PKB w Polsce – prognozy dla narodowej gospodarki zrewidowane, choć recesja Polsce nie grozi (?)

Wojna w Ukrainie zmienia scenariusz makroekonomiczny względem naszych oczekiwań z końca minionego roku. Średniookresowe perspektyw ulegają pogorszeniu, zaś w krótkim okresie wpływ wojny w Ukrainie jest mniej jednoznaczny.
Wzrost niepewności ograniczy inwestycje, co szczególnie może być widoczne w 2Q 2022, jednak napływ uchodźców wesprze konsumpcję prywatną. Już w danych o handlu detalicznym za luty widać było wyraźne przyspieszenie sprzedaży żywności, a efekt ten będzie zapewne silniejszy w kolejnych miesiącach. Szansę na solidny wynik PKB w 2022 roku daje także wysoki efekt przeniesienia. Nawet przy założeniu, że w każdym kwartale bieżącego roku gospodarka byłaby w stagnacji, to roczna dynamika PKB wyniesie niemal 3%.
Uwzględniając dobry wynik pierwszego kwartału uważamy, że wzrost PKB w 2022 roku pozostanie solidny i tylko nieznacznie rewidujemy prognozę wzrostu PKB w 2022 roku do 4,1% z 4,5% prognozowanych dotychczas. To wszystko przy założeniu, że nie będzie takiej eskalacji wojny w Ukrainie, która skutkowałaby nałożeniem na Rosję sankcji w postaci wstrzymania importu węglowodorów. Taki scenariusz wiązały się z radykalnym pogorszeniem perspektyw gospodarki europejskiej, włączając recesję.
To w dużej mierze efekt wyższej od wcześniejszych oczekiwań inflacji oraz większej skali podwyżek stóp procentowych, co w połączeniu z wyczerpaniem oszczędności nadwyżkowych ograniczy wzrost konsumpcji prywatnej. Negatywnie na wyniki polskiej gospodarki wpłynie też silniejsze spowolnienie w gospodarkach naszych głównych partnerów handlowych, a także nasilenie napięć w łańcuchach dostaw. Pandemia zeszła na drugi plan, jednak sytuacja w Chinach wskazuje, że czynnik ten wciąż stanowi ryzyko dla gospodarki globalnej.
Wsparciem gospodarki pozostanie natomiast ekspansywna polityka fiskalna (zwiększenie wydatków publicznych ze względu na napływ uchodźców, zapowiedziane obniżki minimalnej stawki podatku PIT). Szansą dla polskiej gospodarki będzie też akceptacja Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską, która poprawi perspektywy inwestycji. Recesja nie jest naszym scenariuszem bazowym, natomiast spodziewamy się osłabienia aktywności ekonomicznej w 2023 r.
***Materiał pochodzi z raportu Banku Millenium: Makro i Rynek 2022: W sidłach inflacji, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję