Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Gospodarka Polski pogrążona była w stagnacji, ale ostatni miesiąc to okres wyraźnego odbicia, wynika z analizy przygotowanej przez ekonomistów BIEC. Wyraźne sygnały ożywienia nie pojawiają się jednak w przemyśle, choć w budownictwie mieszkaniowym sytuacja się poprawia. Niestety, to nie jest dobra informacja dla czekających na spadki cen mieszkań.

 

  • Polska gospodarka odbiła na tle tendencji stagnacyjnych z poprzednich miesięcy, szacują ekonomiści Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC)
  • Ekspansywna polityka NBP podgrzała koniunkturę, podobnie jak program Bezpieczny Kredyt 2%
  • Wygląda na to, że w przemyśle koniunktura jest niepewna

 

Gospodarka odbija od dna

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych trendach w polskiej gospodarce w październiku niespodziewanie urósł o 2,4 pkt.

W październiku wskaźnik WKK osiągnął wartość 157,8 punktów wobec 155,4 punktów we wrześniu oraz 155,4 punktów w sierpniu.

Reklama

 

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury - wrzesień 2023

pilne nowe dane czy ceny mieszkan wzrosna 2024 polska gospodarka rozgrzana grafika numer 1pilne nowe dane czy ceny mieszkan wzrosna 2024 polska gospodarka rozgrzana grafika numer 1 

Źródło: BIEC

 

“To znaczący skok, zważywszy na utrwalone w ostatnich miesiącach tendencje stagnacyjne. Wzrost wskaźnika spowodowany był przede wszystkim istotnym przyspieszeniem podaży pieniądza oraz wzrostem zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Na nieco mniejszą skalę uległy poprawie oceny przedsiębiorców na temat perspektyw rozwojowych gospodarki, co bezpośrednio należy łączyć z ich przedwyborczymi nadziejami. Pozostałe składowe nie uległy większej zmianie” - czytamy w najnowszej analizie przygotowanej przez BIEC.

Reklama

 

Czytaj również: Coraz więcej Polaków nie płaci rachunków za popularną usługę

 

Obniżki stóp procentowych rozgrzały gospodarkę

Według ekonomistów BIEC, wiele wskazuje na to, że wzrost wskaźnika WKK jest konsekwencją działania dwóch czynników: ekspansywnej polityki NBP oraz dużego zainteresowania rządowym programem  „Bezpieczny Kredyt 2%.

Według danych BIK, tylko we wrześniu banki udzieliły ponad 18 tys. kredytów mieszkaniowych. Stanowi to wzrost o ponad 170% w ciągu 12 miesięcy. Zwiększeniu uległa także przeciętna wartość udzielanego kredytu. Dodatkowo, obniżki stóp procentowych poprawiły zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców.

“Dane nt. podaży pieniądza wskazują na stopniową odbudowę potencjalnego popytu konsumpcyjnego. Gospodarstwa domowe systematycznie zwiększają swe oszczędności, w tempie dwucyfrowym, zbliżonym do tempa wzrostu wynagrodzeń. Jednocześnie wyniki sprzedaży detalicznej wskazują na powstrzymywanie się konsumentów przed zakupami” - stwierdzili ekonomiści BIEC.

“W warunkach spadającej inflacji jest to zjawisko powszechnie obserwowane. O ile w odpowiedzi na przyspieszony wzrost cen, konsumenci na ogół przyspieszają swe decyzje zakupowe, o tyle w warunkach obniżającej się inflacji, decyzje te są odraczane w oczekiwaniu na niższe ceny w przyszłości” - dodali.

Reklama

 

Stopa inflacji CPI w Polsce

 Poland Inflation RatePoland Inflation Rate

Źródło: Trading Economics

 

“Dzieje się tak nawet wówczas, gdy tempo wzrostu cen jest cały czas dodatnie. Tak skumulowany popyt nie może być jednak odraczany w nieskończoność, zwłaszcza w warunkach spadających stóp procentowych. Na ogół zostaje on uwolniony w postaci zwiększonych zakupów w perspektywie najbliższego pół roku” - czytamy dalej w komunikacie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Reklama

 

Zobacz także: Złoty deklasuje tę walutę! Konflikt zbrojny w tle

 

Ceny nieruchomości będą wzrastać?

Z komunikatu BIEC wynika, że w branży budownictwa mieszkaniowego może nastąpić pewne odbicie koniunktury:

“W konsekwencji luzowania polityki monetarnej i wzmożonego popytu na kredyt hipoteczny, można liczyć w krótkim okresie na odbudowę konsumpcji indywidualnej oraz wzmożoną aktywność firm związanych z budownictwem mieszkaniowym” - zauważyli analitycy BIEC.

“W budownictwie istnieją jednak silne ograniczenia choćby w dostępności siły roboczej, co będzie prawdopodobnie prowadzić do wzrostu wynagrodzeń w tej branży. Jednocześnie pozapłacowe koszty we wszystkich branżach, w tym również w budownictwie rosną i będą rosły. W rezultacie może to wywołać dalszy wzrost cen nieruchomości, ponowne odbicie inflacji i szybkie hamowanie krótkotrwałego ożywieni” - dodali.

 

Czytaj również: Ceny mieszkań wzrosną? Mamy nowe dane! Są zaskoczenia

Reklama

 

Niepewna koniunktura w przemyśle

“Tym bardziej że dotychczasowe sygnały o świadczące o nadchodzącym ożywieniu w przemyśle są raczej słabe. Tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórstwa przemysłowego w ujęciu miesięcznym nie uległo znaczącej zmianie. W ujęciu rocznym można mówić o względnej poprawie, polegającej na mniejszym niż przed rokiem odsetku firm uważających, że ich portfel zamówień kurczy się” - czytamy w komunikacie BIEC.

Nie wszystkie sektory przemysłowe zostały jednakowo dotknięte pogorszeniem koniunktury, wynika z analizy BIEC:

“Zjawisko to dotyczy zarówno ogólnego portfela zamówień, jak i zamówień realizowanych na eksport. Najgorszą sytuację obserwujemy w przemyśle skórzanym, drzewnym, meblarskim oraz w większości firm produkujących trwałe dobra konsumpcyjne. Warto odnotować, że w efekcie monopolizacji sektora przetwórstwa ropy naftowej GUS od roku nie publikuje jakichkolwiek danych ilościowych na temat tego obszaru działalności, zaś w ostatnim czasie wyłączone zostały one również z badań koniunktury.  Tym samym ekonomiści pozbawieni zostali istotnej informacji o firmach, których działalność istotnie rzutuje na pozostałe sektory gospodarki” - zwrócili uwagę ekonomiści BIEC.

“W przedsiębiorstwach produkcyjnych od czerwca br. poprawiają się nieco oceny dotyczące stanu finansów w przedsiębiorstwach. Poprawę tę firmy zawdzięczają przede wszystkim ostremu cięciu tych kosztów, na które mają wpływ. Potwierdzają to dane GUS nt. kształtowania się przychodów i kosztów w sektorze przedsiębiorstw za pierwsze półrocze tego roku” - dodali.

 

Zobacz również: Co dalej z gospodarką Polski? Kurs złotego, koniunktura… zaskakujące prognozy wielkich banków

Reklama

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama