Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polacy kochają kapitalizm. Polska najbardziej prokapitalistycznym krajem świata

|
selectedselectedselected

Polska jest najbardziej prokapitalistycznym krajem na świecie, wynika z nowego badania. Wyprzedzamy nawet Stany Zjednoczone. Polacy są tak zapatrzeni na biznes, że nawet polscy lewicowcy są pozytywnie nastawieni do kapitalizmu. Często, bardziej niż prawica.

Biznesowy cud na Wisłą. Polska jest liderem świata w kapitalizmie
Jakub Kaminski/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Polska jest jednym z najbardziej prokapitalistycznych społeczeństw na świecie.
  • Mężczyźni w Polsce wykazują znacznie silniejsze skłonności wolnorynkowe niż kobiety.
  • Umiarkowani lewicowcy są bardziej prokapitalistyczni niż osoby z prawicy.

 

Polacy kochają kapitalizm

Rainer Zitelmann zeszlej jesieni opublikował wyniki badania dotyczącego postaw wobec kapitalizmu. Badania przeprowadzono od czerwca 2021 roku do grudnia 2022 roku, obejmując 34 550 respondentów. Każdemu z uczestników zadano 34 pytania dotyczące kapitalizmu, które zostały podzielone na trzy główne obszary tematyczne. W badaniu wzięły udział społeczeństwa z ponad 30 krajów. Były to między innymi: Wielka Brytania, USA, Wietnam, Hiszpania, Szwecja, czy... Polska.

Wyniki okazały się zdumiewające. Z badania zatytułowanego „Attitudes towards capitalism in 34 countries on five continents” wynika, że nigdzie indziej na świecie obraz gospodarki rynkowej i kapitalizmu nie jest tak pozytywny, jak w Polsce. Poniższy wykres przedstawia ogólny współczynnik postaw wobec kapitalizmu. Wartość 1.0 oznacza podejście neutralne. Wyższa wartość wskazuje na przewagę osób o nastawieniu prokapitalistycznym, natomiast niższy współczynnik oznacza silniejsze nastawienie antykapitalistyczne.

 

polacy kochaja kapitalizm polska najbardziej prokapitalistycznym krajem swiata grafika numer 1polacy kochaja kapitalizm polska najbardziej prokapitalistycznym krajem swiata grafika numer 1

Reklama

Źródło: Attitudes towards capitalism in 34 countries on five continents.

 

Ogólnie rzecz biorąc, jak pokazano na powyższym rysunku, postawy prokapitalistyczne przeważają w sześciu krajach: Polsce, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Japonii, Nigerii i Czechach. Osiem krajów o „neutralnym” podejściu to Argentyna, Szwecja, Mongolia, Rumunia, Brazylia, Nepal, Uganda i Wietnam. W większości badanych krajów (20) dominują postawy antykapitalistyczne, a na końcu listy znajdują się Czarnogóra, Rosja, Bośnia i Hercegowina oraz Turcja. Zaskakujące jest, że Szwajcaria również znajduje się w tej grupie, choć tylko nieznacznie.

 

Zobacz także: Rekordowe wpływy z dywidend. Zaskakujące założenie w budżecie państwa

 

Lewica w Polsce a kapitalizm

Reklama

Jednym z najciekawszych wniosków jest to, że w większości badanych krajów, co nie jest zaskoczeniem, respondenci identyfikujący się jako osoby o lewicowych poglądach są najbardziej przeciwni kapitalizmowi lub najmniej prokapitalistyczni. Wyjątkiem jest Polska, gdzie umiarkowani lewicowcy mają jeszcze bardziej pozytywne nastawienie do kapitalizmu niż osoby z prawicowego spektrum politycznego.

 

Zobacz także: Wyższe podatki dla programistów zasypią “dziurę Domańskiego”? Burza w sieci

 

Płeć a kapitalizm 

Badania wykazują, że w większości badanych krajów mężczyźni są bardziej pozytywnie nastawieni do kapitalizmu (lub mniej krytyczni) niż kobiety. Istnieją jednak wyjątki, takie jak Wietnam, gdzie kobiety są bardziej prokapitalistyczne niż mężczyźni. W niektórych krajach płeć ma wyraźny wpływ na postawy wobec kapitalizmu. Na przykład w Polsce, Czechach, Szwecji, Brazylii, Argentynie, Chile, Portugalii i Hiszpanii mężczyźni mają znacznie bardziej pozytywne opinie na temat kapitalizmu niż kobiety. W innych krajach różnice między płciami są z kolei niewielkie. Interesujące jest, że te różnice, choć często niewielkie, niemal zawsze wskazują na to, że kobiety są mniej pozytywnie nastawione do kapitalizmu niż mężczyźni.


Zobacz także: Kryzys migracyjny pozbawił amerykańskich podatników 150 miliardów dolarów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama