Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Polska daleko w rankingu konkurencyjności podatkowej. Estonia liderem po raz 11. z rzędu

Raport International Tax Competitiveness Index 2024 autorstwa Tax Foundation wskazał nowych liderów w zakresie konkurencyjności podatkowej. Po raz 11. z rzędu na pierwszym miejscu znalazł się kraj nazywany przez niektórych europejskim rajem podatkowym. Jakie miejsce zajęła Polska i za co został doceniony polski system podatkowy?

Polska nisko w rankingu konkurencyjności podatkowej. Liderem ten samej kraj 11. rok z rzędu
Unsplash
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1.  
    1. Gdzie znajduje się raj podatkowy?
      1. Co wyróżnia polski system podatkowy?
        • Jakie kraje należą do najbardziej konkurencyjnych w zakresie polityki podatkowej?

        • Które miejsce w rankingu zajęła Polska?

        • Za co eksperci docenili politykę podatkową w Polsce?

         

        Gdzie znajduje się raj podatkowy?

        Raport International Tax Competitiveness Index 2024 autorstwa Tax Foundation wskazał nowych liderów w zakresie konkurencyjności podatkowej.

        Eksperci zauważyli, że istnieje potrzeba oceny systemów podatkowych krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) głównie przez ich różnorodność podejść do polityki podatkowej.

        Międzynarodowy Indeks Konkurencyjności Podatkowej porównuje więc systemy podatkowe w wybranych krajach w odniesieniu do dwóch kryteriów: konkurencyjności oraz neutralności. W tym celu służy analizujący ponad 40 zmiennych, wskaźnik ITCI.

        Zgodnie z najnowszym raportem najlepszy kodeks podatkowy w krajach zrzeszonych w ramach OECD ma Estonia, nazywana również rajem podatkowym. Kraj cieszy się najwyższą pozycją już po raz 11. z rzędu.

        Najwyższy wynik wynika z czterech pozytywnych cech systemu podatkowego. Po pierwsze, ma 20-procentową stawkę podatku od dochodów przedsiębiorstw, która ma zastosowanie tylko do podzielonych zysków. Po drugie, ma zryczałtowany 20-procentowy podatek od dochodów indywidualnych, który nie ma zastosowania do dochodów z dywidend osobistych. Po trzecie, podatek od nieruchomości ma zastosowanie tylko do wartości gruntów, a nie do wartości nieruchomości lub kapitału. Wreszcie, ma terytorialny system podatkowy, który zwalnia 100 procent zagranicznych zysków wypracowanych przez krajowe korporacje z krajowego opodatkowania, z kilkoma ograniczeniami - zauważają autorzy raportu.

        Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Łotwa, natomiast na trzecim Nowa Zelandia. Kolejne miejsca w czołowej szóstce zajmują kolejno Szwajcaria, Litwa i Luksemburg.

        Polska zajęła w ogólnym rankingu 31. miejsce. W mniejszych kategoriach uzyskała: CIT – 12. miejsce, PIT – 11. miejsce, podatki konsumpcyjne – 37. miejsce, podatki od nieruchomości – 30. miejsce, podatki przy handlu międzynarodowym – 23. miejsce.

        Reklama

         

        polska daleko w rankingu konkurencyjnosci podatkowej estonia liderem po raz 11 z rzedu grafika numer 1polska daleko w rankingu konkurencyjnosci podatkowej estonia liderem po raz 11 z rzedu grafika numer 1

        Źródło: Tax Foundation

         

         
         

         

        Co wyróżnia polski system podatkowy?

        Autorzy raportu zauważają, że polityka podatkowa jest jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za wyniki gospodarcze kraju. Ich zdaniem dobry system podatkowy jest łatwy do przestrzegania przez podatników, promuje rozwój gospodarczy i zwiększa dochody dla rządu. Słaby system podatkowy może być natomiast kosztowny i szkodliwy dla gospodarek krajowych.

        Reklama

        Mimo dość niskiego miejsca w zestawieniu wśród mocnych stron polskiego systemu podatkowego eksperci wymienili:

        • Stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 19%. CZYLI poniżej średniej OECD, która wynosi 23,9%
        • Szeroką sieć umów o braku podwójnego opodatkowania obejmującą 87 krajów
        • Ulgę na kapitał korporacyjny

        Słabe strony polskiego systemu podatkowego obejmują natomiast:

        • Skomplikowany system obejmujący m.in. podatki od nieruchomości czy aktywów bankowych
        • Ograniczanie spółek pod względem kwoty strat operacyjnych netto, które mogą wykorzystać do skompensowania przyszłych zysków i nie są w stanie wykorzystać strat do zmniejszenia dochodu podlegającego opodatkowaniu w przeszłości
        • Fakt, że firmy mogą odpisać zaledwie 33,8% kosztów budynków przemysłowych w ujęciu realnym (średnia OECD wynosi 47,2%)

         

        polska daleko w rankingu konkurencyjnosci podatkowej estonia liderem po raz 11 z rzedu grafika numer 3polska daleko w rankingu konkurencyjnosci podatkowej estonia liderem po raz 11 z rzedu grafika numer 3

        Źródło: Tax Foundation

         

        Reklama

        Zobacz również: Polska wypada blado w rankingu innowacyjności. Liderem ten sam kraj 14. rok z rzędu


        Oliwia Róża Serwa

        Oliwia Róża Serwa

        Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

        Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


        Tematy

        Polskarankingpodatki podatki w polsce

        system podatkowy w Polsce

        system podatkowy na świecie

        czy Polska ma dobry system podatkowy

        konkurencyjność

        polski system podatkowy

        podatek
        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama