla polskiego przemysłu

        gospodarka Polski gospodarka niemiec

        pmi niemiec

        gospodarka francji

        pmi francji

        dane gospodarcze z Europy

        gospodarka europy

        PMI Europy

        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama

        Najnowsze

        Polecane