Nasza gospodarka nie przestaje zaskakiwać. Wzrost gospodarczy zdumiał wielu analityków! Ale to nie koniec pozytywnych informacji. Według danych Polska plasuje się na trzeciej pozycji pod względem wzrostu płacy realnej wśród krajów OECD od 2019 roku. Dodatkowo, prognozy dotyczące przyszłości naszej gospodarki są wciąż bardzo optymistyczne.
Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że Produkt Krajowy Brutto Polski w drugim kwartale 2024 wzrósł o 3,2% rok do roku, wobec spadku o 0,6% w analogicznym okresie roku poprzedniego.
✕
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, X.
Reklama
Wzrost PKB w 2kw'24 mocno przyspieszył: 3,2% r/r. To duże zaskoczenie, bo dane sektorowe były słabe. Sprzedaż, produkcja i budowlanka składały się na 2,6-2,8% wzrostu. Źródłem zaskoczenia była wg nas konsumpcja, zwłaszcza usług. Rewizji prognoz nie będzie. Idziemy na >=3% w 2024 - komentowali na portalu X analitycy z biura maklerskiego Pekao.
Bardzo pozytywna informacja. PKB w drugim kwartale 2024 r. wzrósł o 3,2% r/r. Wprawdzie oznacza to, że na szybkie obniżenie stóp procentowych nie należy liczyć, ale jak miałbym wybierać, to wzrost gospodarczy jest ważniejszy. - skwitował Adam Ruciński, doradca inwestycyjny.
Eurostat, który również opublikował dane w środę, ujawnił, że polska gospodarka rozwija się najszybciej w Unii Europejskiej. W drugim kwartale tego roku PKB Polski wzrósł o 4% w skali roku, a wzrost miesięczny wyniósł 1,5%.
Dynamika Produktu Krajowego Brutto dla krajów Unii Europejskiej (dane Eurostatu, %r/r w 2kw 2024):
OECD raportuje, że od czwartego kwartału 2019 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19, do końca pierwszego kwartału 2024 roku, realne płace w Polsce znacząco wzrosły. Osiągnęliśmy trzeci najwyższy wzrost płac realnych wśród państw OECD. W pierwszym kwartale 2024 roku, roczny realny wzrost wynagrodzeń był dodatni w 29 z 35 krajów, dla których dostępne są dane. Jednak w 16 z tych państw realne płace nadal były poniżej poziomu z czwartego kwartału 2019 roku. Wśród tych krajów znalazły się m.in. Niemcy, Hiszpania i Australia.
Wykres. Wzrost realnych płac w wybranych krajach OECD (zmiana procentowa między Q4 2019 A Q1 2024).
✕
Te obserwacje zostały niedawno potwierdzone przez bank HSBC, który zauważył, że Polska przeżyła niezwykle duży, dwucyfrowy wzrost płac w latach 2022/23 oraz 2024, co było zjawiskiem niewidocznym od roku 2000. Ten nominalny wzrost przyczynił się do osiągnięcia realnego wzrostu płac na poziomie 11,5% rok do roku w I kwartale 2024.
Reklama
Chociaż eksperci HSBC przewidują, że tempo wzrostu płac nie utrzyma się na obecnym, wysokim poziomie przez dłuższy czas, nadal będzie pozostawało w widocznym trendzie wzrostowym. Oczekują oni, że w 2025 roku wzrost płac spowolni, ale nadal pozostanie na poziomie, między 7% a 9%.
Według prognoz HSBC, Polska ma szansę na liderowanie wzrostowi gospodarczemu w Europie. Analitycy banku wskazują, że fundusze unijne, które Polska otrzyma w bieżącym roku, mogą stać się kluczowym czynnikiem przyspieszającym wzrost gospodarczy w nadchodzących miesiącach. - Uważamy, że polska gospodarka jest na dobrej drodze do osiągnięcia wzrostu PKB powyżej 3% w 2024 roku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję