Status quo w stopach procentowych
Obecnie główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynosi 5,75 proc. i utrzymuje się na tym poziomie od października 2023 roku. Wówczas RPP zdecydowała się na obniżkę o 0,25 punktu procentowego, co było kontynuacją trendu rozpoczętego we wrześniu 2023 roku, kiedy to stopy zostały obniżone o 0,75 pkt proc.
Antoniak, ekonomista z ING BSK, przewiduje, że na nadchodzącym posiedzeniu nie należy spodziewać się zmian w stopach procentowych. „Nie ma tutaj wielkich oczekiwań, stopy pozostaną bez zmian” – komentuje. Jednakże, to, co może przyciągnąć większą uwagę, to zapowiedziana przez prezesa NBP Adama Glapińskiego konferencja.
Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.
NBP i przyszłość stóp procentowych
W lipcu tego roku prezes NBP, Adam Glapiński, zadeklarował, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do 2026 roku. Zgodnie z najnowszymi wypowiedziami Glapińskiego, jednak możliwe jest wcześniejsze dostosowanie polityki monetarnej, jeśli sytuacja gospodarcza tego wymaga.
„O wiele ciekawsza będzie konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Prezes jeszcze w lipcu deklarował, że stopy pozostaną bez zmian do 2026 r., jednak szereg innych członków RPP sugerowało, że jest tam grupa osób gotowych do obniżenia stóp wcześniej. I z ostatniej wypowiedzi Glapińskiego wynika, że po sierpniowym, niedecyzyjnym posiedzeniu Rady dołączył on do tych, którzy są gotowi obniżyć stopy procentowe w przyszłym roku” – dodał ekonomista ING BSK.
Ostatnie dane i ich wpływ na politykę monetarną
Najnowsze dane gospodarcze mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych decyzji RPP. W drugim kwartale 2024 roku wzrost PKB wyniósł 3,2 proc., przekraczając oczekiwania analityków, którzy prognozowali wzrost na poziomie 2,8 proc. Równocześnie odnotowano wzrost inwestycji o 2,7 proc. w ujęciu rocznym.
Pomimo pozytywnych danych dotyczących wzrostu gospodarczego, inflacja w sierpniu wzrosła z 4,2 proc. do 4,3 proc. Dodatkowo, projekt budżetu na 2025 rok przewiduje deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 5,5 proc., co może wprowadzić dodatkową presję na decyzje dotyczące stóp procentowych.
„Jednak w ostatnich tygodniach pojawiło się trochę danych, które jednak mogą się przełożyć na podtrzymanie wcześniejszego, +jastrzębiego+ nastawienia RPP. Mieliśmy lepszy od oczekiwanego wzrost PKB w II kw. 2024 r., wzrost inwestycji, wzrost inflacji w sierpniu, wreszcie pojawił się projekt budżetu, który jest ekspansywny” – powiedział Antoniak.
„Spodziewamy się, że w tym roku stopy procentowe pozostaną bez zmian, a pierwsza obniżka nastąpi w II kw. 2025 r. W całym przyszłym roku stopy mogą zostać obniżone o 0,75-1 pkt proc.” – powiedział Adam Antoniak.
Prognozy i przyszłość polityki pieniężnej
Zdaniem ekspertów, stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną bez zmian do końca bieżącego roku. Spodziewana pierwsza obniżka stóp mogłaby nastąpić w drugim kwartale 2025 roku, a w całym przyszłym roku stopy procentowe mogą zostać obniżone o 0,75-1 punkt procentowy. Takie prognozy wynikają z bieżącej sytuacji gospodarczej oraz planów budżetowych.
Nadchodzące posiedzenie RPP, choć nie przyniesie zapewne bezpośrednich zmian w polityce monetarnej, będzie istotne dla określenia przyszłych kierunków polityki pieniężnej oraz jej wpływu na polską gospodarkę i rynki finansowe.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję