Wiadomości zagraniczne
Poprawa nastrojów inwestorów w strefie euro
- Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro (Sentix) poprawił się w maju do -3,6pkt. z -5,9pkt. w kwietniu. Rynek oczekiwał wyniku na poziomie -5,0pkt. Komponent oceny sytuacji bieżącej wzrósł do -14,3pkt. z -16,3pkt. miesiąc wcześniej, a wskaźnik oczekiwań do odpowiednio 7,8pkt. z 5,0pkt.
Kontynuacja deflacji cen producentów w strefie euro
- Indeks PPI w strefie euro obniżył się w marcu o 0,4%m/m, po spadku o 1,1%m/m w lutym (po rewizji) – poinformował Eurostat. W ujęciu rocznym spadek cen wyhamował do 7,8% z -8,5%r/r (po korekcie). Dane były zgodne z oczekiwaniami analityków, którzy prognozowali spadek cen na -0,4%m/m i -7,7%r/r.
Ostateczne PMI w usługach strefy euro w kwietniu wyższe od wstępnych szacunków
- Według ostatecznych danych wskaźnik PMI w usługach strefy euro wyniósł w kwietniu 53,3pkt. wobec 51,9pkt. w marcu i wstępnego szacunku na poziomie 52,9pkt. Wskaźnik dla Niemiec został zrewidowany do 53,2pkt. z 53,3pkt., a dla Francji do 51,3pkt. z 50,5pkt.
Spadek zamówień w niemiecki przemyśle w marcu
- Zamówienia w przemyśle Niemiec spadły w marcu o 0,4%m/m, po spadku o 0,8%m/m miesiąc wcześniej i oczekiwanego przez analityków wzrostu o 0,4%m/m. W ujęciu rocznym zamówienia spadły o 1,9%r/r, po spadku o 8,8%r/r miesiąc wcześniej (oczekiwano -0,7%r/r).
- Ożywienie w niemieckim przemyśle jest powolne, co znajduje odzwierciedlenie także w wynikach polskiego przetwórstwa przemysłowego.
Wiadomości krajowe
MKiŚ: W 2poł24 rachunki za prąd wzrosną o 29%, a za gaz o 15%
- Rachunki za prąd większości odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną w 2poł24 o ok. 29% względem 1poł24, a rachunki za paliwo gazowe o 15% wobec cen obowiązujących w pierwszej połowie tego roku – wynika z oceny skutków regulacji najnowszego projektu ustawy o bonie energetycznym, przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
- Projekt obliguje przedsiębiorstwa energetyczne do złożenia wniosków o zmianę taryfy obrotu energią eklektyczną z okresem obowiązywania wydłużonym do 31 grudnia 2025. Resort szacuje, że nowa taryfa mogłaby ulec obniżeniu z obecnego poziomu PLN739/MWh do PLN600/MWh. W okresie lipiec-grudzień cena maksymalna została ustalona na PLN500/MWh. Dystrybutorzy gazu zostali także zobligowani do złożenia nowych wniosków taryfowych i ustalenia cen maksymalnych na poziomie taryfy oraz rezygnacji z mrożenia stawek dystrybucji od 1 lipca 2024.
- Szacujemy, że w scenariuszu przedstawionym przez MKiŚ wzrost cen prądu i gazu podbije CPI o ok. 1,7pkt. proc. względem scenariusza wydłużenia mrożenia cen energii na obecnym poziomie. Przyjmujemy szacunki ministerstwa jako nowy scenariusz bazowy, co przesuwa ścieżkę inflacji na 2poł24 w górę o ok. 1pkt. proc., względem naszych wcześniejszych oczekiwań. Oznacza to, że w grudniu 2024 inflacja CPI może być zbliżona do 5,5%r/r. Nadal oczekujemy, że do końca 2024 stopy NBP pozostaną bez zmian.
KE zapowiada zamknięcie procedury przeciw Polsce w sprawie praworządności
- Na posiedzeniu Rady Europejskiej 21 maja wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) V. Jourova ma przedstawić opinię wskazującą na zakończenie procedury z art. 7 przeciwko Polsce. W ocenie Komisji nie ma już „wyraźnego zagrożenia” dla rządów prawa w rozumieniu art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, a Polska podjęła szereg legislacyjnych i innych działań, by odpowiedzieć na wątpliwości związane z niezawisłością sądownictwa.
- Przewodnicząca KE U. von der Leyen powiedziała wczoraj, że po ponad 6 latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć, co dla naszego kraju oznacza rozpoczęcie nowego rozdziału, a przywracanie praworządności w Polsce jest dobre dla Polaków i całej UE.
Banki oczekują spadku popytu na hipoteki i wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne
- W 2kw24 banki oczekują spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i wzrostu popytu na długoterminowe kredyty dla dużych firm oraz kredytów konsumpcyjnych – wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) skierowanej do przewodniczących komitetów kredytowych. Ankietowani zapowiadają nieznaczne zaostrzenie kryteriów kredytowych dla większości rodzajów kredytów i ich złagodzenia dla kredytów konsumpcyjnych.
- W ocenie banków spadek popytu na kredyty mieszkaniowe jest związany ze wstrzymaniem dopłat z programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Z kolei wzrost oczekiwany popytu na kredyty konsumpcyjne wynika z poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Popyt na kredyt ze strony dużych firm uzasadniany jest z finansowaniem fuzji i przejęć.
BIK: W kwietniu popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł o 58,2%r/r
- Popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł w kwietniu o 58,2%r/r, a liczba wnioskujących o 55%r/r – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Liczba wnioskujących była o 9% wyższa niż w marcu.
- Popyt na kredyty mieszkaniowe utrzymuje się na solidnym poziomie. Wprawdzie liczba wniosków jest niższa niż w 2poł23, kiedy funkcjonował program „Bezpieczny kredyt 2%”, ale wciąż wyraźnie wyższa niż w 1poł23. Jednocześnie BIK odnotował, że od początku 2024 z każdym miesiącem liczba wnioskujących się zwiększa. Wyższa wartość wniosków kredytowych (średnio PLN433tys) wynika ze wzrostu wynagrodzeń, które w warunkach stabilności stóp procentowych pozytywnie wpływają na zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.
KE: Zbiory zbóż w Polsce w 2024 wyniosą ok. 34,9mln ton
- W 2024 zbiory zbóż w Polsce wyniosą ok. 34,9mln ton i będą o ok. 2,7% niższe niż w 2023 – wynika z prognoz Komisji Europejskiej. Największy spadek jest oczekiwany w przypadku pszenżyta (o 10,1%, do 4,8mln ton) oraz kukurydzy (o6,0% do 8,6mln ton). W przypadku pszenicy miękkiej spadek jest szacowany na 0,8% (do 13,1mln ton), a zbiory żyta mają wzrosnąć o 0,4% (do 2,6mln ton).
Wypełnienie magazynów gazem wzrosło do 45%
- Według stanu na 5 maja wypełnienie magazynów gazu w Polsce wyniosło 45%, podczas gdy od końca marca stan wykorzystania magazynów oscylował w okolicach 43%. Wcześniej, od 8 października, kiedy magazyny były w 100% wypełnione, stan napełnienia systematycznie spadał.
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję