Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Pracownik największym obciążeniem według polskich firm. Przedsiębiorcy skarżą się na koszty

Koszty prowadzenia firmy w Polsce spadły, wynika z nowych danych GUS. Najwięcej polskiego pracodawcę kosztował sam pracownik, był „obciążeniem” dla 78,2% firm. Wzrosła również liczba wniosków o zakończenie jednoosobowej działalności gospodarczej, które wpłynęły w ostatnim czasie do CEIDG.

Pracownik największym obciążeniem według polskich firm. Przedsiębiorcy skarżą się na koszty
Design Pics/East News
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jaki czynnik wpływa najbardziej na obciążenie polskich firm?
  • Z czego wynika jednoczesny spadek kosztów obciążenia firm i wzrost we wnioskach o zakończenie jednoosobowej działalności gospodarczej? 

 

Koszty funkcjonowania firmy w Polsce spadły

Koszty zatrudnienia w Polsce były kluczowym obciążeniem dla 78,2% firm, wynika z nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To niewielka zniżka w porównaniu do 2023 i 2022 roku, kiedy wyniosły odpowiednio 82,8% i 79,9%. 

W porównaniu do 2022 roku widoczny jest spadek we wszystkich czynnikach, które najbardziej wpływają na wzrost kosztów funkcjonowania firmy. Największy odnotowano w ocenie cen komponentów i usług. W 2022 roku obciążały one 90,8% firm, rok później 72,4%, natomiast w 2024 roku: 65,9%. 

Stosunkowo mniejszy udział w obciążeniu przedsiębiorstw w ostatnich latach miały zmiany w wymogach prawnych. W 2024 roku wyniosły 39,5%, ceny czynszu 37,1%, koszty finansowania 36,4%, natomiast ceny importu 33,4%. 

 

pracownik najwiekszym obciazeniem wedlug polskich firm przedsiebiorcy skarza sie na koszty grafika numer 1pracownik najwiekszym obciazeniem wedlug polskich firm przedsiebiorcy skarza sie na koszty grafika numer 1
Reklama

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

 

Zobacz również: Polska wypada blado w rankingu innowacyjności. Liderem ten sam kraj 14. rok z rzędu

 

Więcej wniosków o zakończenie jednoosobowej działalności

Mimo pozytywnych sygnałów świadczących o poprawie sytuacji finansowej przedsiębiorstw, w trzech kwartałach 2024 roku do rejestru CEIDG wpłynęło prawie 142 tys. wniosków dotyczących zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To dane przekazane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

Przedsiębiorcy po ubiegłorocznej zmianie władzy liczyli, że ich sytuacja się poprawi. To oczywiście w pewien sposób nastąpiło, ale nie jest to jeszcze taka zmiana, która byłaby w 100% satysfakcjonująca - powiedział Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny z kancelarii prawa gospodarczego GKPG, cytowany przez Business Insider.

 

Reklama

W analogicznym okresie ubiegłego roku do rejestru CEIDG wpłynęło 145 tys. wniosków. Zdaniem ekspertów, powód spadku jest skomplikowany.

Ten spadek rok do roku to efekt wielu czynników. Jednym z nich jest poprawa warunków prowadzonej działalności, ale rozumiana jako zmniejszenie niepewności. Część przedsiębiorców zdążyła się już przystosować do podwyżek cen energii, paliwa czy zwiększania pracy minimalnej. To oczywiście nie oznacza, że nagle warunki są idealne. 

Według badań większość przedsiębiorców jest pesymistycznie usposobiona do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród głównych przyczyn takiego stanu rzeczy nie wymieniają już oni niepewności, a wskazują koszty prowadzonej działalności – zaznaczył Grzegorz Kostrzewa z Kancelarii Restrukturyzacyjnej ProPrawni, cytowany przez BI

 

Najwięcej likwidowanych firm jest związanych z trzema sektorami gospodarki: przetwórstwem przemysłowym, handlem hurtowym i detalicznym oraz budownictwem

Z danych MRiT wynika również, że w trzech kwartałach 2024 roku do rejestru CEIDG dotarło 282,4 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku takich przypadków było 270 tys.  

Zawieszanie działalności to często pierwszy krok do zamknięcia firmy, ale nie jest to regułą. Przedsiębiorcy często to robią, kiedy właśnie szukają oszczędności, bo w danej chwili mają zastój w prowadzeniu działalności. I to nie jest niczym złym. Spora liczba tych podmiotów potem się odwiesza i ponownie wraca do obrotu. W mojej ocenie ten wzrost raczej nie powinien być alarmujący – dodał mec. Łukasz Goszczyński.

 

Zobacz również: W przemyśle coraz lepiej. Rośnie optymizm, choć przeważają negatywne nastroje


Oliwia Róża Serwa

Oliwia Róża Serwa

 Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Redaktor FXMAG.


Tematy

GUSPolskabizneszatrudnieniekoszty

polski rynek

firmygłówny urząd statystyczny praca dane GUS gospodarka w polsce

pracownik

nowe dane gus

praca w polsce polskie firmy

koszty działalności

koszty zatrudnienia w Polse

czy ciężko o pracę w Polsce

koszty pracownika

ile kosztuje pracownik

firma i pracownik

pracownik w firmie

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze
Janusz Pawlacz

28 dni temu

Odpowiedz
vote_img0
vote_img0

Jak można 2 razy płacić podatek od kasy którą otrzymuje pracownik? To jawna zniewaga państwa (nie) Polskiego czy może raczej Poselskiego, wymierzona przez owczy pęd chciwej głupoty we Mnie !

Jaromix

19 dni temu

Odpowiedz
vote_img0
vote_img0

"Przedsiębiorcy po ubiegłorocznej zmianie władzy liczyli, że ich sytuacja się poprawi. To oczywiście w pewien sposób nastąpiło..." - tak, poprawiło się samopoczucie z samego faktu zmiany władzy. Efekt placebo, ale co tam, ważne że działa.

Reklama
Reklama