Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Praca w Niemczech coraz trudniejsza do zdobycia. Trwa zapaść w przemyśle

|
selectedselectedselected

Nowe dane pokazują, że o pracę w Niemczech jest coraz trudniej. Bezrobocie jest najwyższe od 3 lat, a kluczowy sektor przemysłowy mierzy się z coraz większym załamaniem. Prognozy dla gospodarki pozostają słabe, a recesja pozostaje realnym scenariuszem. Co dzieje się z Niemcami?

Praca w Niemczech coraz trudniejsza do zdobycia. Trwa zapaść w przemyśle
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jak wysokie jest bezrobocie w Niemczech?
  • Czy spowolnienie w przemyśle jest poważne?
  • Które sektory ucierpiały najmocniej?
  • Czy gospodarka Niemiec wydobędzie się z kłopotów?


 

Bezrobocie w Niemczech najwyższe od ponad 3 lat

Stopa bezrobocia w Niemczech wzrosła w czerwcu do 6%, osiągając najwyższy poziom od maja 2021 roku, wynika z raportu opublikowanego w piątek przez Federalną Agencję Pracy.

Jeszcze w połowie 2022 roku stopa bezrobocia wynosiła w Niemczech około 5%, ale od dwóch lat stopniowo wzrastała ona osiągając w ostatnim odczycie poziom 6%.

Wzrost bezrobocia oznacza, że osobom poszukującym pracy w Niemczech coraz trudniej jest ją znaleźć. Odzwierciedla to rosnące obawy o stabilność gospodarczą Niemiec, największej gospodarki Europy oraz strefy euro.

Reklama

 

Wykres: Stopa bezrobocia w Niemczech

praca w niemczech coraz trudniejsza do zdobycia trwa zapasc w przemysle grafika numer 1praca w niemczech coraz trudniejsza do zdobycia trwa zapasc w przemysle grafika numer 1

Źródło: Trading Economics, Destatis.

 

Reklama

Rosnące bezrobocie w Niemczech może prowadzić do spadku wydatków konsumenckich, co może spowolnić wzrost gospodarczy nie tylko w tym kraju, ale także w regionie.

Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski. Gdy popyt na produkty i usługi w Niemczech spada, odbija się to na niższych zyskach polskich eksporterów i w rezultacie na pogorszeniu koniunktury również w Polsce.

 

Czytaj także: Rekordowe bezrobocie, recesja w gospodarce i krach na giełdzie. Tak USA postrzega połowa Amerykanów

 

W niemieckim przemyśle nie jest kolorowo

Reklama

Niepokojące są również informacje z niemieckiego przemysłu, gdzie produkcja przemysłowa w maju spadła o 6,7% rok do roku (dane wyrównane do dni roboczych). To najmniej korzystna wartość wskaźnika od sierpnia 2020 roku, czyli od blisko 4 lat.

 

Wykres: Zmiana produkcji przemysłowej w Niemczech rok do roku (dane wyrównane do dni roboczych)

praca w niemczech coraz trudniejsza do zdobycia trwa zapasc w przemysle grafika numer 2praca w niemczech coraz trudniejsza do zdobycia trwa zapasc w przemysle grafika numer 2

Źródło: Trading Economics, Federalne Biuro Statystyczne

Reklama


 

Oczywiście, stanowi to niepokojący obraz dla gospodarki Niemiec. Gdy spojrzymy na dane wyrównane sezonowo, wyglądają one nieco lepiej, ale nadal negatywnie. Wówczas, spadek produkcji przemysłowej w Niemczech to 2,5% rdr (dane wyrównane sezonowo).

Według Destatis, produkcja, z wyłączeniem energii i budownictwa, spadła o 2,9% rdr. Produkcja dóbr konsumpcyjnych ledwo drgnęła, kurcząc się o zaledwie 0,2%.

Produkcja dóbr pośrednich radziła sobie gorzej, spadając o 2,7%, podczas gdy produkcja dóbr kapitałowych zmalała o 4,0%. 

 

Niemiecki sektor motoryzacyjny w obliczu trudności

Reklama

Niemiecki przemysł motoryzacyjny, który wykazał oznaki ożywienia w kwietniu, odnotowując wzrost o 4,5%, zmienił kurs, osiągając spadek o 5,2% w maju. Inżynieria mechaniczna również borykała się z trudnościami, odnotowując gwałtowną zniżkę o 5,9%.

Co ciekawe, sektor energetyczny dał promyk nadziei, bowiem tam produkcja wzrosła o 2,6%. Jednak branża budowlana nie miała tyle szczęścia, bo tam produkcja spadła o 3,3%.

W ciągu trzech miesięcy od marca do maja 2024 roku ogólna produkcja w Niemczech pozostała na niezmienionym poziomie w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, co wskazuje na stagnację. 

 

Czytaj również: Praca w Szwecji trudna do zdobycia. Bezrobocie bardzo wysokie, gospodarka w recesji, SEK na dnie

Reklama

 

Recesja pozostaje realnym zagrożeniem dla Niemiec

Najnowsze dane dotyczące produkcji przemysłowej były następstwem nieoczekiwanego spadku zamówień w niemieckich fabrykach w maju. Zamówienia w przemyśle spadły o 1,6%, co sugeruje utrzymującą się presję na produkcję przemysłową i szerszy niemiecki sektor wytwórczy.

Zagrożenie recesją w Niemczech wciąż pozostaje realne. Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych prognozuje, że w 2024 roku stopa wzrostu gospodarczego w tym państwie wyniesie zaledwie 0,2%, wynika z prognozy opublikowanej w maju.

W 2025 roku w Niemczech spodziewana jest dość uboga poprawa, bo do 0,9% wzrostu gospodarczego rok do roku, oszacowała Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych.

 

Reklama

Wykres: Stopa wzrostu gospodarczego w Niemczech (rdr)

praca w niemczech coraz trudniejsza do zdobycia trwa zapasc w przemysle grafika numer 3praca w niemczech coraz trudniejsza do zdobycia trwa zapasc w przemysle grafika numer 3

Źródło: Destatis, Trading Economics.

 

Zobacz również: Ujemne ceny energii elektrycznej w Niemczech. Klęska urodzaju zielonej energii

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama