Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Ludowy Bank Chin utrzymał dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie: stopa 1-rocznych kredytów bankowych dla firm wynosi 3,45%, natomiast 5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych 4,20%. Stopa 1-roczna była obniżana w tym roku już dwukrotnie z poziomu 3,65%.
Węgry: Cięcie stóp procentowych o 75pb do 10,75%
Zgodnie z oczekiwaniami analityków, w tym naszymi, Narodowy Bank Węgier (MNB) obniżył 3-miesięczną stopę depozytową o 75pb do poziomu 10,75%. Była to trzecia z rzędu obniżka stopy benchmarkowej, która spadła łącznie o 225pb, jednakże obniżki te poprzedziły cięcia efektywnych stóp rynkowych w ramach harmonizacji korytarza stóp procentowych. Wczorajszej obniżce stóp procentowych towarzyszyło zawężenie korytarza stóp procentowych do +/-75pb z +/-100bp.
Łagodzenie polityki pieniężnej na Węgrzech jest uzasadnione wyraźnym spadkiem inflacji (ostatni odczyt 7,9%r/r) i korzystnymi prognozami inflacyjnymi, ale z drugiej strony recesją w całym 2023 oraz obniżeniem prognoz wzrostu PKB w 2024. Nie będziemy zaskoczeni jeśli w kolejnym kroku MNB zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 100bp w styczniu 2024.
Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję