- Kiedy nadejdzie recesja w USA? Czy byłaby poważna?
- Jaka jest koniunktura w gospodarce obecnie? Czy wysokie stopy procentowe mogą wywołać spowolnienie?
- Jakie są prognozy dla kursu dolara do złotego na 2024?
Spadek optymizmu w przemyśle USA - mamy nowe dane! Duże zaskoczenie
Indeks PMI dla przemysłu wstępnie wyniósł w kwietniu 49,9 punktów, wynika ze świeżych danych. Prognoza zakładała, że będzie to 52 punktów. To nieco więcej niż 51,9 punktów w marcu.
Wartość powyżej 50 punktów wskazuje na optymizm przeważający w sektorze przemysłowym w USA. Jest to jednak poniżej 50, co jest dużym zaskoczeniem.
Wykres: Indeks PMI dla przemysłu USA

Źródło: Trading Economics, S&P Global.
Indeks PMI dla usług w kwietniu według wstępnych szacunków przyjął wartość 50,9 punktów. Konsensus oceniał, że powinno to być 52 punkty wobec 51,7 punktów przed miesiącem.
W zeszłym tygodniu poznaliśmy z kolei dane o produkcji przemysłowej za marzec w USA. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5% mdm, po zrewidowanym w górę wzroście produkcji przemysłowej o 1,2% w lutym. W rezultacie, to wzrost o 2,1% w ciągu trzech miesięcy.
“W Stanach Zjednoczonych produkcja przemysłowa w marcu okazała się zgodna z oczekiwaniami, podczas gdy najnowsze dane o liczbie nowych bezrobotnych zaskoczyły w dół, a sprzedaż detaliczna w marcu zaskoczyła w górę” - skomentowali ekonomiści z niemieckiego banku Berenberg.
Wykres: Produkcja przemysłowa w USA (mdm)

Źródło: Fed, Trading Economics.
“Wzrost produkcji był powyżej konsensusu oczekiwań. Niedawny silny wzrost produkcji przemysłowej (który nastąpił częściowo dzięki sektorowi motoryzacyjnemu) jest pozytywnym sygnałem dla aktywności. Szerszy trend danych dotyczących produkcji w USA nadal wygląda dość stabilnie. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8% w ciągu ostatniego roku” - skomentowali ekonomiści banku JP Morgan.
Recesja gospodarki USA już w 2024 roku - prognoza znanego banku
Ekonomiści z Credit Agricole ostrzegli, że im dłużej stopy procentowe w USA pozostają wysokie, tym większe ryzyko, że coś pęknie i nastąpi poważniejszy spadek koniunktury oraz głębsza recesja. Przypomnijmy, że stopy procentowe w USA są obecnie najwyższe od 23 lat.
“Gospodarka Stanów Zjednoczonych pozostała ogólnie odporna. Nie sądzimy, aby było to trwałe i spodziewamy się spowolnienia aktywności. Oczekujemy, że do połowy 2024 roku wzrost może utrzymywać się poniżej trendu, ale nadal będzie dodatni” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.
“W dalszej części 2024 roku jesteśmy jednak bardziej pesymistyczni i spodziewamy się, że pod koniec tego roku rozpocznie się opóźniona recesja” - dodali. - “Na razie utrzymujemy nasz scenariusz bazowy jako stosunkowo łagodną recesję, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak zdrowe bilanse gospodarstw domowych”
“Nasz scenariusz bazowy zakłada, że średni roczny wzrost w USA spowolni do 1,8% w 2024 roku z 2,5% w 2023 roku,, a następnie spadnie do 0,4% w 2025 roku,, mimo że kwartalny wzrost zacznie odbijać się w kierunku 2% pod koniec 2025 roku”
Prognoza dla kursu dolara (USD) - co dalej?
Odnosząc się do ostatnich danych PMI z USA, eksperci z banku ING wątpią, by były one przełomowe dla notowań kursu USD:
“Dolar powrócił do trybu konsolidacji po zeszłotygodniowym wzroście. Na dzień dzisiejszy wątpimy, aby kwietniowe wskaźniki PMI w USA lub dane o sprzedaży nowych domów miały duży wpływ na dolara” - skomentowali jeszcze przed publikacją danych PMI z USA ekonomiści z banku ING.
“Groźba interwencji walutowych na dużą skalę w Azji może powstrzymywać inwestorów przed powiększaniem i tak już zatłoczonych długich pozycji na dolarze” - dodali.
Wykres: Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Źródło: tradingview.com
Swoimi spostrzeżeniami na temat kursu dolara w obliczu ostatnich danych podzielili się również progności z Goldman Sachs.
“Nadal przewidujemy, że bardziej zrównoważony wzrost będzie z czasem obciążał silnego dolara, a decydenci z pewnością wezmą pod uwagę ostatnie ruchy walutowe, aby ograniczyć dalszą siłę dolara. Nasze skorygowane prognozy odzwierciedlają pogląd, że ostateczna deprecjacja USD została obniżona i opóźniona” - napisali w niedawnej analizie ekonomiści z Goldman Sachs.
Swoją prognozę dla kursu USD/PLN przedstawili ekonomiści z Credit Agricole. Według nich, do czerwca kurs dolara do złotego będzie poruszał się przy 4,00 PLN, ale już na koniec 2024 roku będzie to 4,04 PLN.
“Królujący wśród walut USD zanotował w zeszłym tygodniu zdecydowany powrót. Po pierwsze, przez rosnącą atrakcyjność stóp procentowych w następstwie mocnych danych o CPI w USA, które zmusiły inwestorów do ponownej oceny perspektyw Fed. Po drugie, przez nasilające się napływy w kierunku ‘bezpiecznych przystani’ w związku z eskalacją napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie” - stwierdzili eksperci walutowi z Credit Agricole.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję