Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w USA - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs dolara (USD)?

|
selectedselectedselected

Inflacja w USA zaskoczyła lekko w górę. W efekcie wycofano gołębie zakłady na obniżki stóp procentowych. To ważne dane przed zbliżającym się posiedzeniem FOMC. 

Inflacja w USA - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs dolara (USD)?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Inflacja nabrała tempa w lutym. 
  • Potencjalne obniżki stóp stają się coraz bardziej odległe. 
  • Indeksy wydają się niewzruszone, po publikacji odczytu zyskiwał dolar. 

 

Inflacja w USA - jest lekkie zaskoczenie 

Inflacja CPI w USA w lutym wyniosła 0,4% w ujęciu miesięcznym, zgodnie z oczekiwaniami. W ujęciu rocznym to 3,2%, a więc niewiele ponad prognozę (3,1%). 

Inflacja w Stanach Zjednoczonych już 3. rok znajduje się powyżej celu wyznaczonego przez bank centralny. Dzisiejszy odczyt stanowi ważne dane, które zostaną uwzględnione na marcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowanego na drugą połowę miesiąca.

 

Zobacz również: Prognozy dla gospodarki USA - miękkie lądowanie pod znakiem zapytania

Reklama

 

"Wall Street wycofuje część gołębich zakładów na obniżki stóp Fed, po publikacji. Jednocześnie analitycy OPEC podnieśli prognozę wzrostu gospodarki USA w 2024, do 1,9% wobec 1,6% poprzednio. Rynek zaczyna zastanawiać się, czy styczniowe dane rzeczywiscie były noworoczną anomalią, czy inflacja zacznie regularnie zaskakiwać w górę i coraz trudniej będzie ją sprowadzić do celu" - skomentowali analitycy XTB. 

Dolar reaguje umocnieniem na dane, złoto z kolei ogranicza wzrosty. 

 

Inflacja w USA na przestrzeni lat

pilne inflacja w usa mamy nowe dane jak reaguje kurs dolara usd grafika numer 1pilne inflacja w usa mamy nowe dane jak reaguje kurs dolara usd grafika numer 1

Reklama

Źródło: XTB Research

 

Koszty mieszkaniowe wzrosły o 5,7% w ciągu ostatniego roku. To 2/3 całkowitego 12-miesięcznego wzrostu podstawowego wskaźnika cen konsumpcyjnych w lutym.

 

Zobacz również: Kryzys sektora nieruchomości w USA - czy ta korekta to okazja inwestycyjna?

 

Kiedy pierwsze obniżki stóp procentowych w USA?

Reklama

Na podstawie szacunków analityków mBank Research, problemem wciąż pozostają ceny usług, nawet pomimo faktu że wzrosty wskaźnika cen usług (z wyłączeniem produktów energetycznych) spowolniły w lutym do 0,5% m/m z 0,7% odnotowanego w styczniu. Wzrosły w lutym w szczególności ceny biletów lotniczych o 3,6%, co stanowi największy miesięczny skok od maja 2022 r., oznaczając wzrost w porównaniu ze styczniowym miesięcznym tempem wynoszącym 1,4%.

"Ogółem lutowy wskaźnik CPI pokazał niższą inflację w usługach w porównaniu ze styczniem, a także niewielki wzrost cen towarów po trzech miesiącach całkowitej deflacji towarów. Cofając się o krok, szersza historia inflacji towarów i usług wydaje się w dużej mierze nienaruszona – co nie powinno prowadzić do zmiany myślenia Fed ani inwestorów" - skomentował Josh Jamner, analityk strategii inwestycyjnej w ClearBridge.

W kategorii towarów odnotowano wzrost z uwagi na ceny w kategoriach odzież i rekreacja. W skali miesiąca spadły wskaźniki w segmencie higieny osobistej oraz wyposażenia i operacji domowych.

Obecna wycena rynkowa wskazuje z kolei, że Fed nie obniży stóp procentowych na posiedzeniu w dniach 19-20 marca ani od 30 kwietnia do 1 maja.

Analizując dane inflacyjne, uwzględniając przy tym wciąż solidny rynek pracy czy względnie stabilne zyski przedsiębiorstw, wydaje się, że Fed będzie postępował ostrożnie. 

Reklama

Co istotne, inflacja bazowa (z wyłączeniem zmiennych cen żywności i energii) wyniosła w lutym 3,8% r/r.Oczekiwano, że spadnie do 3,7% r/r, choć to wciąż mniej niż 3,9% zarejestrowane w grudniu. W ujęciu miesięcznym bazowy CPI osiągnął poziom 0,4%. Ekonomiści spodziewali się, że tempo inflacji bazowej CPI obniżyło się do 0,3% z 0,4% odnotowanych w styczniu.


Ekonomista Piotr Kuczyński wskazuje, że dane "tak naprawdę niewiele zmieniają" na rynku akcji.  

 

Zobacz również: To będzie świetny rok dla giełd akcji. Szykują się ponadprzeciętne zyski - znamy najnowsze prognozy!

 

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama