W środę poznaliśmy najnowsze dane z polskiej gospodarki. GUS podał szacunkowe dane o PKB za II kwartał. Okazały się one znacznie słabsze od oczekiwań. Kurs złotego zareagował spadkiem względem innych walut.
Zobacz także: Szybki szacunek produktu krajowego brutto za II kwartał 2022 r - GUS opublikował najnowsze dane
O godzinie 10 GUS podał najnowsze dane z polskiej gospodarki dotyczące PKB za II kwartał. W ujęciu kwartał do kwartału spadek wyniósł 2,3%. Jest to znacznie gorszy wynik niż się spodziewano. Prognoza zakładała spadek o 0,8% k/k. Dla porównania poprzednio wzrost PKB w ujęciu kwartalnym wynosił 2,5%.
W ujęciu rocznym PKB wzrósł o 5,3%. Jest to skromniejszy wynik niż zakładała prognoza. Analitycy spodziewali się wzrostu o 6,3% r/r. Dla porównania poprzednim razem wzrost PKB w ujęciu rocznym wynosił 8,5%.
???????? Bum! Polski PKB spowolnił znacząco z 8,5% do 5,3% r/r (konsensus 6%). To potężne tąpnięcie w ujęciu odsezonowanym: -2,3% kw/kw. To z kolei znaczy, że strumień PKB w tym roku niemal stoi... Szczegóły będą bardzo ciekawe, ale to dopiero pod koniec miesiąca.
— mBank Research (@mbank_research) August 17, 2022
Czym jest PKB?
PKB uwzględnia zagregowaną wartość dóbr i usług, które zostały wytworzone przez wszystkie czynniki produkcji w danej jednostce czasu.
Jak wyjaśnia GUS, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r., PKB może być zdefiniowany na trzy sposoby:
- podejście od strony produkcji: PKB stanowi sumę wartości dodanej brutto poszczególnych sektorów instytucjonalnych lub poszczególnych gałęzi powiększoną o podatki od produktów pomniejszone o dotacje do produktów (które nie są przydzielone do sektorów czy gałęzi). Jest on też pozycją bilansującą rachunku produkcji gospodarki ogółem;
- podejście od strony rozdysponowania: PKB stanowi sumę końcowego wykorzystania wyrobów i usług przez jednostki instytucjonalne będące rezydentami (spożycia i akumulacji brutto), powiększonego o eksport i pomniejszonego o import towarów i usług;
- podejście od strony dochodów: PKB stanowi sumę rozchodów na rachunku tworzenia dochodów gospodarki ogółem (kosztów związanych z zatrudnieniem, podatków związanych z produkcją i importem pomniejszonych o dotacje, nadwyżki operacyjnej brutto oraz dochodu mieszanego gospodarki ogółem).
Jak zareagował kurs złotego?
W reakcji na znacznie słabsze od oczekiwań dane z polskiej gospodarki kurs złotego zaczął spadać. Euro umacnia się względem polskiej waluty. Po godzinie 10 kurs euro do złotego (EUR/PLN) wzrósł do 4,70.
Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN
Pozostałe waluty też zyskują. Za dolara płacimy 4,63 zł, a za franka szwajcarskiego 4,86 zł. Kurs funta brytyjskiego wzrósł do 5,60.
O czym to świadczy?
Większość analityków nie spodziewała się takiego scenariusza. Spodziewali się raczej wzrostu PKB wyższego od konsensusu. Dane opublikowane przez GUS mają charakter szacunkowy. Dokładniejsze dane zostaną opublikowane 31 sierpnia. Wtedy okaże się, jak wygląda struktura PKB i które czynniki odpowiadają za tak słaby wynik.
Portal Bankier zwraca uwagę, że jest to pierwszy kwartalny spadek PKB w Polsce od II kwartału 2020 r., jednak sytuacja znacząco różni się od tej sprzed dwóch lat. O ile w tamtym czasie spadek PKB był związany z polityką lockdownu, która tłumiła aktywność gospodarczą, tak obecnie następuje cykliczne spowolnienie gospodarcze po okresie silnego ożywienia, które miało miejsce w 2021 roku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję