W środę o 11:00 opublikowane zostaną finalne dane o PKB w strefie euro za 3Q’22. Poprzedni odczyt pokazał wzrost o 2,1% r/r. Odbędzie się decyzyjne posiedzenie RPP. Spodziewamy się utrzymania stóp procentowych bez zmian, zgodnie z konsensusem rynkowym.
W kraju
- Dziś odbędzie się posiedzenie decyzyjne RPP.
- Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,1%, tak jak w październiku – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
- W IV kw. 2022 r. koniunktura w rolnictwie pogorszyła się i choć jest to typowe dla tej pory roku, to odnotowany spadek pogłębia półtoraroczną dekoniunkturę w sektorze - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Rolnicy nie oczekują poprawy sytuacji w kolejnym kwartale.
- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który w tym roku planuje zainwestować w Polsce ok. 800 mln euro, z czego większość w zieloną transformację, może w przyszłym roku zwiększyć inwestycje - poinformował PAP Biznes Mark Bowman, wiceprezes EBOiR.
- Popyt na kredyty mieszkaniowe w listopadzie spadł o 65,0% r/r - podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w listopadzie spadła o 63,0% r/r.
Ze świata
- Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w październiku o 0,8% m/m - podał Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że zamówienia m/m wzrosną o 0,1%, po zniżce miesiąc wcześniej o 2,9%, po korekcie z -4,0 proc.
- Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w październiku wyniósł 78,2 mld USD wobec 74,1 mld USD deficytu miesiąc wcześniej, po korekcie z -73,3 mld USD - poinformował Departament Handlu w komunikacie.
- Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga.
- Władze w Chinach łagodzą restrykcje covidowe, ale na efekty gospodarcze trzeba będzie poczekać. Chińskie miasta stopniowo łagodzą najbardziej dokuczliwe elementy surowej strategii walki z pandemią Covid-19, znoszą utrudniające działalność gospodarczą lockdowny i rezygnują z kosztownych, masowych testów przesiewowych, którym poddawano miliony mieszkańców.
- Węgry są blisko kryzysu, wszystkie limity cen powinny zostać natychmiast wycofane - miał stwierdzić podczas poniedziałkowego posiedzenia parlamentarnej komisji ds. gospodarczych Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier (MNB), krytykując poczynania rządu Viktora Orbana.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję