Miniony tydzień na rynkach był jednym z najlepszych - a jeśli mowa o Wall Street to najlepszym - tygodni w tym roku. Brak nowych informacji na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie uspokaja inwestorów, a spadek rentowności długu USA oraz słabszy dolar amerykański pomagały we wzrostach głównych indeksów giełdowych. Jak długo utrzyma się ten optymizm?
Na zeszłotygodniowym posiedzeniu, Fed utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Choć Jerome Powell próbował utrzymać jastrzębią retorykę i zapewniał, że dalsze podwyżki stóp są możliwe, to jednak całość jego komunikatu oceniona została jako neutralna. Pozycjonowanie rynku wskazuje na to, że szanse na kolejne podwyżki w najbliższej przyszłości są minimalne. Spadek szans na kolejne ruchy ze strony Fed wsparł ceny obligacji, a przez to - także i ceny akcji spółek technologicznych.
Wzrostom na giełdach nie przeszkodziły nawet słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Gospodarka USA dodała w październiku jedynie 150 tys. nowych miejsc pracy - wyraźnie poniżej rynkowego konsensusu na poziomie 180 tys. Publikacja amerykańskiego ISM dla przemysłu również mogła rozczarować - odczyt wskaźnika na poziomie 46,7 znacząco różnił się od oczekiwań inwestorów. Niemniej jednak, publikacja ponad 400 raportów spółek wchodzących w skład indeksu S&P500 wskazuje na delikatny wzrost zarówno zysków jak i przychodów amerykańskich przedsiębiorstw.
Sytuacja w Polsce wygląda nieco inaczej - ostatnie dane nt. CPI wskazują na spadek dynamiki wzrostu cen do poziomu 6,5% r/r. Gdyby nie przedwyborcze obniżki stóp procentowych NBP - te, w ujęciu realnym byłyby już ujemne. Dane dotyczące inflacji bazowej nad Wisłą również nie pozwalają odpocząć decydentom NBP. Czy RPP powróci do podwyżek stóp procentowych?
W dzisiejszym webinarze:
- Co nam powiedział Fed?
- Czy RPP powróci do podwyżek stóp procentowych?
- Czy sezon wyników wesprze kupujących?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję