Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Polacy zakładają coraz mniej firm. Wyraźne tąpnięcie w tych branżach

Polacy coraz rzadziej decydują się na prowadzenie własnej firmy - wynika z najnowszych danych GUS. Handel jest tym sektorem gospodarki, w którym zmiana jest największa.

Polacy zakładają coraz mniej firm. Wyraźne tąpnięcie w tych branżach
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Problemy w handlu, ale nie tylko
    1. Obawy związane z kosztami prowadzenia firmy
      1. Likwidacja firm na podobnym poziomie

        Główny Urząd Statystyczny przygotował zestawienia rejestracji przedsiębiorstw w Polsce w pierwszym kwartale 2025 roku. Z danych wynika, że w tym okresie w naszym kraju zarejestrowanych zostało o 5,2% mniej działalności gospodarczych niż w tym samym czasie rok wcześniej

        Przez pierwsze trzy miesiące 2025 roku w Polsce przybyło 87 250 przedsiębiorstw. W 2024 roku w ciągu pierwszego kwartału w naszym kraju przybyło 92 031 podmiotów gospodarczych. 

         

        Czytaj też: Ponad 135 milionów złotych. Skala wyłudzeń pieniędzy w Polsce jest porażająca

        Problemy w handlu, ale nie tylko

        Główny Urząd Statystyczny poinformował, że największy spadek zainteresowania prowadzeniem własnej działalności gospodarczej dotyczy warsztatów samochodowych, których w pierwszym kwartale 2025 roku otwartych zostało mniej o 25,4% niż rok wcześniej

        Spadek zainteresowania własną działalnością gospodarczą zauważono także w dziedzinie, jaką jest informacja i komunikacja, gdzie przez pierwsze trzy miesiące 2025 roku zarejestrowano o 13,3% mniej firm niż w tym samym okresie rok wcześniej. Spadek zauważono także w przemyśle o 7,1% w porównaniu rok do roku.

        Reklama

        Warto podkreślić, że spośród wszystkich zarejestrowanych nowych działalności gospodarczych 82,4% stanowiły te prowadzone przez osoby fizyczne, co jest wyższym poziomem niż rok wcześniej, gdy ta wartość wyniosła 81,3%.
        Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowiły 15,4% wszystkich nowych firm. To mniej o 1 punkt procentowy niż rok wcześniej w tym samym okresie.

         

        Obawy związane z kosztami prowadzenia firmy

        To, że mniejsza liczba nowych firm została zarejestrowana w pierwszym kwartale 2025 roku, może wynikać z kilku powodów. Wśród tych najważniejszych ekonomiści wymieniają koszty prowadzenia działalności gospodarczej, które w Polsce zwiększają się rok do roku.

        Eksperci zauważają, że nie chodzi już tylko o podatki, które muszą opłacać przedsiębiorcy, ale także zwiększające się koszty utrzymania firmy takie, jak: wyższe ceny wynajmu lokalu, wyższe ceny prądu oraz gazu

         

        Likwidacja firm na podobnym poziomie

        Zmniejszone zainteresowanie rozpoczęciem działalności “na własny rachunek” oraz wyższe koszty prowadzenia firmy, które mają wpływ na to, że mniej osób decyduje się na rejestrowanie działalności gospodarczych, nie przełożyły się na wzrost liczby likwidowanych biznesów. 

        Reklama

        Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym kwartale 2025 roku, upadłość ogłosiło 100 firm, czyli tyle samo co rok wcześniej w tym samym okresie.

        Największa liczba dotyczy przemysłu, w którym zamknięto 34 firmy, o 11 więcej niż rok wcześniej w pierwszym kwartale. Dużo upadłości nastąpiło także wśród warsztatów samochodowych. Zamknięto ich 22, o 3 więcej niż rok wcześniej. 

        Dziedziną gospodarki, w której nastąpiła poprawa, jest budownictwo. W pierwszym kwartale 2025 roku zamknięto połowę mniej firm niż w tym samym okresie rok wcześniej. W tym roku było ich 9, a w ubiegłym roku aż 18. Spadek nastąpił także w usługach. W pierwszych miesiącach tego roku upadłość ogłosiło 16 firm, o 4 mniej w porównaniu rok do roku.

         

        Zobacz również: Kryzys demograficzny – jak chcą go rozwiązać kandydaci na prezydenta Polski?


        Kamil Markiewicz

        Kamil Markiewicz

        Dziennikarz, który od 20 lat pracuje w mediach. Zaczynał od relacjonowania lokalnych wydarzeń w regionalnych gazetach ukazujących się w województwie świętokrzyskim. Najdłużej, bo ponad dekadę pisał o sporcie na łamach dziennika Echo Dnia. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej zajmował się nie tylko sportem. Przez ponad sześć lat współpracował z Telewizją Polską, gdzie zajmował się tematami społecznymi, gospodarczymi, politycznymi oraz sportowymi. Przez blisko pięć lat współprowadził audycję "Interwencja" na antenie Polskiego Radia Kielce. Pracę w magazynie łączy z pracą w telewizji. Gospodarz programu publicystycznego "Uważam, że..." na antenie Lokalna TV. Oprócz pracy w mediach prowadzi także szkolenia z autoprezentacji.
         


        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze
        arekk

        1 miesiąc temu

        Odpowiedz
        vote_img1
        vote_img0

        Nie- no chyba nie mają na to wpływu obciążenia podatkowe. To niemożliwe że szewc czy krawcowa mają problem z wywalaniem w błoto ze 300 zeta za dzień pracy na to, żeby nic z tego nie mieć. To byłoby małostkowe z ich strony.

        xxx

        1 miesiąc temu

        Odpowiedz
        vote_img1
        vote_img0

        Nie zakładają? No popatrz...To może dlatego że Polski Ład nie wprowadził wcale ułatwień i wcale nie jest polski? Rekordowa ilość małych firm została z rynku sprzątnięta i teraz się dziwią, że ludzie nie chcą zakladac firm? Taki byl cel pewnie zeby zrobic miejsce dla bander owców.

        Chuj

        1 miesiąc temu

        Odpowiedz
        vote_img1
        vote_img0

        W chuju mam wasze reklamy nie wylacze adblocka i chuj xD

        Dupa

        1 miesiąc temu

        Odpowiedz
        vote_img0
        vote_img0

        Wsadzcie sobie adblocka w dupe

        Hehe

        1 miesiąc temu

        Odpowiedz
        vote_img0
        vote_img0

        Reklamy w piździe

        Reklama
        Reklama