- Jaki jest wzrost gospodarczy Polski?
- Co czeka narodową gospodarkę?
- Jak rosły płace w Polsce?
Ile wynosi wzrost gospodarczy Polski?
Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że Produkt Krajowy Brutto Polski w drugim kwartale 2024 wzrósł o 3,2% rok do roku, wobec spadku o 0,6% w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, X.
Wzrost PKB w 2kw'24 mocno przyspieszył: 3,2% r/r. To duże zaskoczenie, bo dane sektorowe były słabe. Sprzedaż, produkcja i budowlanka składały się na 2,6-2,8% wzrostu. Źródłem zaskoczenia była wg nas konsumpcja, zwłaszcza usług. Rewizji prognoz nie będzie. Idziemy na >=3% w 2024 - komentowali na portalu X analitycy z biura maklerskiego Pekao.
Bardzo pozytywna informacja. PKB w drugim kwartale 2024 r. wzrósł o 3,2% r/r. Wprawdzie oznacza to, że na szybkie obniżenie stóp procentowych nie należy liczyć, ale jak miałbym wybierać, to wzrost gospodarczy jest ważniejszy. - skwitował Adam Ruciński, doradca inwestycyjny.
Eurostat, który również opublikował dane w środę, ujawnił, że polska gospodarka rozwija się najszybciej w Unii Europejskiej. W drugim kwartale tego roku PKB Polski wzrósł o 4% w skali roku, a wzrost miesięczny wyniósł 1,5%.
Dynamika Produktu Krajowego Brutto dla krajów Unii Europejskiej (dane Eurostatu, %r/r w 2kw 2024):
- Polska 4,0%
- Cypr 3,7%
- Hiszpania 2,9%
- Słowacja 2,1%
- Bułgaria 2,0%
- Portugalia 1,5%
- Litwa 1,4%
- Węgry 1,3%
- Francja, Belgia 1,1%
- Włochy 0,9%
- Holandia, Rumunia, Słowenia 0,8%
- Czechy 0,4%
- Szwecja 0,0%
- Niemcy -0,1%
- Łotwa -0,4%
- Finlandia -0,7%
- Irlandia -1,4%
- Estonia -1,7%
Zobacz: Realna inflacja w Polsce: zboża najtańsze od czterech lat, chleb droższy o ponad 2 złote
Płace w Polsce ostro w górę
OECD raportuje, że od czwartego kwartału 2019 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19, do końca pierwszego kwartału 2024 roku, realne płace w Polsce znacząco wzrosły. Osiągnęliśmy trzeci najwyższy wzrost płac realnych wśród państw OECD. W pierwszym kwartale 2024 roku, roczny realny wzrost wynagrodzeń był dodatni w 29 z 35 krajów, dla których dostępne są dane. Jednak w 16 z tych państw realne płace nadal były poniżej poziomu z czwartego kwartału 2019 roku. Wśród tych krajów znalazły się m.in. Niemcy, Hiszpania i Australia.
Wykres. Wzrost realnych płac w wybranych krajach OECD (zmiana procentowa między Q4 2019 A Q1 2024).
Te obserwacje zostały niedawno potwierdzone przez bank HSBC, który zauważył, że Polska przeżyła niezwykle duży, dwucyfrowy wzrost płac w latach 2022/23 oraz 2024, co było zjawiskiem niewidocznym od roku 2000. Ten nominalny wzrost przyczynił się do osiągnięcia realnego wzrostu płac na poziomie 11,5% rok do roku w I kwartale 2024.
Chociaż eksperci HSBC przewidują, że tempo wzrostu płac nie utrzyma się na obecnym, wysokim poziomie przez dłuższy czas, nadal będzie pozostawało w widocznym trendzie wzrostowym. Oczekują oni, że w 2025 roku wzrost płac spowolni, ale nadal pozostanie na poziomie, między 7% a 9%.
Zobacz: Zagraniczni inwestorzy nie kupują polskich obligacji. Dług skarbu państwa w rękach Polaków
Prognozy mocno optymistyczne
Według prognoz HSBC, Polska ma szansę na liderowanie wzrostowi gospodarczemu w Europie. Analitycy banku wskazują, że fundusze unijne, które Polska otrzyma w bieżącym roku, mogą stać się kluczowym czynnikiem przyspieszającym wzrost gospodarczy w nadchodzących miesiącach. - Uważamy, że polska gospodarka jest na dobrej drodze do osiągnięcia wzrostu PKB powyżej 3% w 2024 roku.
Zobacz: Ekonomiczny dynamit Europy. Polska będzie liderem wzrostu gospodarczego w Europie
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję