Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w USA - są nowe dane! Jak reaguje kurs dolara (USD)?

|
selectedselectedselected
PILNE! Inflacja w USA - są nowe dane! Jak reaguje kurs dolara (USD)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja w USA hamuje. Ostatni odczyt okazał się w dużej mierze zgodny z prognozami. W skali miesiąca ceny minimalnie wzrosły. 

 

  • Inflacja w Stanach Zjednoczonych spada zgodnie z oczekiwaniami. 
  • W skali miesięcznej pojawił się jednak niewielki wzrost.
  • Dolar amerykański (USD) lekko się umacnia. 

 

Reklama

 

Inflacja w USA - ile wynosi? Są nowe dane! 

Inflacja w USA wzrosła w listopadzie 0,1% m/m, a inflacja bazowa 0,3% m/m. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła w analizowanym okresie 3,1%, co jest odczytem zgodnym z oczekiwaniami (poprzednio 3,2%).

Według opublikowanych we wtorek danych Biura Statystyki Pracy inflacja bazowa wyniosła 4% r/r wobec prognozowanych 4%. Inflacja zasadnicza wydaje się zwalniać, ale ceny bazowe pozostają niezmienne. Rentowność referencyjnych 10-letnich obligacji spadła w ciągu dnia o 0,04 pp, do 4,2%.

 

Zobacz również: Dolar dostaje paliwa do wzrostów po danych z rynku pracy w USA

 

"Osoby ustalające stopy procentowe wolą obserwować mniej zmienny wskaźnik – osobiste wydatki konsumpcyjne – do pomiaru inflacji i szukają dowodów na to, że wraca on do docelowego poziomu 2%. Chcą też potwierdzenia, że inflacja w sektorze usług, nie licząc podwyżek czynszów, hamuje" - komentują eksperci Financial Times. 

Reklama

Analitycy CNBC podkreślają, że to spadek cen energii o 2,3% pomógł utrzymać inflację pod kontrolą (w przypadku benzyny odnotowano spadek o 6%). W ujęciu rocznym ceny żywności wzrosły natomiast o 2,9%.

 

 

Jak reaguje kurs dolara (USD)?

Reklama

Po publikacji danych dolar zanotował lekkie odbicie. Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl przypomina, że w USA trwa dezinflacja. Ekspert uważa ponadto, że już w połowie 2024 r. dynamika może się zbliżyć do 2%. 

 

Zobacz również: Wielka Brytania – czy dane z rynku pracy zwiększają szansę na obniżki stóp?

 

Reklama

 

Należy zaznaczyć, że dane pojawiają się dzień przed planowanym posiedzeniem FOMC. W środę ma zapaść decyzja ws. poziomu stóp procentowych. Analitycy XTB zwracają uwagę, że nowe dane nie powinny znacząco wpływać na decyzję Rezerwy Federalnej. Podobnego zdania są analitycy Financial Times, prognozujący, że "dane mogą wzmocnić decyzję Fed o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez całą wiosnę". Pojawiają się przypuszczenia, że na jutrzejszym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) zostanie wyraźnie zasygnalizowany koniec podwyżek. 

 

Zobacz równieżJak dzisiejsza inflacja z USA wpłynie na wycenę USD?

 

Notowania EUR/USD - YTD

Reklama

pilne inflacja w usa sa nowe dane jak reaguje kurs dolara usd grafika numer 1pilne inflacja w usa sa nowe dane jak reaguje kurs dolara usd grafika numer 1

Źródło: TradingView

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama