Rynki w USA z uwagi na święto Martina Lutera Kinga były wczoraj zamknięte, a zmienność globalnie pozostawała ograniczona. Wypowiedzi przedstawicieli EBC stłumiły oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych w strefie euro, co mogło przełożyć się na słabsze notowania złotego i korony czeskiej. Pod koniec dnia euro kosztowało 4,37 PLN, a dolar 3,99 PLN. Rentowności polskich obligacji skarbowych nadal rosły.
Dzisiaj poznamy dane o inflacji bazowej w grudniu. Szacujemy, że obniżyła się do 6,8% r/r z 7,3% r/r w listopadzie i była najniższa od lutego 2022.
Zaskoczeniem nie będą prawdopodobnie styczniowe dane o koniunkturze w Niemczech. Indeks instytutu ZEW powinien pozostać na poziomie zbliżonym do grudnia. Konsensus wskazuje na jego marginalny spadek, do 12 pkt. (z 12,8 pkt. ), po solidnym wzroście w grudniu.
Dziś rano dowiemy się również, czy zrewidowane zostaną dane inflacyjne w Niemczech. Wstępny szacunek CPI wskazał na wzrost cen konsumpcyjnych w grudniu o 3,7%. Wskaźnik HICP według flash wyniósł 3,8% r/r.
Ciekawie zapowiada się także dzisiejszy panel na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos z udziałem wiceprezes MFW, G.Gopinath i członka Rady Prezesów EBC, F.Villeroy de Galhau.
Przegląd sytuacji na rynkach finansowych
Przegląd wydarzeń ekonomicznych:
POL: Zgodnie z naszymi oczekiwaniami GUS zrewidował grudniowe dane o inflacji CPI w górę, do 6,2% r/r z 6,1% r/r wg wstępnego szacunku. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,1% (tak jak wg szacunku flash). W porównaniu ze wstępnymi ocenami o 0,1pp w górę przesunęły się roczna dynamika cen żywności oraz miesięczna dynamika cen nośników energii. Oczekujemy silnego, ale przejściowego spadku inflacji CPI na początku 2024, nawet do nieco poniżej 3% r/r. Jego głównym źródłem będą ceny nośników energii i żywności, przy dużo mniejszej skali hamowania inflacji bazowej. Więcej w Makro Flash: Ceny usług spowalniają dezinflację.
GER: PKB w 2023 obniżył się o 0,3% r/r, zgodnie z oczekiwaniami. Był to efekt kurczenia się produkcji przemysłowej oraz mniejszego niż w 2022 popytu konsumpcyjnego (zmniejszyły się zarówno wydatki prywatne, o 0,8% r/r, jak i publiczne, o 1,7% r/r). Mimo że PKB obniżył się w całym roku, niemieckiej gospodarce udało się uniknąć technicznej recesji. To zasługa 3q23 i rewizji w górę wyników za ten okres. Zgodnie z najnowszymi danymi w 3q23 nie odnotowano spadku PKB, a jedynie stabilizację (-0,1% q/q w 3q23 zrewidowano do 0,0% q/q). Spadek PKB wydaje się natomiast pewny w 4q23 - wg szacunków wyniósł 0,3% q/q. W 2023 Niemcy były najprawdopodobniej jedyną gospodarką spośród państw G7, gdzie PKB się obniżył. Są też jednym z krajów G20 o najgorszych perspektywach na 2024. Według OECD wzrost gospodarczy wyniesie w Niemczech 0,6% r/r i będzie najwolniejszy spośród wszystkich członków G20 z wyjątkiem Argentyny; nieco wyższe są prognozy KE (0,8% r/r). Wyzwaniem dla gospodarki niemieckiej jest model biznesowy, który przez długi czas opierał się na imporcie rosyjskiej taniej energii i silnej zależności od Chin – zarówno w zakresie komponentów, jak i rynku samochodów z silnikami spalinowymi. Dodatkowym ograniczeniem dla gospodarki w 2024, w tym głównie dla inwestycji, będzie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, wymuszający oszczędności w budżecie. Wyzwanie stanowią również trwające obecnie protesty pracowników kolei i rolników.
EUR: Produkcja przemysłowa w listopadzie obniżyła się o 0,3% m/m i 6,8% r/r. W największym stopniu do spadku przyczyniły się problemy w przemyśle Niemiec i Włoch. Spośród głównych kategorii w ujęciu miesięcznym zmniejszyła się produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 2,0% m/m) i dóbr kapitałowych (o 0,8% m/m), odbiła za to produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (1,2% m/m). W całej UE spadek produkcji był mniejszy niż w strefie euro i wyniósł 0,2% m/m i 5,8% r/r.
EUR: Od sierpnia systematycznie poprawia się saldo handlowe - nadwyżka w listopadzie wzrosła do 14,8 mld EUR, a w ujęciu płynnego roku wyniosła ok. 0,2% PKB. Przyczynia się do tego m.in. spadek importu, wynikający głównie z obniżek cen energii oraz żywności na światowych rynkach. Eksport wzrósł w listopadzie o 1% m/m, a import obniżył się o 0,6% m/m. Zarówno eksport jak i import pozostawały wciąż poniżej poziomu sprzed roku (eksport był niższy o 4,7%, a import o 16,7% r/r).
EUR: Lagarde ponownie zasygnalizowała, że obniżki stóp procentowych rozpoczną się dopiero wtedy, gdy EBC nabierze przekonania, że inflacja zmierza do celu 2%. W praktyce może to oznaczać oczekiwanie na potwierdzenie umiarkowanej presji płacowej w danych o wynagrodzeniach publikowanych w maju (dostępnych na czerwcowym posiedzeniu banku). Prawdopodobnie dlatego też J.Nagel (EBC, Bundesbank) zasugerował, że lato może być odpowiednim momentem, aby zacząć rozważać obniżki stóp procentowych. Podkreślił jednocześnie, że dyskusja na ten temat jest jeszcze przedwczesna. Natomiast R.Holzman (EBC, Bank Austrii) twierdzi, że ryzyko uporczywości inflacji (związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie i zaburzeniami w łańcuchach dostaw) uniemożliwia obniżenie stóp procentowych w tym roku, nawet jeśli nie można wykluczyć recesji.
POL: W opinii RPP do projektu budżetu państwa na 2024 podano, że nie przewiduje się wpłaty z zysku NBP w 2024 do budżetu państwa. W projekcie budżetu na 2024 zapisano wpłatę z zysku NBP za 2023 na poziomie 6 mld PLN. Według NBP przygotowany przez MF szacunek deficytu sektora finansów publicznych na poziomie 5,6% PKB w 2023 jest realistyczny, a deficyt sektora prawdopodobnie utrzyma się w tej okolicy również w 2024.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję