Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Polacy pracują 7 godzin dłużej niż Holendrzy. Smutna prawda o polskim kulcie zapracowania

Polska znalazła się na podium państw z najdłuższym czasem spędzonym w pracy w UE, znacznie przekraczając unijną średnią. Różnica między Europejczykami pracującymi najdłużej i najkrócej jest naprawdę spora.

Polacy pracują 7 godzin dłużej niż Holendrzy. Smutna prawda o polskim kulcie zapracowania
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Polacy jednymi z najbardziej zapracowanych
    1. Polacy będą pracować mniej?
      1. Najdłużej na wschodzie Europy
        1. Czas pracy zależny od zawodu

          Europejczycy pracują coraz mniej. Eurostat wskazuje, że średnia długość tygodnia pracy w ciągu dekady zmniejszyła się o godzinę.

          W 2024 roku średni tygodniowy czas pracy w Unii Europejskiej wynosił 36 godzin - wynika z danych Eurostatu, który wziął pod lupę pracowników pracujących na cały, jak i niepełny etat, w wieku 20-64 lata. Niestety, w Polsce jest to blisko 3 godziny więcej.

           

          Polacy jednymi z najbardziej zapracowanych

          Polska znalazła się w gronie krajów, gdzie występuje wyższa średnia tygodnia pracy niż w Unii Europejskiej. Polacy pracują średnio 38,9 godzin tygodniowo. Dłużej spośród unijnych krajów pracują jedynie Bułgarzy, którzy z wynikiem 39 godzin tygodniowo znaleźli się na drugim miejscu w zestawianiu oraz liderzy stawki Grecy z 39,8 średnim tygodniowym czasem pracy.

          Różnica pomiędzy krajami, gdzie średni tygodniowy czas pracy jest najdłuższy i najkrótszy wynosi ponad 7 godzin. Pośród krajów “Wspólnoty” najkrócej pracują Holendrzy, gdzie średni tygodniowy czas pracy wynosi 32,1 godziny. Następne miejsca w tym zestawianiu zajmują Duńczycy, Niemcy i Austriacy, gdzie średnia długość tygodnia pracy wynosi 33,9 godziny.

           

          Reklama

          Mapa. Średnia liczba godzin pracy w tygodniu w 2024 roku (osoby w wieku 20-64 lata).

          polacy pracuja 7 godzin dluzej niz holendrzy smutna prawda o polskim kulcie zapracowania grafika numer 1polacy pracuja 7 godzin dluzej niz holendrzy smutna prawda o polskim kulcie zapracowania grafika numer 1

          Źródło: Eurostat.

           

          Polacy będą pracować mniej?

          Skrócenia czasu pracy w Polsce chcą przedstawiciele partii lewicowych. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pod koniec kwietnia 2025 roku ogłosiła, że rząd będzie chciał wprowadzić pilotażowy program “Skrócony czas pracy - to się dzieje”. Pilotaż skierowany jest do chętnych firm, które będą mogły sprawdzić różne proponowane przez ministerstwo warianty skróconego tygodniowego czasu pracy. Do końca czerwca 2025 roku ministerstwo zobligowało się do ogłoszenia zasad i warunków programu. Nabór ma rozpocząć się po wakacjach.

          “Chcemy zachęcać do skróconego czasu pracy, zachęcać do testowania rozwiązań w różnego typu organizacjach. W pilotażu będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, jednostki samorządowe, fundacje, stowarzyszenia, związki zawodowe, by każdy pracodawca mógł sprawdzić, co u niego działa” - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

          Reklama

          Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zapewnia, że skrócenie tygodniowego czasu pracy nie będzie wiązało się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Na realizację pilotażu w pierwszym roku przeznaczymy 10 mln zł z Funduszu Pracy.

          Prawdopodobnie jedną z opcji pilotażu będzie skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni, zachowując 8 godzin pracy dziennie.

           

          Czytaj też: Tak źle nie było od 2017. Inwestycje zagraniczne tąpnęły o połowę

           

          Najdłużej na wschodzie Europy

          Mieszkańcy Unii Europejskiej nie są tymi, którzy na Starym Kontynencie pracują najdłużej. Liderami zestawienia są Turcy, których średni tygodniowy czas pracy w 2024 roku wyniósł 43,1 godziny.

          Reklama

          O blisko 2 godziny krócej pracowali Serbowie, gdzie średni czas pracy wyniósł 41,3 godzin. Dodając do tego grona członków Unii Europejskiej: Grecję i Bułgarię widać, że średni tygodniowy czas pracy jest najdłuższy we wschodniej części Starego Kontynentu.

           

          Czas pracy zależny od zawodu

          Eurostat wskazał, że nie we wszystkich wykonywanych zawodach czas pracy jest taki sam. Najdłużej pracują rolnicy, leśnicy i osoby zajmujące się połowem ryb. Ich średni tygodniowy czas pracy przekracza 40 godzin. Trochę mniej, bo poniżej 40 godzin tygodniowo pracują górnicy i budowlańcy.

          Kolejne miejsca zajmują osoby trudniące się transportem, produkcją i pracujące w zakładach dostarczających energię, w tym energię elektryczną i gaz. Blisko unijnej średniej, czyli około 36 godzin tygodniowo pracują w branży finansowej i informacyjnej. Najkrócej, bo około 30 godzin w pracy spędzają osoby zajmujące się edukacją, rozrywką i sztuką.

           

          Zobacz również: Inflacja bazowa w Polsce najniższa od blisko 4 lat

          Reklama

           


          Kamil Markiewicz

          Kamil Markiewicz

          Dziennikarz, który od 20 lat pracuje w mediach. Zaczynał od relacjonowania lokalnych wydarzeń w regionalnych gazetach ukazujących się w województwie świętokrzyskim. Najdłużej, bo ponad dekadę pisał o sporcie na łamach dziennika Echo Dnia. W swojej dotychczasowej karierze zawodowej zajmował się nie tylko sportem. Przez ponad sześć lat współpracował z Telewizją Polską, gdzie zajmował się tematami społecznymi, gospodarczymi, politycznymi oraz sportowymi. Przez blisko pięć lat współprowadził audycję "Interwencja" na antenie Polskiego Radia Kielce. Pracę w magazynie łączy z pracą w telewizji. Gospodarz programu publicystycznego "Uważam, że..." na antenie Lokalna TV. Oprócz pracy w mediach prowadzi także szkolenia z autoprezentacji.
           


          komentarze

          Komentarze

          Sortuj według:  Najistotniejsze

          • Najnowsze
          • Najstarsze

          Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

          Reklama
          Reklama

          Najnowsze

          Polecane